Bogusława Pawelec, Seksmisja, kadr z filmu
Fot. Polfilm 1/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Zagrała Emmę Dax w Seksmisji. Tak dziś wygląda życie Bogusławy Pawelec

„W filmie miałam swoje miejsce, ale było ono niewątpliwie małe. W teatrze grałam znacznie więcej”

Olga Figaszewska 13 września 2022 18:51
Bogusława Pawelec, Seksmisja, kadr z filmu
Fot. Polfilm 1/East News

Wystąpiła w kultowym filmie Juliusza Machulskiego – Seksmisja. Bogusława Pawelec zyskała popularność i uznanie fanów kina. Wielu wróżyło jej spektakularną karierę. Aktorka zachwycała w kolejnych produkcjach, ale wcielała się głównie w drugoplanowe postaci. Dlaczego nie wykorzystała swojej szansy? Jak potoczyły się losy filmowej Emmy Dax?

Kariera Bogusławy Pawelec

Bogusława Pawelec przyszła na świat 22 czerwca 1954 roku w Gdańsku. Spełniła swoje marzenie o aktorstwie i ukończyła łódzką filmówkę. Debiutowała na deskach Teatru im. Stefana Jaracza. Na ekranie pojawia się w filmach: Czysta chirurgia, Wesela nie będzie, Sytuacje rodzinne czy Zderzenie. W latach osiemdziesiątych pojawiła się w dziele Juliusza Machulskiego – Seksmisja. To był przełom w jej karierze. Wielu wielbicieli kina kojarzy ją przede wszystkim z tej roli. Na ekranie wystąpiła w jednej z głównych postaci jako Emma Dax z Genetix.  Była kontrastem dla postaci Lamii. Film odniósł ogromny sukces, ale nie przyniósł aktorce kolejnych głośnych propozycji, chociaż stała się rozpoznawalna. Bogusława Pawelec nie żałuje, że potem jej kariera nie nabrała tempa.

„W filmie miałam swoje miejsce, ale było ono niewątpliwie małe. W teatrze grałam znacznie więcej. [...] Tak chyba miało być. Nie można sięgać w przeszłość i rozpamiętywać tego, co było. Możliwe, że moja praca zawodowa przebiegła tak, a nie inaczej, bo na co dzień mieszkałam w Łodzi, a nie Warszawie. A może po prostu nie byłam nikomu potrzebna?”, opowiadała kilka lat temu w rozmowie z Onetem.

Czytaj też: Jarosław Kukulski we wspomnieniach córki: „Czuję, jakbyśmy się dopiero co widzieli”. Jakim był ojcem?

Łódź, 1979-1980. Bogusława Pawelec
Fot. Adam Hayder / Forum

Łódź, 1979-1980. Bogusława Pawelec

Podkreślała, że miała specyficzne warunki, obawiała się castingów i w całym swoim życiu brała udział w dwóch. „Telefonowano do mnie z propozycjami, ale zawsze w trakcie rozmów padało to straszne słowo "casting". W całym swoim życiu dwa razy byłam na castingu i za każdym razem nie udało mi się zdobyć roli. Powiedziałam sobie, że już nigdy nie stanę do walki o rolę i naiwnie czekałam aż propozycje spadną mi z nieba.”, dodawała w tym samym wywiadzie.  

Bogusława Pawelec zachwycała potem w produkcji Przypadek w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego u boku Bogusława Lindy. Wcieliła się w kreację Czuszki Olkowskiej. Film ujrzał światło dzienne po sześciu latach od nagrania. Powodem były problemy z cenzurą. „Wyświetlono go wreszcie na festiwalu w Gdyni, gdy miałam już dziesięcioletnie doświadczenie w teatrze. Założę się, że gdyby dzieło Kieślowskiego pokazano wcześniej, większość osób kojarzyłaby mnie głównie z rolą Czuszki, a dopiero później z Emmą Dax”, zwierzała się w Onecie.

Aktorkę wciąż mogliśmy podziwiać na ekranie. Zachwycała potem w Cudownym dziecku, Graczach, Demakijażu, Komediantce, Pitbullu, Dwóch stronach medalu, Prawie Agaty, Obywatelu, Sercu, serduszku, Ultraviolecie czy M jak miłość. W 2019 roku pojawiły się ostatnie produkcje z jej udziałem: Smak pho i Nic nie ginie.

Fot. Niemiec/AKPA

Bogusława Pawelec, 25.rocznica premiery filmu "Seksmisja", 2009 rok

Bogusława Pawelec jest utalentowaną i cenioną aktorką. O tym świadczą liczne wyróżnienia i nagrody. W 2018 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jak wyznała w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, jest skromną osobą i unika mówienia o swoim życiu prywatnym.

„Lata pracy nie ośmieliły mnie do udzielania wywiadów, tego całego medialnego szumu, choć to część naszego zawodu. Wolę pracować nad rolą niż mówić o niej”, mówiła.  W 2013 roku w rozmowie z Onetem zdradziła, jak wygląda jej życie: „Bardzo różne. W przeciwieństwie do Emmy Dax, która uważała, że życie bez mężczyzn jest możliwe, uważam, że tak nie jest (śmiech). Emma Dax żyje dziś codziennością: sprzątaniem, zakupami, robieniem przetworów, swoim synem i sztuką”.

„Kiedyś Gustaw Holoubek powiedział, że największą sztuką jest życie. Dziś wiem, że na pewno tak jest. Dlatego o niczym specjalnie nie marzę, nie mam do nikogo żalu”, dodawała  w Polska Dziennik Łódzki.

Pani Bogusławie Pawelec życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Źródło: Film Wp.pl, Kobieta Gazeta.pl, Kultura Onet.pl, Onet.pl 

Sprawdź też: Anna Dymna przejmująco o filmie „Johnny”: „Każdy ksiądz powinien go zobaczyć...”

Bogusława Pawelec, 6. festiwal OFF PLUS CAMERA w Krakowie, 2013 rok
Fot. Damian KLAMKA/East News

Bogusława Pawelec, 6. festiwal OFF PLUS CAMERA w Krakowie, 2013 rok

Bogusława Pawelec, Próba sztuki Filoktet, 2017
Fot. Krzysztof Szymczak/Polska Press/East News

Bogusława Pawelec, Próba sztuki Filoktet, 2017

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?