książę Jan, król Jerzy V z rodziną, brytyjska rodzina królewska
Fot. Toronto Star Archives / Contributor/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wuj Elżbiety II umierał w samotności. Przez chorobę odizolowano go od rodziny

Potworny sekret rodziny królewskiej ujrzał światło dzienne

Olga Figaszewska 20 marca 2021 18:57
książę Jan, król Jerzy V z rodziną, brytyjska rodzina królewska
Fot. Toronto Star Archives / Contributor/Getty Images

Rodzina Windsorów skrywa wiele tajemnic... Jedną z nich jest tragiczna historia wuja Elżbiety II. Książę Jan jako trzynastoletni chłopiec zmarł w samotności. Został odrzucony, odizolowany od bliskich.... Udawano, że nie istnieje i raz na zawsze chciano go usunąć z historii królewskiej rodziny. Dlaczego? Wszystko przez chorobę, którą zdiagnozowano u 4-letniego chłopca. Prawdę ujawniono dopiero po jego śmierci.

Dramatyczna historia księcia Jana, wuja Elżbiety II

Książę Jan był najmłodszym dzieckiem króla księcia Walii, Jerzego (a następnie króla Jerzego V). Był wujem Elżbiety II. Jan urodził się 12 lipca 1905 roku w York Cottage w Sandringham. Jego historia jest tragiczna i wciąż szokuje... Co takiego musiało się zdarzyć, że brytyjska rodzina królewska odwróciła się od dziecka, a wręcz go wygnała? Chłopiec nie funkcjonuje w niektórych rejestrach, nie ma go na drzewach genealogicznych. 

„Kiedy czują, że mają kogoś, kto nie jest taki jak oni, chcą zlikwidować go z książek historycznych, a stało się to w przypadku księcia Jana”, mówił jeden z biografów, Christopher Wilson.

książę Jan
Fot. Hulton Archive / Stringer/ Getty Images

książę Jan, książę Jan Windsor, 1919
Fot. The Print Collector/Getty Images

Jan był roześmianym, energetycznym i dowcipnym chłopcem. Jednak jego dzieciństwo było prawdziwą traumą. Mały książę, podobnie jak jego bracia, był surowo wychowywany przez ojca. Do tego miał wybuchowy charakter. Biograf rodziny królewskiej pisał, że król znęcał się nad dziećmi, gdy jego małżonki nie było obok. Zresztą sam Jerzy V był wychowywany przez ojca w podobny sposób. Chciał, by jego synowie czuli do niego respekt. 

„Wciąż wyznaczał absurdalne standardy, dotyczące ubioru i zachowania. Nie chciał być okrutny, ale obrażało go, gdy w jakikolwiek sposób ignorowali to, co uważał za niezmienne i podstawowe standardy dla członków rodziny królewskiej, a przede wszystkim dla przyszłych królów. Edward zapamiętał swoje dzieciństwo jako „nieszczęsne”, ale mały Jan był najwyraźniej niesubordynowany i nie bał się swojego ojca”, pisał Phillip Ziegler.

Kiedy książę Jan miał cztery lata, rodziców zaczęło niepokoić jego zachowanie. Okazało się, że chłopiec cierpiał na padaczkę. W tamtym czasie nie posiadano odpowiedniej wiedzy na temat tej choroby. Jej skutki uważano za przejaw szaleństwa. Jerzy postanowił ukryć chłopca, nie mógł pozwolić na to, by informacja o chorobie jego syna dotarła do ludności i była trwałą rysą na wizerunku rodziny. Wtedy każda ułomność, trudność wiązała się z przekonaniem, że w rodzinie dzieje się coś podejrzanego.

„Mówiono, że rodzina królewska chciała utrzymać w tajemnicy stan Jana, gdyż mogło to wykazać, że królewska krew nie była tak nieskazitelna, jak przypuszczano. Nawet podczas podróży na wizyty lekarskie szyby samochodu były zakrywane, aby nie przynieść „hańby” rodzinie”, pisał „The Telegraph”.

I tak książę Jan został umieszczony w posiadłości Sandringham. Tam, pozbawiony kontaktu z najbliższymi, pozostawiony pod opieką guwernantki i niani, spędził swoje dzieciństwo. Rodzina odwiedzała go raz do roku.

Kiedy zniknął, Brytyjczycy i media zaczęli spekulować na temat tajemniczego księcia. Zastanawiano się, co stało się z dzieckiem… Opowiadano absurdalne historie, wyobrażano sobie kilkulatka jako potwora. Chłopiec w wieku 13 lat zmarł w wyniku silnego ataku epilepsji.

Historia księcia Jana została ujawniona w 1998 roku. Wtedy w Paryżu odkryto fotografie, listy i notatki autorstwa Edwarda VIII, brata małego księcia. Potwierdzały one doniesienia o zaginionym chłopcu, którego rodzina królewska trzymała w zamknięciu, z dala od ludzi. 

Źródło: Plejada.pl

książę Jan, król Jerzy V z rodziną, brytyjska rodzina królewska
Fot. Toronto Star Archives / Contributor/Getty Images

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.