Konrad Szczęsny 2 grudnia 2016 21:15
1/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
1/6

To czas Amy Adams. Aktorka, która karierę na dużym ekranie rozpoczęła w wieku 28 lat, gdy u boku Leonardo DiCaprio zagrała w filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz” Stevena Spielberga, ma ogromną szansę na nominacje do Oscara. Filmy, które są obecnie wyświetlanie w kinach: „Zwierzęta Nocy” Toma Forda i produkcja science-fiction „Nowy Początek”, zbierają świetne recenzje, a krytycy kiwają głowami z uznaniem i podkreślają, że oto przed nami kwitnie kariera na miarę Meryl Streep.

 

Polecamy też: Życie Karen Blixen naznaczyły namiętności - do kawy, safari i mężczyzn. Podróż śladami pisarki

 

Dziś mówi się o niej, że ma niezwykłe umiejętności wyrażania emocji na ekranie. W jej oczach widz dostrzega refleksję, melancholię i szeroki wachlarz odczuć i wrażeń. Reżyserzy nie ukrywają, że było to kluczowe przy obsadzeniu jej w głównych rolach: zarówno introwertycznej lingwistki doktor Louise Banks („Nowy początek”), jak i kobiety sukcesu, właścicielki popularnej galerii Susan Morrow („Zwierzęta Nocy”).

 

Ona sama jednak była przez długi czas nieśmiała i stroniła od medialnego zgiełku. Od 15 lat jest w związku z artystą wizualnym Darrenem LeGallo. W 2010 r. zostali rodzicami Aviany. Jak wyglądała jej droga na szczyt? I czy faktycznie otrzyma w tym roku najbardziej prestiżową nagrodę filmową?

 

Polecamy też: Luksusy jak na Titanicu. Leonardo DiCaprio sprzedaje dom w Malibu, który kupił za gażę z filmu

 

 

2/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
2/6

Amy Adams jest czwartym z kolei dzieckiem na siedmioro, które narodziły się w rodzinie Kathryn i Richarda Adamsów. Przyszła na świat we Włoszech. Z racji zawodu ojca (wojskowy), od najmłodszych lat żyła w drodze. Koniec końców jej rodzina osiadła na stałe w Kolorado. W wieku 11 lat jej rodzice podjęli decyzję o rozwodzie, by poświęcić się karierom zawodowym (ojciec po wojnie przekwalifikował się na kawiarnianego śpiewaka, matka została z kolei trenerką fitness).

 

Polecamy też: Noc w willi Stinga czy w domu Leonadro Di Caprio? Teraz to możliwe! Znamy ceny i szczegóły

3/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
3/6

Amy Adams po ukończeniu szkoły rozważała karierę tancerki i zatrudniła się nawet w teatrze muzycznym. Jednak koniec końców podjęła decyzję o związaniu życia z aktorstwem. Dzięki temu stawiła się na castingu do „Zabójczej piękności”, który wygrała. Przełomowym momentem w jej karierze była rola Ashley w „Świetliku”, za którą otrzymała nominację do Oscara.

 

Polecamy też: Leonardo DiCaprio potrafi zagrać po prostu wszystko. Zdolny - wiadomo od zawsze. Nie ma tylko szczęścia w miłości

4/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
4/6

Lista nagród, którzy otrzymała Amy Adams jest naprawdę imponująca! Pięciokrotna nominacja do Oscara i nagrody BAFTA oraz dwa Złote Globy (za rolę w „American Hustle” i „Wielkie Oczy”) to tylko niektóre z nich. Lista jest znacznie dłuższa! Przedstawia się następująco:

 

  • Świetlik – nagroda Critics' Choice oraz Washington D.C. Area Film Critics Association Award, nominacja do Oscara, nagrody Gildii Aktorów Ekranowych i Satellite Award w kategorii „najlepsza rola drugoplanowa w dramacie”
  • Zaczarowana – nagroda Saturna za najlepszą rolę żeńską, nominacja do Złotego Globu i Satellite Award w kategorii „najlepszą rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu”, nominacja do MTV Music Award w kategoriach „najlepsza rola komediowa”, „najlepsza rola żeńska” i „najlepszy pocałunek filmowy”, a ponadto śpiewana przez nią piosenka That's How You Know otrzymała nagrodę Grammy
  • Wątpliwość – nominacja do Oscara, nagrody BAFTA, nagrody Złotego Globu i nagrody Gildii Aktorów Ekranowych w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa”
  • Fighter – nominacja do Oscara, nagrody BAFTA, nagrody Złotego Globu, nagrody Gildii Aktorów Ekranowych i Satellite Award w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa”
  • Muppety – Nickelodeon Kids’ Choice Award za najlepszą rolę żeńską
  • Mistrz – nominacja do Oscara, nagrody BAFTA, nagrody Złotego Globu i Satellite Award w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa”
  • American Hustle – Złoty Glob w kategorii „najlepsza rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu”, nagroda Critics' Choice w kategorii „najlepsza rola żeńska w komedii”, nominacja do Oscara, nagrody BAFTA i Satellite Award w kategorii „najlepsza żeńska rola pierwszoplanowa”
  • Wielkie oczy – Złoty Glob w kategorii „najlepsza rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu”.

Polecamy: Jak było naprawdę, czyli nieścisłości historyczne w nominowanej do 12. Oscarów „Zjawie”

 

 

5/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
5/6

Jaka jest prywatnie? Miła, skromna, nieco wycofana, cierpliwa i o wysokiej kulturze osobistej. Z jej twarzy rzadko kiedy schodzi uśmiech. Jej słabością są... głębokie dekolty, które stały się swoistym znakiem rozpoznawczym.

 

„Mam nadzieję, że w naszych czasach kobieta nie musi nosić golfu, by być postrzegana jako inteligentna” – wyraziła swoje zdanie w jednym z wywiadów.

 

A jak wygląda jej małżeństwo?

 

Mój mąż i ja jesteśmy bardzo cichymi ludźmi. Na początku uznawałam to za defekt, myślałam, że żeby być aktorką, trzeba skupiać na sobie ludzką uwagę. Zajęło mi dużo czasu oswojenie się z tym, stwierdzenie: Ok, nie mam tego czegoś, po prostu skupię się na mojej pracy” - przekonywała w wywiadzie dla „Guardiana”.

 

Polecamy także: To one mówiły: „Za mniej niż 10 tysięcy dolarów nie wstaję z łóżka”. Dlaczego top modelki z lat 90. wciąż są… na topie?

6/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
6/6

Choć dziś ma rodzinę, karierę i jest usatysfakcjonowana tym, co osiągnęła, do trzydziestki grała wyłącznie w prowincjonalnych teatrach, niskiej jakości serialach, zaś po roli w „Złap mnie, jeśli potrafisz”, jej kariera praktycznie stanęła w miejscu, choć miała ruszyć z kopyta. Jak mówią współpracujący z nią reżyserzy, ona nie tylko odgrywa daną rolę, lecz także się zamienia się w postać, po prostu staje się bohaterką. Nigdy nie ocenia, nie zakłada gotowych scenariusz: ewoluuje wraz z tym, w kogo się wciela. Być może właśnie dzięki temu jest niezwykle autentyczna.

 

W 2014 r. „Time” zaliczył ją do setki najbardziej wpływowych ludzi roku. Obecnie na dużym ekranie można podziwiać dwie produkcje z jej udziałem: „Zwierzęta Nocy” Toma Forda oraz „Nowy początek”. Eksperci i fani nie mają wątpliwości, że za którąś z nich należy jej się Oscar. Leonardo DiCaprio (urodzili się w tym samym roku) otrzymał go za piątym razem. Czy Amy Adams uda się to za szóstym?

 

Polecamy też: Ten dom to jej twierdza. Tak wygląda mieszkanie Marty Kaczyńskiej, które odziedziczyła po rodzicach

 

 

 

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.