Bert i Ernie z Ulicy Sezamkowej są gejami
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Ernie i Bert z Ulicy Sezamkowej są parą gejów?!

Wytwórnia wydała w tej sprawie oświadczenie!

Konrad Szczęsny 21 września 2018 11:58
Bert i Ernie z Ulicy Sezamkowej są gejami
Fot. East News

Stali się ikonicznymi postaciami światowej popkultury, bawią kolejne pokolenia dzieci na całym świecie i.... skrywają mroczną tajemnicę! Relacja słynnego duetu z Ulicy Sezamkowej, Erniego i Berta, od zawsze budziła duże zainteresowanie widzów. I to nie tylko dlatego, że nie stronili od burzliwych dyskusji i ostrej wymiany zdań, zaś różnica charakterów między nimi była jednym z bardziej charakterystycznych elementów scenariusza Ulicy Sezamkowej. Także dlatego, że przyjaźnili się ze sobą i mieszkali razem. Po latach jeden ze scenarzystów ujawnił, że... są oni parą o orientacji homoseksualnej! W Internecie i mediach zawrzało.

Scenarzysta Ulicy Sezamkowej: Ernie i Bert to para gejów

„Bert i Ernie, jedni z najbardziej znanych mieszkańców ulicy Sezamkowej, to para gejów”, potwierdził Mark Saltzman, scenarzysta Ulicy Sezamkowej od 1984 roku, w wywiadzie dla portalu Queerty.

Co więcej ujawnił, że gdy dołączył do grona twórców historycznego programu, zupełnie nie miał pomysłu na relację, jaka miałaby łączyć dwa muppety. Szybko jednak postanowił odnieść się do własnych doświadczeń (jest zadeklarowanym gejem) i związku ze swoim ówczesnym chłopakiem. Tak właśnie Bert stał się wiecznym pesymistą, którego ulubionym zajęciem jest narzekanie i pełne zwątpienia i smutku wizje, zaś Ernie pogodnym i pełnym radości życia optymistą.

„Byłem już w związku, kiedy dołączałem do obsady Ulicy Sezamkowej. Nie wiedziałem, jak mam pisać o Bercie i Erniem, jak nie o parze kochających się mężczyzn. Pisałem skecze. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mojego chłopaka były idealnym przeciwstawieniem dla mojego życia w chaosie. Tak powstawała dynamika relacji Berta i Erniego. Byłem Erniem, choć bardziej wyglądam jak Bert. A Arnie [partner Saltzmana – przyp red.] jako montażysta filmowy – jeśli pomyślisz o Bercie w świecie z pracą, nie byłoby to idealne? Bert ze swoimi spinaczami i organizacją? Ja byłem żartownisiem. To był związek w stylu Berta i Erniego”, wyjaśnił Mark Saltzman.

Te słowa odbiły się w mediach szerokim echem. Jedni twierdzili, że nareszcie „wszystko stało się jasne”, bo „od zawsze ta relacja wydawała się im dziwna”, inni lekceważąco podkreślali, że dla dziecka orientacja seksualna postaci z kreskówki nie ma żadnego znaczenia, zaś jeszcze inni zaznaczyli, że „w dzisiejszych czasach nawet z bohatera bajki robi się geja”.

W końcu głos w sprawie zabrało studio, które produkuje Ulicę Sezamkową.

Studio Sesame Workshop o relacji Berta i Erniego

Pozostali twórcy kultowej kreskówki stanowczo zaprzeczają, jakoby Bert i Ernie byli parą gejów.

„Tak jak zawsze podkreślaliśmy, Bert i Ernie to najlepsi przyjaciele. Stworzyliśmy ich, aby uczyć dzieci, że ludzie mogą się ze sobą przyjaźnić mimo znaczących różnic. Choć są identyfikowani jako mężczyźni i mają wiele ludzkich cech, ciągle są tylko kukiełkami i nie mają orientacji seksualnej”, napisało Studio Sesame Workskop w specjalnym oświadczeniu.

Internauci zwracają jednak uwagę na to, że muppety miały orientację seksualną, czego dowodem ma być relacja sympatycznego Kermita Żaby ze świnką Piggy. Co więcej stwierdzili, że skoro w scenariuszu było miejsce na miłość heteroseksualną, tak kategoryczne odcięcie się od wątku gejowskiego wydaje się działaniem nie na miejscu. Bardziej zasadna wydaje im się postawa otwartości w kwestii interpretacji relacji, jaka łączyła dwóch bohaterów.

Oświadczenie wywołało na tyle duże niezadowolenie fanów, że producenci postanowili je zmodyfikować, nie nawiązując do orientacji seksualnej Berta i Erniego.

Ulica Sezamkowa zawsze stała murem za akceptacją. To miejsce, gdzie ludzie wielu kultur i środowisk, są mile widziani. Bert i Ernie powstali z myślą tworzenia pary najlepszych przyjaciół i uczenia dzieci, że ludzie mogą się dogadywać z tymi, którzy znacznie się od nich różni”, podkreślili.

Ulica sezamkowa: historia

Premiera Ulicy Sezamkowej miała miejsce 10 listopada 1969 roku w National Education Television (NET), jednak niedługo potem pojawiła się również w NET, czyli sieci Public Broadcasting Service (PBS). Jest emitowana z różnymi zmianami do dzisiaj. Pełni głównie funkcję edukacyjną: małoletni widzowie uczą się z bohaterami liczyć i zgłębiają tajniki języka  

Bert i Ernie z Ulicy Sezamkowej są gejami
Fot. East News

Bert i Ernie z Ulicy Sezamkowej są gejami
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.