Kadr z filmu „Niepowstrzymani” 1
Fot. HBO Polska
ZE ŚWIATA FILMU

12 najlepszych filmów o futbolu amerykańskim – ranking dla amatorów kina i sportu

Co składa się na sportowy sukces?

Anna Galuhn 24 listopada 2023 11:28
Kadr z filmu „Niepowstrzymani” 1
Fot. HBO Polska

Ranking filmów o futbolu amerykańskim tworzą przede wszystkim prawdziwe historie. Są to opowieści o konkretnych osobach – zawodnikach, którzy nie mieli łatwego startu, ale pomimo przeciwności losu osiągnęli ogromny sukces. To także filmy o osobach, które towarzyszą sportowcom – ich wsparcie i wiara w talent sprawiają, że dla bohaterów tych historii nie ma rzeczy niemożliwych.

Spis treści:

Miejsce 1: Tytani (2000) – film o futbolu i równouprawnieniu

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku. W amerykańskiej szkole średniej trenerem drużyny futbolowej zostaje Afroamerykanin Herman Boone (Denzel Washington). W tych czasach młodzież amerykańska ma ambiwalentny stosunek do osób o innym kolorze skóry. Co prawda, w publicznych placówkach została zniesiona segregacja rasowa, ale nieprzyjemne nastroje pozostały. 

„Biali” chłopcy z drużyny muszą pogodzić się nie tylko z obecnością „czarnego” trenera, ale także nowych kolegów. Z kolei Herman Boone musi współpracować ze swoim poprzednikiem, Billem Yoastem (Will Patton), który zostaje trenerem obrony.

Film „Tytani” w reżyserii Boaza Yakina zdobył dwie Czarne Szpule w 2001 r. – dla Denzela Washingtona i za najlepszy scenariusz kinowy. Fabuła jest oparta na prawdziwej biografii czarnoskórego trenera.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 2: Wielki Mike (2009) – niewiarygodna historia bezdomnego nastolatka

„Wielki Mike” to film biograficzny o czarnoskórym bezdomnym chłopaku, który dzięki pomocy obcych ludzi uwierzył w siebie i swój talent. Michael Oher (Quinton Aaron) był już nastolatkiem, kiedy Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock) zdecydowała się na jego adopcję.

Nie była to łatwa decyzja – wyrośnięty, dorastający chłopak nie miał łatwego dzieciństwa i obracał się w szemranych kręgach. Okazało się jednak, że świetnie gra w futbol, więc nowi opiekunowie postanowili motywować go do treningów. Dzięki nim Michael Oher zostaje gwiazdą Baltimore Ravens w NFL. 

Sandra Bullock za rolę w filmie Johna Lee Hancocka zdobyła Oscara oraz nagrody na festiwalach Złote Globy i Critics' Choice w 2010 r.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 3: Jerry Maguire (1996) – nieczysta gra selekcjonerów sportowych

Jerry Maguire (Tom Cruise) pracuje w firmie zajmującej się transferem zawodników amerykańskich drużyn futbolowych. W pewnym momencie zaczynają mu ciążyć nie zawsze uczciwe i etyczne praktyki. Maguire pisze wiadomość do swoich współpracowników, ujawniając nieczyste zagrywki firmy. 

Niestety, jego manifest nie przynosi oczyszczenia. Co więcej, skutkuje zwolnieniem z pracy. Okazuje się, że wśród grona wielu fałszywych przyjaciół, jedynie Dorothy Boyd (Renée Zellweger) staje po jego stronie.

Z jej pomocą Jerry próbuje utrzymać się na rynku, pozostając na usługach tylko jednego klienta, futbolisty Reda Tidwella (Cuba Gooding Jr.).

Aktor Cuba Gooding Jr. za rolę drugoplanową w filmie „Jerry Maguire” otrzymał Oscara w 1997 r. To także debiut fabularny Renée Zellweger. Reżyseria: Cameron Crowe.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 4: Greater (2016) – film o wytrwałości i pracy sportowca

Film „Greater” opowiada historię zawodnika futbolowego, Brandona Burlswortha (Christopher Severio). Chłopak od dziecka marzy o tym, aby grać w piłkę. Niestety, nie otrzymuje stypendium ze względu na swoją otyłość. Mimo wszystko postanawia dołączyć do drużyny jako dochodzący, a dzięki wytrwałym treningom zamienia zbędny tłuszcz w bardziej pożądaną masę mięśniową

Brandon może liczyć na wsparcie i opiekę ze strony swojego brata, Marthy'ego (Neal McDonough), który jest starszy od niego o 17 lat i niejednokrotnie zastępuje mu ojca. Na koniec sezonu chłopak dostaje się do NFL (National Football League). Jedenaście dni po ogłoszeniu nominacji 22-letni futbolista ginie w wypadku samochodowym.

Film w reżyserii Davida Hunta powstał na podstawie książki Jeffa Kinleya.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 5: Światła stadionów (2004) – sukces drużyny futbolowej z małego miasta

„Światła stadionów” to kolejny w rankingu film na faktach. Scenariusz do tej historii powstał na motywach książki Buzza Bissingera o drużynie futbolowej z amerykańskiej szkoły średniej w Odessie (Teksas). Fabuła skupia się na sylwetce trenera, Gary'ego Gainesa (Billy Bob Thornton). Mężczyzna z grupy zbuntowanych nastolatków postanawia utworzyć drużynę, która jest w stanie wygrać mistrzostwa. 

Na pierwszy plan wysuwa czwórka zawodników: Mike Winchell (Lucas Black), Don, Billingsley (Garrett Hedlund), Boobie Miles (Derek Luke) i Brian Chavez. Dla nastolatków szansa na karierę sportową jest jedną z niewielu możliwości wybicia się ponad społeczność zaściankowego małego miasta.

Na podstawie filmu Petera Berga powstał serial „Friday Night Lights” (2006–2011), który rozwija historię o nastoletnich sportowcach. 

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 6: Ekspres – bohater futbolu (2008) – film o nastrojach w futbolu amerykańskim w połowie XX wieku

Film „Ekspres – bohater futbolu” oparty jest na biografii Erniego Davisa (Rob Brown), futbolisty na Uniwersytecie Syracuse. Chłopak jako pierwszy Afroamerykanin w historii USA zdobył nagrodę Heisman Trophy, która jest przyznawana najlepszemu zawodnikowi futbolu uniwersyteckiego.

Akcja filmu ma miejsce w latach 40. XX wieku. Ernie Davis mieszka w Pensylwanii z dalszą rodziną. Dopiero jako nastolatek przeprowadza się z matką do Elmiry w stanie Nowy York. Jego talent zostaje zauważony przez Bena Schartzwaldera (Dennis Quaid). Trener zaprasza chłopaka do drużyny pomimo rasistowskich nastrojów i gróźb pod adresem czarnoskórego zawodnika.

Ernie Davis zmarł na białaczkę w 1963 r. 

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 7: American Underdog (2021) – motywująca historia Kurta Warnera

Na miejscu ósmym – historia oparta na życiorysie amerykańskiego futbolisty, Kurta Warnera (Zachary Levi). Ścieżka tego zawodnika do kariery w NFL nie jest łatwa. Kurt jest wielokrotnie odrzucany przez selekcjonerów i dopiero w 1999 r. w wieku 28 lat spełnia się największe marzenie jego życia

Zanim jednak rozpocznie wielką karierę sportową, nawiązuje bliską relację z Brendą (Anna Paquin), która urzeka go tańcem w lokalnym barze. Ich związek jest wielokrotnie wystawiany na próbę, ponieważ – zarówno Brenda, jak i Kurt – borykają się z problemami finansowymi. Mimo wszystko udaje im się przetrwać najgorsze chwile, a Kurt okazuje się świetnym kompanem dla dzieci Brendy. 

Film „American Underdog” w reżyserii Andrew i Jona Erwinów to historia, która napawa optymizmem i dodaje otuchy w chwilach kryzysu. 

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 8: Gang z boiska (2006) – drużyna z poprawczaka

Film „Gang z boiska” opowiada o drużynie futbolowej, której pomysłodawcą i trenerem jest Sean Porter (Dwayne Johnson), wychowawca pracujący z trudną młodzieżą. Jego podejście do dzieciaków w jednym z ośrodków w Los Angeles sprawia, że chłopcy zaczynają pracować zespołowo. Wkrótce są gotowi, aby zmierzyć się w rozgrywkach z drużynami z „normalnych” szkół.

W roli asystenta trenera wystąpił Xzibit, znany z programu telewizyjnego „Pimp my ride”.

Reżyseria: Phil Joanou. Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 9: Najdłuższy jard (1974) – film o zawodach futbolowych w więzieniu

Głównym bohaterem jest Paul Crewe (Burt Reynolds)– znany futbolista, który zostaje zatrzymany za przemoc względem swojej partnerki. Trafia do więzienia i jest pewny, że to koniec jest kariery. Jednak okazuje się, że szczęście mu sprzyja. Kierownik zakładu (Eddie Albert) wychodzi do niego z propozycja, aby pomógł w organizacji więziennych rozgrywek futbolowych.

Fabuła tego filmu została powtórzona w remake'u pt. „Mecz ostatniej szansy” w reżyserii Barry'ego Skolnicka. Wersja z 2001 r. wprowadza jednak małą, ale istotną zmianę. Zamiast futbolu amerykańskiego, w więzieniu rozgrywane są mecze europejskiej piłki nożnej. Więcej o tym tytule w rankingu filmów o piłce nożnej.

„Najdłuższy jard” w reżyserii Roberta Aldricha to film obyczajowy z dużą dawką dobrego humoru. O jego popularności w latach 70. świadczy nagroda na festiwalu Złote Globy w 1975 r. w kategorii najlepsza komedia lub musical.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 10: Vince niepokonany (2006) – film o tym, że na karierę nigdy nie jest za późno

Vince Papale (Mark Wahlberg) jest nauczycielem, a po godzinach dorabia w miejscowym barze. Gra z przyjaciółmi w futbol i kibicuje drużynie Philadelphia Eagles. Kiedy trener jego ulubionej drużyny, Dick Vermeil (Greg Kinnear), ogłasza nabór otwarty, postanawia spróbować swoich sił w zawodowym futbolu.

Vince rozpoczyna karierę sportową mając 30 lat. Początkowo nie idzie mu najlepiej, a jego brak profesjonalizmu jest wyśmiewany przez lepszych zawodników. Jednak Vince nie poddaje się. Na meczu kibicują mu koledzy z amatorskiej drużyny i Janet (Elizabeth Banks), koleżanka z baru.

Reżyseria: Ericson Core. Ocena na IMDb: 7,0.

Miejsce 11: Radio (2003) – przyjaźń trenera futbolu z chłopakiem z niepełnosprawnością intelektualną

Są lata 70. XX wieku. W małym miasteczku w Karolinie Południowej mieszka 23-letni chłopak (Cuba Gooding Jr.) z niepełnosprawnością intelektualną. Nie chodzi do szkoły, więc większość czasu spędza spacerując po mieście i zbierając nikomu niepotrzebne gadżety do sklepowego wózka. Lubi przechodzić obok boiska i obserwować treningi futbolu.

Kiedy pewnego dnia piłka futbolowa wypada poza boisko na ulicę, „Radio” podnosi ją i ucieka, co nie podoba się chłopcom z drużyny. Zamykają go w schowku na sprzęt i rzucają piłkami w drzwi. Na to wszystko wchodzi trener, Harold Jones (Ed Harris). Jest rozczarowany zachowaniem swoich podopiecznych i nakłada na nich karę w postaci dodatkowych treningów.

Chłopaka, który zabrał piłkę, zaprasza na boisko i zachęca do pomocy w prowadzeniu treningów. Otacza go opieką i aktywizuje do działań. Wkrótce okazuje się, że chłopak uwielbia słuchać audycji radiowych. Tak powstaje przydomek „Radio”.

Ocena na IMDb: 6,9.

Miejsce 12: Niepowstrzymani (2015) – dokument o futbolu amerykańskim w Polsce

„Niepowstrzymani” to film dokumentalny o polskiej drużynie futbolu amerykańskiego Seahawks Gdynia. Reżyser Bartosz M. Kowalski opowiada historię trzech zawodników – Krzysztofa, Sebastiana i Marcina. Każdy z nich jest inny. Krzysztof jest z wykształcenia prawnikiem, Sebastian nie wyobraża sobie życia bez sportu, a Marcin to niedosłyszący artysta. Na boisku podzielają wspólną pasję, traktując serio wszystkie treningi i mecze.

W opowieści o sporcie jest dużo przestrzeni na osobiste wątki, które stanowią serce tego dokumentu. Film zdobył Nagrodę Specjalną w konkursie ogólnopolskim na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2015 r. 

Ocena na IMDb: 6,8. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.