O TYM SIĘ MÓWI

Kim jest Álvaro Morte, odtwórca roli Profesora w serialu Dom z papieru?

Droga na szczyt nie była dla niego łatwa!

Ida Marszałek 22 kwietnia 2020 17:15

Serial Dom z papieru to jeden z największych hitów Netflixa ostatnich lat, co jest dość dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że jest to produkcja nieanglojęzyczna. Okazuje się jednak, że również poza Hollywood można kręcić znakomite seriale ze świetnymi scenami akcji. Twórca produkcji, Álex Pina dokonał niemożliwego i stworzył dwa pierwsze sezony dysponując minimalnym budżetem i bardzo ograniczonym czasem zdjęciowym. Po burzy jaka rozpętała się po premierze dwóch pierwszych sezonów, producenci nie mogli już narzekać na brak wystarczających środków i bez żadnych ograniczeń stworzyć dwie kolejne odsłony. Jedną z najmocniejszych stron serialu są z pewnością, nieprzewidywalne, barwne - czasem może zbyt przerysowane - postaci, które nakręcają zawrotnie szybką akcję. Złodziejska banda składa się z samych indywidualistów, wśród których każdy potrafi zadbać o swój interes. Jednak grupa nigdy nie zgromadziłaby się i nie napadłaby na mennicę państwową, gdyby nie jedna wybitna jednostka. Mowa oczywiście o Profesorze, mózgu operacyjnym i autorze planu (niemal) idealnego. W tego skomplikowanego bohatera doskonale wcielił się aktor Álvaro Morte. Kim jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Profesora?

Álvaro Morte początki kariery

Álvaro Morte urodził się w Kadyksie (południowej Hiszpanii) w 1975 roku. Aktorstwo nie było jego pierwotnym planem na życie. Studiował inżynierię komunikacyjną i planował karierę w tej branży, kiedy pewnego dnia doznał olśnienia. Będąc z żoną w teatrze na bardzo nudnej sztuce doszedł do wniosku, że gra aktorska wcale nie musi być tak nużąca. Dało mu to impuls do działania, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zmienić kurs rodzimego teatru. Trzeba przyznać, że wykazał dużą odwagę tak radykalnie kończąc ze swoją dotychczasową karierą i wiążąc swoją przyszłość z show-biznesem. Álvaro Morte postawił wszystko na jedną kartę. W 1999 roku ukończył szkołę teatralną w Kordobie i już w 2001 roku rozpoczął pracę na planie serialu Hospital Central. Później grał głównie w produkcjach telewizyjnych, choć na jego koncie znajduje się także kilka filmów, głównie krótkometrażowych. Do najważniejszych ról w jego karierze można zaliczyć te w serialach wyprodukowanych przez telewizję Antena 3:  Amar es para siempre, Sekret oraz Dom z papieru. W 2018 roku otrzymał swoją pierwszą role główną w filmie Fatamorgana Oriola Paulo. Po Domie z papieru współpracował z Álexem Piną przy serialu Przystań, w którym ponownie wcielił się w postać pierwszoplanową. Produkcja zebrała bardzo dobre oceny.

Widocznie jednak praca aktorska nie dawała mu dostatecznej satysfakcji, ponieważ w 2012 roku Álvaro Morte został reżyserem teatralnym, a także utworzył ze swoją żoną własną grupę teatralną o nazwie: 300 Pistolas. Wyreżyserował sztuki teatralne na podstawie hiszpańskiej klasyki: Łazika z TormesuTrzy cylindryDom Bernardy Alba czy Psa ogrodnika.

Dom z papieru
Fot. Materiały prasowe

Álvaro Morte casting do "Domu z papieru"

Chyba nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie roli Profesora w wykonaniu kogoś innego. Jednak początkowo Álvaro Morte nie mógł być pewny swojego angażu. Twórcy serialu planowali, że szefa bandy zagra ktoś dużo starszy. Wyobrażali sobie tę postać jako ponad 50-letniego intelektualistę w stylu wykładowcy Harvardu. Dyrektor castingu zaproponował jednak, by wypróbować właśnie Álvaro Morte. Aktor musiał uporczywie walczyć o upragnioną rolę. Przesłuchania, podczas których wypróbowywano różne wersje tej samej postaci trwały ponad 2 miesiące. Ostatecznie artysta udowodnił, że jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom twórców serialu i na szczęście dołączył do obsady.

Álvaro Morte choroba

Słynnego aktora cechuje niebywała jak na środowisko, w którym się obraca skromność. Na sposób w jaki postrzega samego siebie w dużym stopniu miała wpływ ciężka choroba, którą przeszedł w 2011 roku. W jego lewym udzie wykryto nowotwór. Ten moment sprawił, że całe jego dotychczasowe życie zatrzęsło się w posadach. Álvaro musiał zawiesić swoją karierę i skupić się na walce o zdrowie i życie. Dzięki wsparciu rodziny pokonał jednak chorobę i mógł dalej realizować swoje marzenia. Ten trudny okres w jego życiu dał aktorowi dużo siły i spowodował, że obecne bardzo życzliwie spogląda na świat i stara się zarażać wszystkich wokoło swoją pozytywną energią. Artysta od czasu choroby zaczął też bardziej dbać o zdrowie: przestrzega diety i regularnie ćwiczy.

Álvaro Morte żona

Dużym wsparciem w chorobie była dla Álvaro Morte jego żona. Aktor jest związany ze znaną hiszpańską stylistką - Blancą Clemente. Para ma dwójkę dzieci: Julietę i Leona. Chociaż rodzina bardzo dba, by zachować swoją prywatność, czasem na Instagramie Álvaro pojawiają się ich wspólne zdjęcia, na których widać jak bardzo aktor oddany jest swoim bliskim. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Feliz día del padre a todos 😊 #diadelpadre

Post udostępniony przez Álvaro Morte (@alvaromorte)

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.