Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock
O TYM JEST GŁOŚNO

Bao, czyli polski  „cudowny chłopak”. Historia małego Karola jest niczym z filmu!

Biologiczni rodzice wyrzekli się go po porodzie

Jan Kędziora 17 lipca 2022 17:01
Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock

Bao, bo tak jest nazywany ten „cudowny chłopiec”, przyszedł na świat w Łodzi. Ma syndrom Treachera Collinsa, a co za tym idzie – zniekształconą twarzoczaszkę. Przez to został porzucony przez biologicznych rodziców. Trafił jednak pod skrzydła Fundacji Gajusz i dzięki ludziom dobrej woli odnalazł kochający, ciepły dom. Jest nazywany „polskim cudownym chłopcem”, ponieważ zespół wrodzonych wad genetycznych łączy go z Auggiem, głównym bohaterem filmu o tym tytule z Julią Roberts i Owenem Wilsonem w rolach głównych. Poznaj jego niezwykłą historię!

Bao, czyli polski „cudowny chłopak”. Wzruszająca historią małego Karola

Karol przyszedł na świat w Łodzi z dyzostozą żuchwowo-twarzową, czyli zespołem Treachera Collinsa. Zespół wrodzonych wad genetycznych przejawia się zaburzeniami skórnymi oraz w obrębie tkanek i kości twarzy. Dziecko rodzi się ze zdeformowaną buzią, pomniejszoną żuchwą, skośnymi oczami, zniekształconymi małżowinami usznymi lub bez nich. Z wyjątkiem często występującego niedosłuchu czy też problemów z oddychaniem, niemowlę z TCS (z ang. Treacher Collins Syndrome) rozwija się całkowicie prawidłowo - zarówno fizycznie, jak i umysłowo. „Najczęściej ta mutacja pojawia się znikąd i jest to pierwsze dziecko często w rodzinie, choć niewykluczone jest, że któreś z rodziców jest nosicielem takiego genu”, wyjaśniła w programie „Dzień dobry TVN” dr Izabela Michałus, pediatra neonatolog.

Pochodzący z Chin biologiczni rodzice chłopca wyrzekli się go zaraz po porodzie – decyzję podjęli jeszcze w szpitalu. Dwuletni dzisiaj Karol początkowo trafił do łódzkiego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli, prowadzonego przez Fundację Gajusz. „Byłam zaskoczona, że ma na imię Karol, więc zaczęłam czytać o chińskich imionach. Dowiedziałam się, że Chińczycy wybierają dzieciom imiona mleczne, czyli takie nieformalne, które są używane tylko przez pierwszych kilka lat. Nadałam mu więc imię Bao, co oznacza skarb", mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezeska fundacji. 

Chociaż dzieci z zespołem Treachera Collinsa rozwijają się w pełni prawidłowo, wada genetyczna i tak stanowi dla nich wyrok na całe życie. Z powodu zniekształconej twarzy, a co za tym idzie bardzo niecodziennej aparycji, muszą zmagać się ze społecznym ostracyzmem. „Zdeformowana buzia rzuca się w oczy. Gdy będzie dorastał będzie musiał zmierzyć się z reakcją otoczenia, zaakceptować sam siebie. Nie wyobrażam sobie, żeby tę walkę miał podjąć bez bliskich ludzi", tłumaczyła Żawrocka-Kwiatkowska. 

TCS dotknięty był także główny bohater filmu „Cudowny chłopak" z 2017 roku. Film opisuje historię 10-letniego Auggiego, który stara się udowodnić rówieśnikom, że piękno pochodzi z wnętrza człowieka, nie zaś wynika wyłącznie z cech wyglądu zewnętrznego. W rolę mamy chłopca wcieliła się Julia Roberts, natomiast taty - Owen Wilson. 

Czytaj także: Syn Patrycji Markowskiej ma już 14 lat! Jak dziś wygląda Filip Kopczyński?

Co słychać 👶 u Bao? Nadal nie słyszy, ale jesteśmy w trakcie diagnozowania i planowania poprawy tej sytuacji. Niedługo...

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Poniedziałek, 13 lipca 2020

Bao znalazł kochający dom! Przygarnęła go polska rodzina

Szczęśliwie zarówno wewnętrzne, jak i to zewnętrzne piękno dostrzegli w Bao Magdalena Mietlicka i Aleksander Siewkowski. Chłopiec od października 2020 roku znajduje się pod ich opieką. „Chcieliśmy komuś pomóc. Stwierdziliśmy, że nasza rodzina jest taka prawie pełna. Żona z racji choroby nie mogła już mieć kolejnych dzieci, w związku z tym stwierdziliśmy, że mamy na tyle fajne warunki zarówno finansowe, jak i mieszkaniowe, że możemy komuś pomóc", mówił Aleksander w programie Dzień Dobry TVN

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Czwartek, 4 lutego 2021

Chłopiec szybko zaklimatyzował się w nowym otoczeniu. Dwuletni dzisiaj Karol zyskał nie tylko kochających rodziców, dom, opiekę, lecz także dwie siostry - 5-letnią Gabi i 7-letnią Olę. „Najbardziej wzruszające w codziennym życiu są sytuacje, kiedy córki się nim opiekują. To rodzeństwo będzie dużą siłą w przyszłości, dlatego zależało mi, żeby został dobrze przez nie przyjęty i zaakceptowany", opowiadała z kolei Magdalena.

Karolek cierpi na lekki niedosłuch oraz ma problemy skórne, ale nie wymaga specjalistycznej rehabilitacji. Pomimo mało optymistycznego startu w życie, szczęście polskiego cudownemu chłopakowi zaczęło sprzyjać. Choć niewątpliwie jeszcze nie raz doświadczy trudnych chwil, otoczony miłością i wsparciem swojej nowej rodziny, Bao z pewnością doskonale sobie z nimi poradzi.  

Czytaj także: Jak zmienił się serialowy Mateusz Mostowiak? Krystian Domagała ma już 20 lat

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Czwartek, 4 lutego 2021

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…