Konrad Szczęsny 2 grudnia 2016 21:15
1/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
1/6

To czas Amy Adams. Aktorka, która karierę na dużym ekranie rozpoczęła w wieku 28 lat, gdy u boku Leonardo DiCaprio zagrała w filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz” Stevena Spielberga, ma ogromną szansę na nominacje do Oscara. Filmy, które są obecnie wyświetlanie w kinach: „Zwierzęta Nocy” Toma Forda i produkcja science-fiction „Nowy Początek”, zbierają świetne recenzje, a krytycy kiwają głowami z uznaniem i podkreślają, że oto przed nami kwitnie kariera na miarę Meryl Streep.

 

Polecamy też: Życie Karen Blixen naznaczyły namiętności - do kawy, safari i mężczyzn. Podróż śladami pisarki

 

Dziś mówi się o niej, że ma niezwykłe umiejętności wyrażania emocji na ekranie. W jej oczach widz dostrzega refleksję, melancholię i szeroki wachlarz odczuć i wrażeń. Reżyserzy nie ukrywają, że było to kluczowe przy obsadzeniu jej w głównych rolach: zarówno introwertycznej lingwistki doktor Louise Banks („Nowy początek”), jak i kobiety sukcesu, właścicielki popularnej galerii Susan Morrow („Zwierzęta Nocy”).

 

Ona sama jednak była przez długi czas nieśmiała i stroniła od medialnego zgiełku. Od 15 lat jest w związku z artystą wizualnym Darrenem LeGallo. W 2010 r. zostali rodzicami Aviany. Jak wyglądała jej droga na szczyt? I czy faktycznie otrzyma w tym roku najbardziej prestiżową nagrodę filmową?

 

Polecamy też: Luksusy jak na Titanicu. Leonardo DiCaprio sprzedaje dom w Malibu, który kupił za gażę z filmu

 

 

2/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
2/6

Amy Adams jest czwartym z kolei dzieckiem na siedmioro, które narodziły się w rodzinie Kathryn i Richarda Adamsów. Przyszła na świat we Włoszech. Z racji zawodu ojca (wojskowy), od najmłodszych lat żyła w drodze. Koniec końców jej rodzina osiadła na stałe w Kolorado. W wieku 11 lat jej rodzice podjęli decyzję o rozwodzie, by poświęcić się karierom zawodowym (ojciec po wojnie przekwalifikował się na kawiarnianego śpiewaka, matka została z kolei trenerką fitness).

 

Polecamy też: Noc w willi Stinga czy w domu Leonadro Di Caprio? Teraz to możliwe! Znamy ceny i szczegóły

3/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
3/6

Amy Adams po ukończeniu szkoły rozważała karierę tancerki i zatrudniła się nawet w teatrze muzycznym. Jednak koniec końców podjęła decyzję o związaniu życia z aktorstwem. Dzięki temu stawiła się na castingu do „Zabójczej piękności”, który wygrała. Przełomowym momentem w jej karierze była rola Ashley w „Świetliku”, za którą otrzymała nominację do Oscara.

 

Polecamy też: Leonardo DiCaprio potrafi zagrać po prostu wszystko. Zdolny - wiadomo od zawsze. Nie ma tylko szczęścia w miłości

4/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
4/6

Lista nagród, którzy otrzymała Amy Adams jest naprawdę imponująca! Pięciokrotna nominacja do Oscara i nagrody BAFTA oraz dwa Złote Globy (za rolę w „American Hustle” i „Wielkie Oczy”) to tylko niektóre z nich. Lista jest znacznie dłuższa! Przedstawia się następująco:

 

  • Świetlik – nagroda Critics' Choice oraz Washington D.C. Area Film Critics Association Award, nominacja do Oscara, nagrody Gildii Aktorów Ekranowych i Satellite Award w kategorii „najlepsza rola drugoplanowa w dramacie”
  • Zaczarowana – nagroda Saturna za najlepszą rolę żeńską, nominacja do Złotego Globu i Satellite Award w kategorii „najlepszą rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu”, nominacja do MTV Music Award w kategoriach „najlepsza rola komediowa”, „najlepsza rola żeńska” i „najlepszy pocałunek filmowy”, a ponadto śpiewana przez nią piosenka That's How You Know otrzymała nagrodę Grammy
  • Wątpliwość – nominacja do Oscara, nagrody BAFTA, nagrody Złotego Globu i nagrody Gildii Aktorów Ekranowych w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa”
  • Fighter – nominacja do Oscara, nagrody BAFTA, nagrody Złotego Globu, nagrody Gildii Aktorów Ekranowych i Satellite Award w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa”
  • Muppety – Nickelodeon Kids’ Choice Award za najlepszą rolę żeńską
  • Mistrz – nominacja do Oscara, nagrody BAFTA, nagrody Złotego Globu i Satellite Award w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa”
  • American Hustle – Złoty Glob w kategorii „najlepsza rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu”, nagroda Critics' Choice w kategorii „najlepsza rola żeńska w komedii”, nominacja do Oscara, nagrody BAFTA i Satellite Award w kategorii „najlepsza żeńska rola pierwszoplanowa”
  • Wielkie oczy – Złoty Glob w kategorii „najlepsza rola żeńska w filmie komediowym lub musicalu”.

Polecamy: Jak było naprawdę, czyli nieścisłości historyczne w nominowanej do 12. Oscarów „Zjawie”

 

 

5/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
5/6

Jaka jest prywatnie? Miła, skromna, nieco wycofana, cierpliwa i o wysokiej kulturze osobistej. Z jej twarzy rzadko kiedy schodzi uśmiech. Jej słabością są... głębokie dekolty, które stały się swoistym znakiem rozpoznawczym.

 

„Mam nadzieję, że w naszych czasach kobieta nie musi nosić golfu, by być postrzegana jako inteligentna” – wyraziła swoje zdanie w jednym z wywiadów.

 

A jak wygląda jej małżeństwo?

 

Mój mąż i ja jesteśmy bardzo cichymi ludźmi. Na początku uznawałam to za defekt, myślałam, że żeby być aktorką, trzeba skupiać na sobie ludzką uwagę. Zajęło mi dużo czasu oswojenie się z tym, stwierdzenie: Ok, nie mam tego czegoś, po prostu skupię się na mojej pracy” - przekonywała w wywiadzie dla „Guardiana”.

 

Polecamy także: To one mówiły: „Za mniej niż 10 tysięcy dolarów nie wstaję z łóżka”. Dlaczego top modelki z lat 90. wciąż są… na topie?

6/6
Amy Adams, Darren Le Gallo
Copyright @Getty Images
6/6

Choć dziś ma rodzinę, karierę i jest usatysfakcjonowana tym, co osiągnęła, do trzydziestki grała wyłącznie w prowincjonalnych teatrach, niskiej jakości serialach, zaś po roli w „Złap mnie, jeśli potrafisz”, jej kariera praktycznie stanęła w miejscu, choć miała ruszyć z kopyta. Jak mówią współpracujący z nią reżyserzy, ona nie tylko odgrywa daną rolę, lecz także się zamienia się w postać, po prostu staje się bohaterką. Nigdy nie ocenia, nie zakłada gotowych scenariusz: ewoluuje wraz z tym, w kogo się wciela. Być może właśnie dzięki temu jest niezwykle autentyczna.

 

W 2014 r. „Time” zaliczył ją do setki najbardziej wpływowych ludzi roku. Obecnie na dużym ekranie można podziwiać dwie produkcje z jej udziałem: „Zwierzęta Nocy” Toma Forda oraz „Nowy początek”. Eksperci i fani nie mają wątpliwości, że za którąś z nich należy jej się Oscar. Leonardo DiCaprio (urodzili się w tym samym roku) otrzymał go za piątym razem. Czy Amy Adams uda się to za szóstym?

 

Polecamy też: Ten dom to jej twierdza. Tak wygląda mieszkanie Marty Kaczyńskiej, które odziedziczyła po rodzicach

 

 

 

 

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.