ze świata filmu

Film Lion. Droga do domu, czyli historia, która wydarzyła się naprawdę

Ten obraz porusza najgłębsze zakamarki duszy

Sabina Zięba 21 maja 2020 20:05

Co jakiś czas dramat Lion. Droga do domu pojawia się w telewizji. Dlaczego warto go wówczas obejrzeć? To właśnie o tym filmie było naprawdę głośno w 2017 roku. Zdobył wiele prestiżowych nagród, m. in. dwie statuetki BAFTA, a także sześć nominacji do Oscara. Opowieść o małym Saroo poruszyła miliony ludzi na całym świecie. Nie wszyscy wiedzą, że ta historia wydarzyła się naprawdę.

Fabuła „Lion. Droga do domu”

Obraz Gartha Davisa ma swój początek w 1986 roku. Wówczas 5-letni Saroo mieszka w małej wsi w środkowych Indiach z matką oraz dwójką rodzeństwa. Pewnego dnia on ze starszym bratem jadą pociągiem do oddalonej o 70 kilometrów miejscowości. Na skutek zmęczenia rozdzielają się i Saroo zasypia w wagonie składu, jadącego tysiąc pięćset kilometrów od domu.

Musi odnaleźć się w nowej, brutalnej rzeczywistości. Mieszka na ulicy i jest zdany na siebie w 10-milionowej metropolii. W końcu trafia do ośrodka dla zagubionych dzieci, lecz nie może znaleźć najbliższych, ponieważ nie zna swojego nazwiska ani nazwy miejscowości, z której pochodzi. Gdy zostaje adoptowany przez parę Australijczyków, zaczyna życie w kręgach wyższej klasy średniej. Udaje mu się mieć szczęśliwe dzieciństwo, a nawet skończyć studia. Wówczas podejmuje decyzję o odszukaniu swoich korzeni.

Prawdziwa historia w „Lion. Droga do domu”

Owa historia została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami - Saroo Brierley istniał naprawdę. W 1986 roku oddalił się od swej wioski, trafił do Kalkuty, a stamtąd został wysłany do australijskiej rodziny, która go adoptowała. Po latach znalazł rodzinne miasto za pośrednictwem... Google Earth. Jego opowieść wzbudziła wówczas duże zainteresowanie w mediach, głównie australijskich oraz indyjskich. Kilka lat później postanowił opisać te wydarzenia w powieści autobiograficznej A Long Way Home.

Producenci filmu w jednym z wywiadów mówili: „To jedna z tych opowieści, które nikogo nie pozostawiają obojętnym. Dotyczy potrzeby odszukania swych korzeni, dowiedzenia się, kim jesteś i skąd się wywodzisz. (...) Czytaliśmy jedną z pierwszych wersji wspomnień Saroo i zakończenie było doprawdy niezwykłe, nie sposób było uniknąć wzruszenia”. 

Ponadto wiadomo, że na planie częstymi gośćmi byli prawdziwi członkowie rodziny głównego bohatera. Dlaczego? Reżyser Garth Davis wyznał: „Chciałem podążyć śladami Saroo w takim stopniu, jak to tylko było możliwe. Spacerowałem po wiosce, gdzie mieszkał, siedziałem na ławce na stacji Burhanpur, gdzie mały Saroo obudził się samotny i zagubiony, błądziłem po ogromnej stacji w Kalkucie. Wyobraziłem sobie, że to mój dzieciak w wieku pięciu lat budzi się w zupełnie obcym miejscu sam, nie znając języka. To pomogło mi zrozumieć emocje Saroo”. 

A jak wygląda jego dzisiejsze życie? Otóż Saroo Brierley oraz jego adopcyjni rodzice Sue i John nadal mieszkają w Hobart, w Tasmanii. 39-letni już dziś mężczyzna pracuje w rodzinnym biznesie. Równocześnie wspiera działalność pani Sood - kobiety, która doprowadziła do jego adopcji i która kieruje sierocińcami w Kalkucie. Regularnie ją odwiedza. Składa wizyty również swej matce Kamli i reszcie rodziny.  

Kadr z filmu „Lion. Droga do domu”

„Lion. Droga do domu’’
Fot. Materiały Prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?