film Księżna, Keira Knightley, Georgiana Spencer
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Zdradzana, nieszczęśliwa i wykorzystywana. Kim była Georgiana Spencer?

Film o jej losach naprawdę porusza

Sabina Zięba 3 września 2021 15:44
film Księżna, Keira Knightley, Georgiana Spencer
Fot. Materiały prasowe

Ten dramat historyczny naprawdę daje do myślenia i pozwala docenić obecne czasy. Film Księżna z 2008 roku opowiada historię Georgiany Cavendish z domu Spencer, czyli tego samego rodu, co księżna Diana. Niestety, Georgiana, tak samo jak później królowa ludzkich serc, nie miała szczęścia w miłości. W XVIII wieku oznaczało to jednak całkiem coś innego. Co musiała znosić?

Fabuła filmu „Księżna” z Keirą Knightley

Georgiana Spencer (w filmie gra ją Keira Knightley) przyszła na świat 7 czerwca 1757 roku jako córka Johna Spencera, 1. hrabiego Spencer, i Margaret Poyntz, córki Stephena Poyntza. Dorastając, szybko stała się królową arystokratycznych salonów i jedną z najbardziej wpływowych kobiet swojej epoki. Znana z wyjątkowej urody księżna zgromadziła wówczas wokół siebie znamienitych przedstawicieli świata literatury oraz polityki, w której również aktywnie się udzielała. Mimo tego nie była szczęśliwa.

Jako nastolatka z wzajemnością zakochała się w przystojnym hrabim, Charlesie Grayu (Dominic Cooper), który niestety był znacznie od niej biedniejszy. Ze względu na to, matka księżnej w 1774 roku podjęła decyzję o wydaniu jej za mąż za księcia Devonshire, Williama Cavendisha (Ralph Fiennes), którego Georgiana widziała zaledwie... dwa razy. 17-latka przeciwko temu nie protestuje, bowiem imponuje jej bogactwo narzeczonego, a także perspektywa społecznego awansu.

Wkrótce zostaje księżną, a majątek i pozycja zwracają na nią uwagę otoczenia. Równocześnie stara się jak najlepiej wykonywać obowiązki żony. Niedługo później odkrywa jednak, że książę ma wiele kochanek, wśród których jego faworytką jest najlepsza przyjaciółka Georgiany, Lady Elizabeth Foster. Okazuje się, że William Cavendish ożenił się z nastolatką tylko po to, by mieć dziedzica. Niestety - z biegiem lat na świat przychodzą córki, ale nie syn. Gdy w końcu udaje jej się powić upragnionego dziedzica, na dobre wdaje się w romans ze swoją pierwszą miłością. W konsekwencji jest szantażowana przez zazdrosnego męża, który grozi jej odebraniem ukochanych dzieci... Jaką podejmie decyzję? 

Czytaj także: Wstydliwa tajemnica Windsorów ujrzała światło dzienne. Oto zapomniana historia Nerissy i Katherine

Georgina Spencer a księżna Diana - choć tak różne, wiele je łączyło

Jak widać historia lubi się powtarzać. Georgiana była bowiem cioteczną pra pra pra prababką księżnej Diany. Pod pewnymi względami przeżyły podobne zawody miłosne. Obie panny Spencer bardzo młodo wyszły za mąż za chłodnego uczuciowo mężczyznę, by po jakimś czasie odkryć, że żyją w trójkącie. Obie były też inteligentnymi, wpływowymi kobietami, a ich działania bacznie obserwowała prasa oraz opinia publiczna, z którymi walczyły o niezależność. 

W jednym w wywiadów Keira Knightley przyznała, że z radością wcieliła się w ową XVIII-wieczną damę. Powiedziała: „Myślę, że każda aktorka z przyjemnością zagrałaby rolę Georgiany, gdyż była ona niezwykłą postacią z wielkim apetytem na życie. Udało się jej też odnieść swego rodzaju zwycięstwo i zyskać nieco kontroli w czasach, kiedy kobiety miały jej bardzo niewiele”.  

Czytaj także: Wuj Elżbiety II umierał w samotności. Przez chorobę odizolowano go od rodziny

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.