kadry z filmu "Barry"
Fot. materiały prasowe
FILM I POLITYKA

Gdy Barack był Barrym. Netflix pokaże film o trudnej młodości Baracka Obamy

24 listopada 2016 11:15
kadry z filmu "Barry"
Fot. materiały prasowe

Druga kadencja Baracka Obamy dobiega końca. 20 stycznia klucze do Białego Domu odbierze Donald Trump. Już zdążyliście zatęsknić? Na serwisie Netflix będzie można obejrzeć film biograficzny o młodości prezydenta USA. „Barry” opowiada o jego życiu podczas studiów na uniwersytecie Columbia.

 

W 20-letniego Baracka Obamę wcielił się australijski aktor Devon Terrell, a na ekranie będzie mu towarzyszyć Anya Taylor-Joy, która wcieli się w koleżankę ze studiów Charlotte. Obraz został dobrze przyjęty przez krytyków podczas tegorocznego Międzynarodowego Fetiwalu Filmowego w Toronto. Netflix wypuścił już pierwszy pełny zwiastun filmu.

 

O czym jest film „Barry”?

Akcja „Barry’ego” rozgrywa się w 1981 roku, gdy Barack Obama przybywa do Nowego Jorku, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Columbia. Młody mężczyzna stara się odnaleźć swoje miejsce w nękanym przestępczością i uprzedzeniami rasowymi środowisku. Obserwujemy jak tworzy i pielęgnuje trudne relacje z matką, praktycznie obcym mu ojcem i tłumem otaczających go nowych ludzi. To dla niego przełomowy rok. „To wtedy formułuje swoje poglądy na rząd, kwestie rasy i tego, co oznacza bycie Amerykaninem” - dowiadujemy się z opisu udostępnionego przez Netflix.  

 

Polecamy też: Życie prywatne Baracka i Michelle Obamy. Intymne zdjęcia z Białego Domu

 

Zapowiedź politycznej misji i walka z uprzedzeniami rasowymi

Sądząc po zwiastunie, twórcom Barry’ego nie udało się uniknąć patosu. „Różnisz się od innych, zdajesz sobie z tego sprawę?” - mówi mu w jednej ze scen kolega ze studiów. W innej młody Barack tłumaczy hasło ze swojej przyszłej kampanii wyborczej - zmiana: „Wierzę, że czynią ją ludzie”.

Zdaje się, że dużo uwagi poświęcono uprzedzeniom rasowym. Gdy Barack żali się kumplowi, że jest jedynym czarnoskórym studentem w grupie na pięciu zajęciach, ten odpowiada mu: „Jesteś w połowie biały. Odnajdziesz się wszędzie”, co przyszły prezydent kwituje gorzko: „Nigdzie”. Życie w Ameryce lat 80. nie jest łatwe. Szczególnie gdy należy się do mniejszości. Potwierdza to choćby scena, w której strażnik na kampusie każe młodemu Barackowi się wylegitymować, choć nie prosi  o to białych studentów.

 

Dwa filmy o życiu Obamy

Problemy podobne do tych, o których opowiada „Barry” wciąż są znajome wielu młodym ludziom w Ameryce i  na całym świecie. Ta biografia niesie ze sobą pocieszające, choć oczywiste przesłanie - nawet ludzie na najwyższych stanowiskach byli kiedyś młodzi, niedoświadczeni i zagubieni.

 

Warto zaznaczyć, że„Barry” nie jest pierwszym filmem zainspirowanym życiorysem Obamy. Na Sundance Film Festival swoją premierę miał romans „Southside With You” opowiadający o pierwszej randce Obamy i jego żony Michelle, która odbyła się w 1989 roku, gdy pracowali razem w firmie prawniczej.

 

Film będzie mieć swoją premierę na Netfliksie 16 grudnia. Już teraz zobaczcie jego zwiastun:

 

Polecamy też: Michelle Obama po raz ostatni jako Pierwsza Dama. Zobacz jej wszystkie okładki dla Vogue’a!

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?