Teatr Kwadrat Nie książka zdobi człowieka
Fot. Mat. prasowe
ze świata teatru

Premiera w Teatrze Kwadrat. O czym jest spektakl 4000 dni

Tym razem w celny sposób portretuje emocjonalny trójkąt...

Gabriela Czernecka 24 września 2021 12:26
Teatr Kwadrat Nie książka zdobi człowieka
Fot. Mat. prasowe

Teatr Kwadrat chętnie podejmuje temat równości i wspiera społeczność LGBT w najnowszym spektaklu „4000 dni”. Autorem sztuki jest brytyjski dramaturg Peter Quilter, znany z takich hitów jak „Na końcu tęczy” czy „Boska!”. Tym razem w celny sposób portretuje emocjonalny trójkąt pomiędzy młodym zagubionym artystą, zmagającym się z utratą pamięci, jego twardo stąpającym po ziemi partnerem i wymagającą matką. Niezwykłą energię  na scenie tworzą aktorzy: Ewa Wencel, Andrzej Nejman oraz Patryk Pietrzak. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Malajkat. Poznajcie szczegóły! 

Spektakl „4000 dni” w Teatrze Kwadrat 

„4000 dni” to szczera opowieść o trudnej, nierzadko zaborczej miłości, akceptacji i poszukiwaniu własnej drogi. Kiedy Michael budzi się ze śpiączki, okazuje się, że nie pamięta ostatnich jedenastu lat życia. Nie ma pojęcia, kim jest mężczyzna podający się za jego życiowego partnera, nie rozumie, dlaczego przestał malować. Poszukiwania odpowiedzi na wszystkie te pytania nie ułatwia apodyktyczna i nadopiekuńcza matka, która zjawia się w szpitalu, by zaopiekować się synem w jedynie właściwy w jej mniemaniu sposób. 

Paul walczy usilnie, by przywrócić pamięć ukochanemu. Carol jest pewna, że to właśnie Paul zmarnował nie tylko talent malarski jej syna, ale całe jego życie, a to, że Michael wymazał z pamięci te jedenaście lat, czyli dokładnie 4000 dni ich związku nie jest przypadkiem.

Zobacz także: Gwiazdy na premierze spektaklu Nie książka zdobi człowieka w Teatrze Kwardrat. Zobacz, kto się pojawił!

4000 dni premiera Teatr Kwadrat
Fot. Mat. prasowe

Podczas gdy „wredna” matka i „obcy” kochanek walczą o jego względy, Michael próbuje zrozumieć kim jest. Szukając twórczego impulsu do życia postanawia, nie pytając nikogo o zgodę, namalować mural na ścianie sali szpitalnej. Dzieło to staje się jednocześnie wyrazem straty, nadziei i wielkiego pragnienia, by odnaleźć samego siebie. 

Teatr Kwadrat nie po raz pierwszy zdecydował się na podjęcie w swojej twórczości tematów ważnych dla społeczności LGBT. Spektakle takie jak archiwalny już „Berek, czyli upiór w moherze”, czy grany aktualnie „Roma i Julian” to wspaniale odbierane przez publiczność, mocne punkty w jego repertuarze. 

„Teatr nie wyklucza. Wręcz przeciwnie. To medium, które musi podejmować trudne społecznie tematy w różnorodnej formie i konwencji”, mówi Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat „W Teatrze Kwadrat poza klasycznym komediowym repertuarem mierzymy się z całą paletą emocji i światopoglądów. Zależy nam by skłaniać widza do refleksji, oswajać trudne tematy. Zrobiliśmy spektakl „4000 dni”, bo to przede wszystkim świetna sztuka, autorstwa uznanego na świecie dramaturga Petera Quiltera, z ważnym społecznie przekazem. Poprzez tę premierę pragniemy wyrazić solidarność i wsparcie dla społeczności LGBT”,  dodaje. 

Światowa premiera „4000 dni” odbyła się w 2016 roku na londyńskim West Endzie, wzbudzając niezwykle entuzjastyczne opinie wśród krytyków.   

Bilety na www.teatrkwadrat.pl 

Teatr Kwadrat Nie książka zdobi człowieka
Fot. Mat. prasowe

4000 dni premiera Teatr Kwadrat
Fot. Mat. prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…