Gala odbywała się już w kilkunastu różnych miejscach!

Redakcja VIVA! 11 stycznia 2022 12:30

Przed nami już 94. ceremonia rozdania Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli Oscarów! Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 organizatorzy tegorocznej gali postanowili wprowadzić szereg zmian. Gala będzie zapewne mniejsza niż dotychczas i podobna do tej, jaką Akademia zorganizowała w poprzednim roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Złote Globy 2022 rozdane! Wielki triumf filmu „Psie pazury” i serialu „Sukcesja”

Oscary 2022: gdzie się odbędą?

Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, ale możemy zgadywać, że w tym roku gala będzie miała podobny przebieg do zeszłorocznej. Najprawdopodobniej w tym roku Oscary odbędą się w kilku miejscach naraz. Tradycyjnie będzie to Dolby Theatre w Hollywood, niegdyś noszącym nazwę Kodak Theatre – tu zapewne odbędą się występy artystyczne. Prezenterzy i nominowani spotkają się zapewne ponownie na Union Station w Los Angeles, najsłynniejszej stacji kolejowej w tym mieście. Ze względu na fakt, że prawdopodobnie nie wszystkim gwiazdom uda się dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, część z nich ponownie odbierze swoje statuetki w dwóch kolejnych lokacjach –  w Londynie lub w Paryżu.

ZOBACZ: Oscary 2021. Gdzie obejrzeć filmy, które wyróżniła w tym roku Akademia?

O ile Union Station w Los Angeles była zupełnie nową lokacją na oscarową galę, o tyle takie miejsca jak Dolby Theatre (Kodak Theatre) w Hollywood czy Dorothy Chandler Pavilion gościły galę czasem po kilka czy kilkanaście lat z rzędu. Co więcej, na przestrzeni wielu lat gale odbywały w dziewięciu różnych miejscach, nie tylko w Hollywood, ale także w innych częściach Los Angeles. Najpierw ceremonia Oscarów miała wymiar kameralnych spotkań członków Akademii, a dopiero po czasie wydarzenie to uznano za wręczenie najważniejszych nagród filmowych na świecie!

WIĘCEJ: Oscary 2021 rozdane! Oto pełna lista laureatów 93. ceremonii wręczenia Oscarów

Jaką formę gala Oscary 2022 przybierze w tym roku? O tym przekonamy się już 27 marca. Zanim jednak to, zobaczcie, jak zmieniały się lokalizacje Oscarów na przestrzeni lat. To naprawdę długa i fascynująca historia kina i na najważniejszych nagród filmowych na świecie! Sprawdźcie naszą galerię. 

1/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
1/10

Hotel Roosevelt, Los Angeles

Po raz pierwszy Oscary przyznano w 1927 roku w Roosevelt Hotel. W ceremonii wzięło udział 270 osób, bilety kosztowały ówczesne 5 dolarów, a sama gala trwała... 15 minut!

2/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
2/10

Baltimore Hotel&Ambassador Hotel, Los Angeles

W latach 1930-1943 gala odbywała się naprzemiennie w dwóch miejscach. Były to Baltimore Hotel i rozebrany już Ambassador Hotel. Sama Akademia Filmowa została założona w 1927 roku na bankiecie w Baltimore Hotel w słynnej „Crystal Ballroom”. (fot.Baltimore)

3/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
3/10

TCL Chinese Theatre, Hollywood

Pierwsze publiczne rozdanie statuetek odbyło się w Chinese Theatre w 1944 roku. Na pierwszą galę Oscarów w nowym miejscu rozdano mężczyznom i kobietom w mundurach bezpłatne wejściówki. Oscary odbywały się tutaj do 1946 roku.

4/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @EAST NEWS
4/10

Shrine Auditorium, Downtown Los Angeles

W tym miejscu Oscary organizowano w latach 1947-1948. Scenę Shrine rozpoznają miłośnicy kina – tam miała miejsce znana scena z filmu King Kong, gdzie więziona małpa zostaje publicznie ujawniona.

5/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @materiały prasowe
5/10

Pantages Theatre, Hollywood

Ten niezwykły teatr w stylu Art Deco gościł Oscary przez dziesięć lat, od 1950 roku do 1960 roku. Wcześniej, w 1949 odbyły się jedyny raz we własnym teatrze Akademii – Academy Award Theatre. 

6/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary Majestic
Copyright @GETTY IMAGES
6/10

Majestic  Theatre, NBC International Theatre, Nowy Jork

W 1953 roku, 25. ceremonia rozdania Oscarów odbywała się w dwóch miejscach jednocześnie – w Pantages Theatre w Los Angeles i NBC International Theatre w Nowym Jorku. Był to pierwszy raz, kiedy gala była transmitowana w telewizji.

7/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
7/10

Santa Monica Civic Auditorium

W 1961 roku, na kolejne siedem lat, Oscarową galę przeniesiono do Santa Monica. Na tym rozdaniu nagród film „Garsoniera” był ostatnią czarno-białą produkcją nagrodzoną w kategorii Najlepszy Film, aż do czasów „Listy Schindlera”.

8/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
8/10

Dorothy Chandler Pavilion

W 1969 roku Oscary ponownie powróciły do śródmieścia Los Angeles. Dorothy Chandler Pavilion szczyci się największą sceną w kraju i w tym miejscu gala odbywała się do 1987 roku. Od 1988 roku Nagrody Akademii były przyznawane zamiennie w Dorothy Chandler Pavilion i Shrine Auditorium.

9/10
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
9/10

Dolby Theatre, Hollywood

Wcześniej znany pod nazwą Kodak Theatre. Od 2001 roku, praktycznie nieprzerwanie, jest miejscem, w którym odbywa się coroczna gala rozdania Oscarów.

10/10
Union Station
Copyright @AaronP/Bauer-Griffin/GC Images
10/10

Dworze Union Station

93. gala rozdania Oscarów w przeważającej części odbyła się na dworcu Union Station – największej stacji kolejowej w Los Angeles. Wnętrze zabytkowego dworca zmieniło się nie do poznania, a oscarowa gala, która zwykle ma miejsce w teatrze Dolby Theatre, w Union Station zyskała niezwykle kameralny klimat.

TAGI #Oscary #film

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.