Kadr z filmu Diana1
Fot. Materiały prasowe/Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o Dianie – najlepsze produkcje o księżnej Walii

5 najciekawszych filmów fabularnych i dokumentów o księżnej Dianie

Anna Galuhn 26 września 2023 10:14
Kadr z filmu Diana1
Fot. Materiały prasowe/Monolith Films

W każdą okrągłą rocznicę urodzin lub śmierci księżnej Diany producenci filmowi przybliżają nam jej historię z różnych perspektyw. W niektórych obrazach poznajemy jej całą biografię, w innych tylko ułamek życia – nieszczęśliwe małżeństwo z Karolem, miłości pozamałżeńskie, śmierć w wyniku wypadku. Poniżej kilka najgłośniejszych produkcji – to zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, bazujące na materiałach archiwalnych i nagraniach świadków. Z filmów o Dianie wyłania się obraz kobiety nieszczęśliwiej, ale też niezależnej, ikony mody i matki następców tronu. 

Spis treści:

 1. Diana (2013) – film o ostatnim romansie księżnej Walii
 2. Spencer (2021) – kryzys małżeństwa księżnej Diany z Karolem
 3. Diana. The Princess (2022) – film dokumentalny o życiu Diany
 4. Królowa (2006) – stanowisko wobec śmierci księżnej
 5. Księżna Diana. Własnymi słowami (2017) – dokument National Geographic
 6. Pozostałe filmy o księżnej Dianie – co jeszcze warto zobaczyć?

Diana (2013) – film o ostatnim romansie księżnej Walii

Fabuła filmu w reżyserii Olivera Hirschbiegela skupia się na ostatnich dwóch latach życia księżnej Diany (Naomi Watts). Życie „królowej serc” było na świeczniku już od chwili oficjalnych zaręczyn z księciem Karolem. Diana, uznawana za ikonę mody w latach 90., była uwielbiana przez miliony, a jej każdy krok skrzętnie dokumentowali paparazzi. Ucieczka przed nimi była przyczyną wypadku samochodowego, w wyniku którego zginęła w sierpniu 1997 r. 

W filmie przedstawiona jest historia romansu Diany z kardiochirurgiem dr Hasnatem Khanem (Naveen Andrews). Prawdopodobnie to z nim księżna była związana przed śmiercią, chociaż w samochodzie podczas wypadku siedziała obok egipskiego producenta filmowego, Dodiego Al-Fayeda.

„Diana” to ciekawa propozycja dla osób, które nie znają szczegółów z życia księżnej, a chcą się dowiedzieć o niej czegoś więcej. Dla osób, które już znają historię Diany, film może okazać się za mało wnikliwy.

Ocena na Filmwebie: 5,6.

Spencer (2021) – kryzys małżeństwa księżnej Diany z Karolem

Film w reżyserii Pablo Larraina podejmuje temat romansu księcia Karola z Kamilą Parker Bowles (Jack Farthing i Emma Darwall–Smith). Akcja rozpoczyna się w grudniu 1991 r. przed świętami Bożego Narodzenia. Diana (Kristen Stewart) przyjeżdża do królewskiej posiadłości w Norfolk z myślą, aby zakończyć swoje nieudane małżeństwo.

Film pokazuje także Dianę jako matkę. Chwile spędzone na zabawie z Harrym (Freddie Spry) i Williamem (Jack Nielen) to prawdopodobnie jedyne momenty, w których księżna jest naprawdę szczęśliwa.

Trzeba przyznać, że „Spencer” to film kostiumowy dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki precyzyjnie przygotowanym strojom i rekwizytom możemy w pełni odczuć klimat lat 90., co ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju fabuły. Film był nominowany do Oscara w 2022 r.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Diana. The Princess (2022) – film dokumentalny o życiu Diany

„Diana. The Princess” to film zmontowany z oryginalnych materiałów archiwalnych. Jest więc wyjątkową pamiątką tamtym czasów. Dokument przedstawia życie Diany i Karola od momentu ich ślubu w 1981 r. do wypadku w 1997. Film jest opowieścią o księżnej, ale także o paparazzich, na każdym kroku poszukujących sensacji.

Film powstał w reżyserii Eda Perkinsa, a za produkcję odpowiedzialny jest Simon Chinn – człowiek, który stworzył Oscarowe produkcje, takie jak „Sugar Man” czy „Człowiek na linie”.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Królowa (2006) – stanowisko wobec śmierci księżnej

Fabuła filmu w reżyserii Stephena Frearsa osadzona jest w pierwszym tygodniu po śmierci księżnej Diany. Pokazuje dwa różne stanowiska – królowej Elżbiety II (Helen Mirren) i premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira (Michael Sheen). Dumna monarchini zamyka się w swojej rezydencji Balmoral i zwleka z wystąpieniem dla mediów. Tymczasem młody Blair zyskuje popularność, otwarcie składając wyrazy współczucia i żalu w związku ze śmiercią księżnej.

W momencie śmierci, księżna Diana oficjalnie nie należała już do rodziny królewskiej. Rozwód ogłoszono 28 sierpnia 1996 r. po czteroletniej separacji. Wypadek miał miejsce rok później. Mimo wszystko opinia publiczna nalegała, aby królowa zabrała głos w tej sprawie. Domagano się także pochówku zgodnie z honorami królewskimi, których Elżbieta II odmówiła.

Helen Mirren za główną rolę w „Królowej” otrzymała Oscara w 2007 r. Film został nagrodzony również na festiwalu Złote Globy – nagroda dla aktorki Helen Mirren i autora scenariusza – Petera Morgana. 

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Zobacz także: Najlepsze filmy o polityce – TOP 10

Księżna Diana. Własnymi słowami (2017) – dokument National Geographic

W dokumencie Kevina Sima możemy zobaczyć prywatne nagrania księżnej Diany, która od 1992 r. rejestrowała swoje wspomnienia na kasetach wideo. W kontekście wielu różnych wersji jej życiorysu, możliwość poznania takiej perspektywy wydaje się nadzwyczaj atrakcyjna. Ponadto twórcy przybliżają kontekst historyczny tamtych czasów – opowiadają o rodzinie królewskiej, zasadach panujących na dworze, a także o realnej władzy Margaret Thatcher (o filmie „Żelazna dama” pisaliśmy w rankingu filmów biograficznych).

W 2017 r. pojawił się także inny film dokumentalny o Dianie – opowiedziany z perspektywy jej synów, księcia Williama i Harry'ego. „Księżna Diana: nasza matka” w reżyserii Ashley Gething to wzruszająca opowieść o matce i kobiecie, zaangażowanej w działalność charytatywną. 

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Pozostałe filmy o księżnej Dianie – co jeszcze warto zobaczyć?

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby poznać historię księżnej Diany z różnych stron, przygotowaliśmy listę uzupełniającą:

 1. Diana: ostatnie dni księżniczki (2007) – film fabularny, który opowiada o ostatnich dniach życia Diany (Genevieve O'Reilly). Reżyseria: Richard Dale.
 2. Morderstwo księżnej Diany (2007) – film fabularny o tragicznym wypadku księżnej Diany, na podstawie książki Noel Botham. Reżyseria: John Strickland,
 3. Unlawful Killing (2011) – kontrowersyjny dokument o śmierci Diany, sfinansowany przez ojca Dodiego Al-Fayeda. Reżyseria: Keith Allen,
 4. Diana. Królowa ludzkich serc (2021) – film dokumentalny w reżyserii Jemmy Chisnall, 
 5. Diana: Musical (2021) – spektakl muzyczny o księżnej Dianie (Jeanna de Waal), przeniesiony na ekrany kin przed premierą na Broadwayu. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.