film Księżna, Keira Knightley, Georgiana Spencer
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Zdradzana, nieszczęśliwa i wykorzystywana. Kim była Georgiana Spencer?

Film o jej losach naprawdę porusza

Sabina Zięba 18 czerwca 2020 20:00
film Księżna, Keira Knightley, Georgiana Spencer
Fot. Materiały prasowe

Ten dramat historyczny naprawdę daje do myślenia i pozwala docenić obecne czasy. Film Księżna z 2008 roku opowiada historię Georgiany Cavendish z domu Spencer, czyli tego samego rodu, co księżna Diana. Niestety, Georgiana, tak samo jak później królowa ludzkich serc, nie miała szczęścia w miłości. W XVIII wieku oznaczało to jednak całkiem coś innego. Co musiała znosić?

Fabuła filmu „Księżna” z Keirą Knightley

Georgiana Spencer (w filmie gra ją Keira Knightley) przyszła na świat 7 czerwca 1757 roku jako córka Johna Spencera, 1. hrabiego Spencer, i Margaret Poyntz, córki Stephena Poyntza. Dorastając, szybko stała się królową arystokratycznych salonów i jedną z najbardziej wpływowych kobiet swojej epoki. Znana z piękności księżna, zgromadziła wówczas wokół siebie znamienitych przedstawicieli świata literatury oraz polityki, w której również aktywnie się udzielała. Mimo tego nie była szczęśliwa.

Jako nastolatka z wzajemnością zakochała się w przystojnym hrabim, Charlesie Grayu (Dominic Cooper), który niestety był znacznie od niej biedniejszy. Ze względu na to, matka księżnej w 1774 roku podjęła decyzję o wydaniu ją za mąż za księcia Devonshire, Williama Cavendisha (Ralph Fiennes), którego Georgiana widziała zaledwie... dwa razy. 17-latka temu nie protestuje, bowiem imponuje jej bogactwo narzeczonego, a także perspektywa społecznego awansu.

Wkrótce zostaje księżną, a majątek i pozycja zwracają na nią uwagę otoczenia. Równocześnie stara się jak najlepiej wykonywać obowiązki żony. Niedługo później odkrywa jednak, że książę ma wiele kochanek, wśród których jego faworytką jest najlepsza przyjaciółka Georgiany, Lady Elizabeth Foster. Okazuje się, że William Cavendish ożenił się z nastolatką tylko po to, by mieć dziedzica. Niestety - z biegiem lat na świat przychodzą córki, ale nie syn. Gdy w końcu udaje jej się powić upragnionego dziedzica, na dobre wdaje się w romans ze swoją pierwszą miłością. W konsekwencji zostaje szantażowana przez zazdrosnego męża, który grozi jej odebraniem ukochanych dzieci... Jaką podejmie decyzję? 

Jak widać historia lubi się powtarzać. Georgiana była bowiem cioteczną pra pra pra prababką księżnej Diany. Pod pewnymi względami przeżyły podobne zawody miłosne. Obie panny Spencer bardzo młodo wyszły za mąż za chłodnego uczuciowo mężczyznę, by po jakimś czasie odkryć, że żyją w trójkącie. Obie były też inteligentnymi, wpływowymi kobietami, a ich działania bacznie obserwowała prasa oraz opinia publiczna, z którymi walczyły o niezależność. 

W jednym w wywiadów Keira Knightley przyznała, że z radością wcieliła się w ową XVIII-wieczną damę. Powiedziała: „Myślę, że każda aktorka z przyjemnością zagrałaby rolę Georgiany, gdyż była ona niezwykłą postacią z wielkim apetytem na życie. Udało się jej też odnieść swego rodzaju zwycięstwo i zyskać nieco kontroli w czasach, kiedy kobiety miały jej bardzo niewiele”.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.