Wiesław Gołas z córką Agnieszką Gołas, rejs po Wiśle statkiem Karol Świerczewski, Warszawa, 1968 rok
Fot. Jacek Sielski / Forum
DZIECI GWIAZD

Była jego oczkiem w głowie. Kim jest Agnieszka Gołas-Ners, córka aktora?

Łączyła ich wyjątkowa więź

Konrad Szczęsny 10 września 2023 09:01
Wiesław Gołas z córką Agnieszką Gołas, rejs po Wiśle statkiem Karol Świerczewski, Warszawa, 1968 rok
Fot. Jacek Sielski / Forum

Miał tylko jedno dziecko. Córka była jego oczkiem w głowie i łączyła ją z nim niesamowicie silna i wyjątkowa więź... Gdy Agnieszkę Gołas-Ners pytano o to, jakim ojcem był aktor znany z roli Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”, bez wahania odpowiadała: „świetnym!”. „W dzieciństwie był dla mnie niemal magiczny. Potrafił przeistoczyć się to w ptaszka, to w dwa psy przy płocie (...) w małpę i wszelkie możliwe zwierzątka, o jakie go prosiłam”, opowiadała córka Wiesława Gołasa. Kim jest i co o niej wiemy?

Śmierć Wiesława Gołasa. Do końca czuwała przy nim żona

9 września 2021 roku Agnieszka Gołas-Ners poinformowała, że w wieku 90. lat zmarł jej ukochany ojciec, Wiesław Gołas. Widzowie zapamiętają go jako Tomasza Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”, barona Krzeszowskiego w „Lalce” czy Karpiela w „Poszukiwany, poszukiwana”. Współtworzył również trzy legendarne kabarety – Kabaret Starszych Panów, Kabaret Koń oraz Kabaret Dudek. Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W 2008 roku przeszedł zawał, zaś w październiku zeszłego roku doznał pierwszego wylewu, a w ostatnich dniach życia kolejnego. Niestety, tego nie udało mu się już przeżyć...

Do końca czuwała przy nim druga żona. Z Marią Krawczyk-Gołas przeżył 40 lat. Mówił, że „gdyby nie ona, pogubiłby się”. „Żyję tylko dzięki niej. Jestem wielkim szczęściarzem, bo spotkałem kobietę, która nie dość, że mnie kocha, to w dodatku jest moim najlepszym przyjacielem. To rzadkie połączenie. Miłość i przyjaźń tylko czasem idą w parze”, podkreślał w „Super expressie” krótko po tym, jak doznał zawału.

A kim była pierwsza żona aktora?

Czytaj także: Dorota Wellman gościła razem z synem w "Dzień dobry TVN". "Myślę, że to najbardziej nas na świecie łączy"

Wiesław Gołas, Maria Krawczyk-Gołas, Warszawa, 02.12.2011 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Wiesław Gołas z drugą żoną Marią Krawczyk-Gołas, Warszawa, 02.12.2011 rok

Wiesław Gołas i Elżbieta Szczepańska: historia miłości 

Poznali się w 1955 roku w trakcie biesiady w Murowanej Piwnicy w Zakopanem. Mimo że Elżbieta Szczepańska przyszła na zabawę w innym mężczyzną, Wiesław Gołas nie zniechęcił się i... porwał ją na parkiet. Zaczęli tańczyć rock and rolla i tak narodziło się między nimi uczucie. „Byłam oszołomiona wrażeniami”, wspominała w książce „Na Gołasa” Agnieszki Gołas-Ners, czyli swojej córki.

Razem spędzili resztę wieczoru i kwestią czasu był ślub. Wiesław Gołas w końcu oświadczył się ukochanej. Przyszła teściowa szybko ją zaakceptowała, ale jej rodzice byli o wiele bardziej sceptyczni. Nie wyobrażali sobie, że ukochana córka może wyjść za mąż za aktora... Koniec końców pobrali się i niedługo potem powitali na świecie córkę, której nadali imię Agnieszka. Niestety, małżeństwo rozpadło się. Do rozwodu doszło, gdy dziewczynka miała 14 lat. Jak na ironię, para podjęła tę decyzję po tym, jak uwili gniazdo w pierwszym własnym mieszkaniu...

Dla Wiesława Gołasa był to bolesny cios, mimo że podjęli decyzję o rozstaniu wspólne z żoną, bez kłótni i walki. Chciał stworzyć córce stabilny, kochający i ciepły dom – taki, w którym on sam dorastał. Niestety, stało się inaczej. Jak podkreśliła córka aktora, gdyby nie poznał w połowie lat 70. swojej drugiej żony, Marii Krawczyk, zapewne nie byłby w stanie psychicznie udźwignąć ciężaru rozwodu...

Elżbieta Szczepańska-Lange jest z zawodu dziennikarką. Co córka mówiła o relacji ze sławnym ojcem?

Czytaj także: Tomasz Jacyków został ojcem w wieku... 15 lat. Syna urodziła mu koleżanka jego mamy

Wiesław Gołas z córką Agnieszką Gołas, rejs po Wiśle statkiem Karol Świerczewski, Warszawa, 1968 rok
Fot. Jacek Sielski / Forum

Wiesław Gołas z córką Agnieszką Gołas, rejs po Wiśle statkiem „Karol Świerczewski”, Warszawa, 1968 rok

Kim jest córka Wiesława Gołasa, Agnieszka Gołas-Ners?

Córka Wiesława Gołasa na co dzień jest tłumaczką, lecz także autorką kilku książek. W 2008 roku wydała pierwszą biografię ojca, zatytułowaną „Na Gołasa”. Cztery lata później, w 2012 roku, „Rodzinę mniej znaną pożyczę na chwilę”: wywiady z dziećmi znanych rodziców: Agatą Młynarską, Joanną Szczepkowską i Maciejem Stuhrem. Zaś trzy lata później, w 2015 roku, drugą biografię ojca, zatytułowaną po prostu „Gołas”.

Przy tej okazji udzieliła kilku wywiadów, w których wspominała swoje dzieciństwo. Podkreślała, że było ono niezwykle szczęśliwe. „W dzieciństwie [ojciec] był dla mnie niemal magiczny. Potrafił przeistoczyć się to w ptaszka, to w dwa psy przy płocie (mój ulubiony »numer« taty, gdy szczekał na dwa głosy!), w małpę i wszelkie możliwe zwierzątka, o jakie go prosiłam. Wspólnym, choć rzadkim, wyjazdom na narty, nad morze, czy wycieczki rowerowe zawsze towarzyszyła cała masa żartów”, wspominała w wywiadzie dla „Onetu” w czerwcu 2015 roku.

Zdradziła również, że przez ich dom zawsze przewijała się śmietanka towarzyska i elita artystyczna: Eryk Lipiński, Ewa Wiśniewska, Anna i Stanisław Tymowie, Jerzy Dobrowolski, Edward Dziewoński. Agnieszka Gołas-Ners uwielbia oglądać filmy z udziałem ojca. „Gdy go oglądam, znajduję się w podwójnej roli: widza i córki. Dlatego współodczuwam jego grę mocniej niż inni”, zwierzyła się.

Jaki był prywatnie Wiesław Gołas? Mimo że miewał troski, na pewno nie był gburem. „Zawsze był fantastycznie zabawny, a ja uwielbiałam, gdy kogoś udawał i starałam się go naśladować. Z drugiej strony, nie można nazwać taty wesołkiem. Potrafił jednak zmieniać smutek w żart. Dzięki swojej wyjątkowej umiejętności dostrzeżenia zabawnych stron w każdej sytuacji radził sobie z trudnościami. Zyskiwał w ten sposób dystans wobec nich i siebie samego. Już w dzieciństwie nauczył mnie tańczyć twista — takiego jak w piosence — zamaszystego i „upiornego”, wspominała.

Dodała, że rozwód rodziców – wbrew obawom aktora – nie odcisnął na niej bolesnego piętna. „Rodzice rozwiedli się, gdy miałam 14 lat. Jednak ani w pierwszym małżeństwie ojca, ani w obecnym nie pojawiały się żadne „epitety”. Nie pamiętam tego z dzieciństwa”, zapewniała.

Czy Wiesław Gołas był pogodzony z losem i zakończeniem w latach 90. kariery? „W życiu każdego człowieka są różne etapy, podyktowane biologią. Oczywiście, czasem wspomina swoje dzieciństwo, matkę, siostrę i ojca, zamordowanego w obozie w Majdanku. Śnią mu się przyjaciele i koledzy, którzy odeszli. Zwykle są to bardzo miłe sny. „Jak żywe” — opowiada mi o nich”, zwierzała się Jerzemu Zawisakowi.

Zapewniła jednocześnie, że ludzie, których spotyka na swojej drodze, wypowiadają się o jej ojcu wyłącznie życzliwie. „Odbieram pod adresem ojca wyłącznie ciepłe słowa. Wzrusza mnie, że tak bliska mi osoba jest nie tylko wciąż pamiętana, ale też powszechnie lubiana. I to właściwie przez wszystkich!”, ekscytowała się Agnieszka Gołas-Ners.

Zobacz także: Alicja Węgorzewska jest szczęśliwą mamą 21-letniej Amelii. Podobieństwo między nimi jest uderzające

Agnieszka Gołas-Ners: życie prywatne. Jest po rozwodzie

Co wiemy o jej życiu prywatnym? W 2016 roku rozwiodła się z Andrzejem Nersem, prezesem jednej z warszawskich spółek miejskich. On z kolei już wcześniej był związany z aktorką „M jak miłość”, Małgorzatą Pieńkowską. Córka Wiesława Gołasa zapewniła jednak, że rozstanie było pokojowe i życzy byłemu mężowi i jego nowej partnerce wszystkiego najlepszego.

„Nasze małżeństwo to już przeszłość. Rozstaliśmy się w pokojowy sposób, każde z nas ma nowe życie, ale łączą nas dobre stosunki. W związku z tym w ogóle mi nie przeszkadza, że mój były mąż jest związany uczuciowo z panią Pieńkowską”, zwierzyła się w „Twoim imperium” w 2016 roku.

To właśnie Agnieszka Gołas poinformowała dziennikarzy Onetu o śmierci sławnego ojca...  

Zobacz też: Wielkie zmiany w życiu Anny Dąbrówki. Najstarsza córka Natalii Kukulskiej wkracza w nowy etap po maturach

Wiesław Gołas, córka aktora Agnieszka Gołas-Ners, Warszawa, targi książki, 17.05.2008 rok
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Wiesław Gołas, córka aktora Agnieszka Gołas-Ners, Warszawa, targi książki, 17.05.2008 rok

Warszawa, 20.05.2015 rok. Od lewej: Agnieszka Gołas-Ners, Wiesław Gołas, Maria Krawczyk-Gołas, Magdalena Zawadzka
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Warszawa, 20.05.2015 rok. Od lewej: Agnieszka Gołas-Ners, Wiesław Gołas, Maria Krawczyk-Gołas, Magdalena Zawadzka

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.