O TYM SIĘ MÓWI

Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się... online!

Czy organizatorzy prestiżowej imprezy sprzeciwią się jej tradycji?

Ida Marszałek 29 kwietnia 2020 10:33

Festiwal Filmowy w Cannes jest najbardziej prestiżową imprezą filmową w Europie. To święto kina z tradycjami sięgającymi połowy lat 40. XX wieku. Francuzi nigdy nie zrezygnowali ze sztywnej etykiety celebrowanej podczas uroczystych premier i niechętnie zgadzają się na naginanie swoich ukochanych zasad. Wystarczy spojrzeć jaki szum wywołała Julia Roberts, kiedy w 2016 roku na czerwonym dywanie pojawiła się boso. Trzeba wspomnieć, że rok wcześniej ponad 50 kobiet nie wpuszczono do pałacu festiwalowego po tym jak pojawiły się w butach bez wysokich obcasów. Szpilki były wpisane do protokołu, a więc były obowiązkowe. 

Festiwal Filmowy w Cannes zasady

Równie rozpaczliwie co etykiety, organizatorzy festiwalu pilnowali swoich tradycji. Kiedy Netflix zaczął zyskiwać popularność i wyraził chęć wejścia "na salony", canneńska publiczność była tym oburzona. To było nie do pomyślenia, że platforma, dzięki której filmy były dostępne w internecie i która odbierała popularność kinom, pragnie pokazywać swoje produkcje w Cannes. Wszystkie próby zaistnienia Netflixa na festiwalu były bojkotowane przez konserwatywną publikę. Kiedy w 2017 roku Bong Joon Ho pojawił się w Cannes ze swoim filmem Okja, został głośno wygwizdany. Nie miało znaczenia, że prezentował wysoki poziom artystyczny. Jeśli został wyprodukowany przez Netflixa, w Cannes nie było dla niego miejsca.

Biorąc pod uwagę to z jakim uporem Cannes sprzeciwia się wszelkim unowocześnieniom, czy to możliwe, że zgodzi się na to, by festiwal odbył się online? Wygląda na to, że organizatorzy nie mają wyboru. Pandemia koronawirusa zaburzyła funkcjonowanie wszystkich masowych imprez i wpływa znacząco na gospodarkę. Organizatorzy festiwali, koncertów, właściciele teatrów i dyskotek, wszyscy muszą dopasować się do obecnych realiów, by ich wydarzenia miały szansę zaistnieć. 

Festiwal „We Are One”

29 maja rusza specjalny festiwal „We Are One”, którego celem jest zgromadzenie środków na walkę z COVID-19. Przez 10 dni widzowie będą mogli zobaczyć na YouTubie legalnie udostępnione filmy całkiem za darmo i bez reklam. Festiwal zachęca przy tym, by wpłacać darowizny na na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia.

Choć festiwal w Cannes najboleśniej odczuje upublicznienie filmów w sieci nie tylko on się na to zdecydował. Siły postanowiło połączyć aż 20 prestiżowych imprez filmowych! Oprócz festiwalu w Cannes do akcji włączyły się festiwale: MFF w Wenecji, Berlinale, Sundance, Tribeca, MFF w Toronto, MFF w Karlowych Warach, MFF w Locarno, MFF w San Sebastian, a także organizowany w Londynie BFI.  Organizacja przedsięwzięcia została powierzona firmie Tribeca Enterprises, należącej do aktora Roberta DeNiro.

Festiwal „We Are One” program

Program festiwalu nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że będzie można obejrzeć filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, jak również specjalne panele dyskusyjne.

Polskie festiwale w sieci

Nasze rodzime festiwale również usiłują radzić sobie z tą kryzysową sytuacją. Krakowski Festiwal Filmowy, specjalizujący się w filmach dokumentalnych, krótkometrażowych oraz animowanych jest jedną z najważniejszych imprez filmowych tego typu w Europie. W tym roku miał odbyć się jubileuszowy, 60. festiwal i organizatorzy za wszelką cenę nie chcieli rezygnować z takiego wydarzenia. Dlatego festiwal zostanie w całości przeniesiony do sieci! Od 31 maja wszyscy posiadacze karnetów, pojedynczych biletów bądź akredytacji będą mogli zobaczyć wszystkie dostępne seanse, a także uczestniczyć w spotkaniach z twórcami nie opuszczając bezpiecznego domu.

Jak motywuje swoją decyzję dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat:

Mamy świadomość, że nic nie zastąpi festiwalowej atmosfery, wspólnie reagującej kinowej widowni, czy kuluarowych spotkań. Jednak w obliczu niepewnej przyszłości zdecydowaliśmy się na realizację Festiwalu w tej nowej formule. Robimy to z szacunku dla twórców, którzy z niecierpliwością czekają na konfrontację swoich najnowszych dzieł z festiwalowym jury i publicznością, ale także dla widzów, którym chcemy zapewnić wartościową odskocznię od codziennych trosk i przywołać odrobinę normalności w tych trudnych chwilach. 

Festiwal KINO 2020 TVN Fabuła

Ciekawą inicjatywę zapowiedziała również stacja telewizyjna TVN Fabuła. 16-17 maja na jej kanale ma odbyć się specjalne wydarzenie Festiwal KINO 2020. Filmy, które wezmą udział w konkursie można nadsyłać do 5 maja. Później zostaną one ocenione przez prestiżowe jury złożone z wybitnych postaci polskiego kina: Agnieszki Holland, Joanny Kos-Krauze, Agnieszki Smoczyńskiej, Piotra Domalewskiego oraz Tomasza Wasilewskiego. Wybrane przez jury najlepsze filmy będą pokazane na antenie TVN fabuła w weekend 16-17 maja. Filmy zostaną podzielone na 5 kategorii: komedia, dramat, dokument, horror oraz science-fiction. 

Festiwal KINO 2020 jest pierwszą tego typu imprezą w Polsce. To doskonała okazja, by początkujący twórcy spróbowali swoich sił i mogli zaprezentować swoje umiejętności nie tylko znawcom, ale również szerokiej publiczności.

Decyzja Festiwalu Nowe Horyzonty

Odbywający się pod koniec lipca we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, to największe święto kina w całej Europie Wschodniej. W ramach festiwalu w Polsce premierowo pokazywane są najbardziej rozchwytywane premiery danego roku, a także organizowane są retrospektywy najbardziej cenionych twórców. Nowe Horyzonty co roku przyciągają całe masy wielbicieli kina. Na zaproszenie organizatorów przyjeżdżają również goście specjalni: debiutujący twórcy oraz bohaterowie retrospektyw. Impreza ma bardzo prestiżowy charakter, nic dziwnego, że tak długo zwlekano z ostateczną decyzją o jej przełożeniu, choć było wiadomo, że festiwal w planowanym terminie i formacie nie ma szans się odbyć. Wczoraj na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku organizatorzy wydali oświadczenie, że Nowe Horyzonty odbędą się dopiero 5-15 listopada. W tym samym terminie Stowarzyszenie Nowe Horyzonty organizuje również swój drugi festiwal: American Film Festival. Zdecydowano się zatem połączyć te dwie imprezy. 

Bardzo się cieszymy, że pomimo niezwykle trudniej sytuacji, kultura w Polsce i na świecie wciąż prężnie się rozwija, a organizatorzy prestiżowych imprez kreatywnie dopasowują się do ograniczających ich wytycznych spowodowanych pandemią. Trzymamy kciuki, by wszystkie wydarzenia się udały! 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.