Ulica Sezamkowa Julia z autyzmem
Fot. Youtube
ZE ŚWIATA TELEWIZJI

Tak „Ulica Sezamkowa” przełamuje stereotypy. Poznaj nową bohaterkę, czteroletnią Julię, która ma autyzm

Weronika Bruździak-Gębura 22 marca 2017 17:45
Ulica Sezamkowa Julia z autyzmem
Fot. Youtube

Na „Ulicy Sezamkowej” wychowały się pokolenia dzieci z całego świata. Pierwszy odcinek kultowego amerykańskiego programu edukacyjnego wyemitowano w 1969 roku. Dzisiaj, po 48 latach od tamtej chwili, na „Ulicę Sezamkową” zawitała Julia, pierwsza kukiełka z autyzmem. Wszystko po to, by uczyć dzieci tolerancji.

Kim jest Julia, nowa bohaterka „Ulicy sezamkowej”?

Ma cztery lata, żółtą karnację, rude włosy i wielkie, zielone oczy. Na pierwszy rzut oka nie różni się od innych bohaterów, którzy występują w „Ulicy Sezamkowej”, takich jak Ciasteczkowy Potwór, Kermit, Elmo czy Wielki Ptak. Julia jednak jest inna - cierpi na autyzm. Ta wyjątkowa kukiełka zadebiutowała w 2015 roku w książkach pod tytułem „We are amazing, 1, 2, 3”, które powstały przy współpracy z organizacjami zajmującymi się dziećmi z autyzmem. Jednocześnie przeprowadzono warsztaty dla dzieci, które miały pomagać im oswajać się z kolegami chorymi na autyzm. Podobnie ma być w przypadku występów Julii w „Ulicy Sezamkowej”, która w końcu jest programem edukacyjnym. Postać Julii ma pokazywać cechy charakterystyczne dla osób dotkniętych tą choroba.

 

 

Through Julia, we aim to show that all kids are amazing, and that all kids can be friends. #SeeAmazing

Post udostępniony przez Sesame Street (@sesamestreet)

 

Stałą przygodę z programem Julia zacznie 10 kwietnia na kanałach HBO i PBS. Jej „mamą”, czyli lalkarką, która jest za nią odpowiedzialna, jest Stacey Gordon, kobieta, której syn choruje na autyzm. „To ważne, żeby zdrowe dzieci wiedziały jakie mogą być objawy autyzmu. Gdyby koledzy mojego syna dzięki telewizyjnej bajce mogli oswoić się z jego zachowaniami, które obserwowali w klasie, może by się ich nie bali”, mówiła w jednym z wywiadów.

Aby Julia była wiarygodna, scenarzyści i producenci skonsultowali się z lekarzami, którzy zajmują się takimi dziećmi.  „Najważniejsze było dla nas to, aby odpowiedzieć na pytanie jak to zrobić. Jak mówić o autyzmie? Nie było łatwo, bo każda osoba z autyzmem może mieć inne objawy i zachowania”, powiedziała Christine Ferraro, która od 25 lat współtworzy „Ulicę Sezamkową”.

Jak zachowuje się Julia?

W jednej ze scen Julia podczas zabawy z innymi bohaterami staje się tak podekscytowana, że zaczyna skakać. Jej znajomi, którzy wiedzą dlaczego ich koleżanka tak się zachowuje, wymyślają nową zabawę i zaczynają skakać wokół niej. Julia często zachowuje się tak samo jak inne dzieci, które są zdrowe.

 

W zwiastunie pierwszego odcinka widzimy moment, w którym Julia poznaje Wielkiego Ptaka. Gdy ten będzie chciał jej się przedstawić i wyciągnie rękę, ona go zignoruje, co wprawi go w zakłopotanie. Jednak pozostałe kukiełki wytłumaczą mu, że ich nowa koleżanka choruje na autyzm i dlatego często robi rzeczy po swojemu.

To nie pierwszy raz, kiedy „Ulica Sezamkowa” ma wyjątkowych gości. W 2016 roku program odwiedziła Zari, dziewczynka pochodząca z Afganistanu. Miała kolorowe włosy i chustę na głowie.

„Ulica sezamkowa” ma na koncie 167 nagród Emmy i 8 statuetek Grammy. Do tej pory wyemitowano 46 epizodów, czyli ponad 4 tysiące odcinków.

 

Polecamy też: HBO szykuje serial o ostatniej kampanii prezydenckiej w USA. Kto zagra Hillary Clinton, a kto Donalda Trumpa?​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?