Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock
NIEZWYKŁE HISTORIE

Bao, czyli polski „cudowny chłopak”. Historia małego Karola jest niczym z filmu!

Biologiczni rodzice wyrzekli się go po porodzie

Jan Kędziora 10 września 2023 14:01
Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock

Przyszedł na świat w Łodzi. Bao, bo tak jest nazywany ten „cudowny chłopiec”, ma syndrom Treachera Collinsa, a co za tym idzie – zniekształconą twarzoczaszkę. Z tego powodu został porzucony przez biologicznych rodziców... Na szczęście trafił pod skrzydła Fundacji Gajusz i dzięki ludziom o dobrych sercach znalazł ciepły, kochający dom. Bao nazywa się „polskim cudownym chłopcem”, ponieważ zespół wrodzonych wad genetycznych łączy go z Auggiem, głównym bohaterem filmu o tym tytule z Julią Roberts i Owenem Wilsonem w rolach głównych. Oto jego niezwykła historia.

Bao, czyli polski „cudowny chłopak”. Wzruszająca historią małego Karola

Karol przyszedł na świat w Łodzi z dyzostozą żuchwowo-twarzową, czyli zespołem Treachera Collinsa. Zespół wrodzonych wad genetycznych przejawia się zaburzeniami skórnymi oraz w obrębie tkanek i kości twarzy. Dziecko rodzi się ze zdeformowaną buzią, pomniejszoną żuchwą, skośnymi oczami, zniekształconymi małżowinami usznymi lub bez nich. Z wyjątkiem często występującego niedosłuchu czy też problemów z oddychaniem, niemowlę z TCS (z ang. Treacher Collins Syndrome) rozwija się całkowicie prawidłowo - zarówno fizycznie, jak i umysłowo. „Najczęściej ta mutacja pojawia się znikąd i jest to pierwsze dziecko często w rodzinie, choć niewykluczone jest, że któreś z rodziców jest nosicielem takiego genu”, wyjaśniała w programie „Dzień dobry TVN” dr Izabela Michałus, pediatra neonatolog.

Pochodzący z Chin biologiczni rodzice chłopca wyrzekli się go zaraz po porodzie – decyzję podjęli jeszcze w szpitalu. Trzyipółletni dzisiaj Karol początkowo trafił do łódzkiego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli, prowadzonego przez Fundację Gajusz. „Byłam zaskoczona, że ma na imię Karol, więc zaczęłam czytać o chińskich imionach. Dowiedziałam się, że Chińczycy wybierają dzieciom imiona mleczne, czyli takie nieformalne, które są używane tylko przez pierwszych kilka lat. Nadałam mu więc imię Bao, co oznacza skarb", mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezeska fundacji. 

CZYTAJ TAKŻE: Tomasz Jacyków został ojcem w wieku... 15 lat. Syna urodziła mu koleżanka jego mamy

Chociaż dzieci z zespołem Treachera Collinsa rozwijają się w pełni prawidłowo, wada genetyczna i tak stanowi dla nich wyrok na całe życie. Z powodu zniekształconej twarzy, a co za tym idzie bardzo niecodziennej aparycji, muszą zmagać się ze społecznym ostracyzmem. „Zdeformowana buzia rzuca się w oczy. Gdy będzie dorastał będzie musiał zmierzyć się z reakcją otoczenia, zaakceptować sam siebie. Nie wyobrażam sobie, żeby tę walkę miał podjąć bez bliskich ludzi", tłumaczyła Żawrocka-Kwiatkowska. 

TCS dotknięty był także główny bohater filmu „Cudowny chłopak" z 2017 roku. Film opisuje historię 10-letniego Auggiego, który stara się udowodnić rówieśnikom, że piękno pochodzi z wnętrza człowieka, nie zaś wynika wyłącznie z cech wyglądu zewnętrznego. W rolę mamy chłopca wcieliła się Julia Roberts, natomiast taty - Owen Wilson. 

Co słychać 👶 u Bao? Nadal nie słyszy, ale jesteśmy w trakcie diagnozowania i planowania poprawy tej sytuacji. Niedługo...

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Poniedziałek, 13 lipca 2020

Bao znalazł kochający dom! Przygarnęła go polska rodzina

Szczęśliwie zarówno wewnętrzne, jak i to zewnętrzne piękno dostrzegli w Bao Magdalena Mietlicka i Aleksander Siewkowski. Chłopiec od października 2020 roku znajduje się pod ich opieką. „Chcieliśmy komuś pomóc. Stwierdziliśmy, że nasza rodzina jest taka prawie pełna. Żona z racji choroby nie mogła już mieć kolejnych dzieci, w związku z tym stwierdziliśmy, że mamy na tyle fajne warunki zarówno finansowe, jak i mieszkaniowe, że możemy komuś pomóc", mówił Aleksander w programie Dzień Dobry TVN

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Czwartek, 4 lutego 2021

Chłopiec szybko zaklimatyzował się w nowym otoczeniu. Trzyletni dzisiaj Karol zyskał nie tylko kochających rodziców, dom, opiekę, lecz także dwie siostry - 6-letnią Gabi i 8-letnią Olę. „Najbardziej wzruszające w codziennym życiu są sytuacje, kiedy córki się nim opiekują. To rodzeństwo będzie dużą siłą w przyszłości, dlatego zależało mi, żeby został dobrze przez nie przyjęty i zaakceptowany", opowiadała z kolei Magdalena.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Mogliśmy ją zobaczyć w pierwszej części „Kogla-mogla”. Mało kto wie, że to żona znanego aktora

Karolek cierpi na lekki niedosłuch oraz ma problemy skórne, ale nie wymaga specjalistycznej rehabilitacji. Pomimo mało optymistycznego startu w życie, szczęście polskiego cudownemu chłopakowi zaczęło sprzyjać. Choć niewątpliwie jeszcze nie raz doświadczy trudnych chwil, otoczony miłością i wsparciem swojej nowej rodziny, Bao z pewnością doskonale sobie z nimi poradzi.  

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Czwartek, 4 lutego 2021

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.