Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock
O TYM JEST GŁOŚNO

Bao, czyli polski  „cudowny chłopak”. Historia małego Karola niczym z filmu!

Biologiczni rodzice wyrzekli się go po porodzie

Redakcja VIVA! 12 czerwca 2021 12:58
Śmierć, noworodek, śmierć dziecka
Fot. AdobeStock

Karol, chłopiec chińskiego pochodzenia z syndromem Treachera Collinsa, został porzucony przez swoich biologicznych rodziców. Ten sam zespół wrodzonych wad genetycznych miał Auggie, główny bohater filmu Cudowny chłopak z Julią Roberts i Owenem Wilsonem. Niemowlę z początku trafiło pod skrzydła Fundacji Gajusz. Bao, bo tak jest także zwany, niedawno znalazł jednak kochającą rodzinę. Oto wzruszająca historia polskiego cudownego chłopca

Bao, czyli polski „cudowny chłopak”. Wzruszająca historią małego Karola

Karol przyszedł na świat z dyzostozą żuchwowo-twarzową, czyli zespołem Treachera Collinsa. Zespół wrodzonych wad genetycznych przejawia się zaburzeniami skórnymi oraz w obrębie tkanek i kości twarzy. Dziecko rodzi się ze zdeformowaną buzią, pomniejszoną żuchwą, skośnymi oczami, zniekształconymi małżowinami usznymi lub bez nich. Z wyjątkiem często występującego niedosłuchu czy też problemów z oddychaniem, niemowlę z TCS (z ang. Treacher Collins Syndrome) rozwija się całkowicie prawidłowo - zarówno fizycznie, jak i umysłowo. 

Pochodzący z Chin biologiczni rodzice chłopca wyrzekli się go zaraz po porodzie. Niemal dwuletni dzisiaj Karol początkowo trafił do łódzkiego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli, prowadzonego przez Fundację Gajusz. „Byłam zaskoczona, że ma na imię Karol, więc zaczęłam czytać o chińskich imionach. Dowiedziałam się, że Chińczycy wybierają dzieciom imiona mleczne, czyli takie nieformalne, które są używane tylko przez pierwszych kilka lat. Nadałam mu więc imię Bao, co oznacza skarb", mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezeska fundacji. 

Chociaż dzieci z zespołem Treachera Collinsa rozwijają się w pełni prawidłowo, wada genetyczna i tak stanowi dla nich wyrok na całe życie. Z powodu zniekształconej twarzy, a co za tym idzie bardzo niecodziennej aparycji, muszą zmagać się z piętnem społecznym. „Zdeformowana buzia rzuca się w oczy. Gdy będzie dorastał będzie musiał zmierzyć się z reakcją otoczenia, zaakceptować sam siebie. Nie wyobrażam sobie, żeby tę walkę miał podjąć bez bliskich ludzi", tłumaczyła Żawrocka-Kwiatkowska. 

TCS dotknięty był także główny bohater filmu „Cudowny chłopak" z 2017 roku. Film przedstawia historię 10-letniego Auggiego, który stara się udowodnić rówieśnikom, że piękno pochodzi z wnętrza człowieka, nie zaś wynika wyłącznie z cech wyglądu zewnętrznego. W rolę mamy chłopca wcieliła się Julia Roberts, natomiast taty - Owen Wilson. 

Co słychać 👶 u Bao? Nadal nie słyszy, ale jesteśmy w trakcie diagnozowania i planowania poprawy tej sytuacji. Niedługo...

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Poniedziałek, 13 lipca 2020

Bao znalazł kochający dom! Przygarnęła go polska rodzina

Szczęśliwie zarówno wewnętrzne, jak i to zewnętrzne piękno dostrzegli w Bao Magdalena Mietlicka i Aleksander Siewkowski. Chłopiec od ponad miesiąca znajduje się pod ich opieką. "Chcieliśmy komuś pomóc. Stwierdziliśmy, że nasza rodzina jest taka prawie pełna. Żona z racji choroby nie mogła już mieć kolejnych dzieci, w związku z tym stwierdziliśmy, że mamy na tyle fajne warunki zarówno finansowe, jak i mieszkaniowe, że możemy komuś pomóc", mówił Aleksander w programie Dzień Dobry TVN

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Czwartek, 4 lutego 2021

Chłopiec szybko zaaklimatyzował się w nowym otoczeniu. Ośmiomiesięczny już dzisiaj Karol zyskał nie tylko kochających rodziców, dom, opiekę, lecz także dwie siostry - 4-letnią Gabi i 6-letnią Olę. „Najbardziej wzruszające w codziennym życiu są sytuacje, kiedy córki się nim opiekują. To rodzeństwo będzie dużą siłą w przyszłości, dlatego zależało mi, żeby został dobrze przez nie przyjęty i zaakceptowany", opowiadała z kolei Magdalena. Pomimo mało optymistycznego startu w życie, szczęście polskiego cudownemu chłopakowi zaczęło sprzyjać. Choć niewątpliwie jeszcze nie raz doświadczy trudnych chwil, otoczony miłością i wsparciem swojej nowej rodziny, Bao z pewnością doskonale sobie z nimi poradzi.  

Opublikowany przez Fundacja Gajusz Czwartek, 4 lutego 2021

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.