Viva.pl

1/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
1/9

To jeden z największych sukcesów polskiego kina! "Pokot" Agnieszki Holland zdobył nagrodę srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Jak powstawał film, o którym tak głośno? 

Przypominamy nasz materiał z końca stycznia. 

To pewien rodzaj baśni. (…) To również kryminał, dramat psychologiczny i trochę komedia.” – tak Agnieszka Holland określiła swoje najnowsze dzieło w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

„Pokot”, bo o nim mowa, to opowieść o wegetariance, byłej inżynierce i miłośniczce astrologii, a także szkolnej nauczycielce angielskiego, Janinie Duszejko (w tej roli Agnieszka Mandat). Pewnej nocy ta mieszkanka małej sudeckiej wsi odnajduje zwłoki martwego sąsiada-myśliwego, a także mnóstwo śladów racic saren. Z biegiem czasu przybywa martwych ciał kłusowników. Bohaterka widząc nieporadność policji, podejmuje własne śledztwo w celu wyjaśnienia tajemniczych zbrodni. Dochodzi do zaskakujących wniosków…

Tytuł od razu sugeruje widzom tematykę łowiecką - pokot to spotkanie myśliwych po zakończonym połowie, na którym wybierany jest król polowania. W dzienniku reżyserka relacjonowała: "To, że mój film jest przeciwko myśliwym, jest właściwie symboliczne. On jest w ogóle przeciwko pewnej mentalności."

W „Pokocie” zobaczymy plejadę polskich gwiazd. Takie nazwiska takie jak Kot, Grabowski czy Szyc bez wątpienia przyciągną do kina tysiące widzów. W naszej galerii prezentujemy niepublikowane wcześniej zdjęcia z produkcji, a także zdradzamy w jakie postaci wcielą się niektórzy z aktorów.

Film jest ekranizacją powieści Olgi Tokarczuk, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. W kinach od 24 lutego. Wcześniej twórcy zaprezentują go podczas 67. festiwalu filmowego Berlinale, gdzie powalczy o główną nagrodę - Złotego Niedźwiedzia.

Polecamy też: Od zera do milionera, czyli jak na sprzedaży hamburgerów dorobić się fortuny

2/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
2/9

W "Pokocie" Borys Szyc gra Wnętrzniaka - bezwzględnego myśliwego. Sam o swojej postaci mówił: „Nie obawiałem się grać złego człowieka. Zło na ekranie jest zawsze atrakcyjne i choć nie chcielibyśmy go doświadczyć w prawdziwym życiu, lubimy je podglądać w kinie, z bezpiecznej odległości. We Wnętrzaku jest mnóstwo emocji i uczuć, z którymi sobie po prostu nie radzi. Nie umie o nich mówić, zmienia je w agresję i złość. To dosyć powszechne zjawisko. Chciałem pokazać mechanizm powstawania zła. Trochę poza samym człowiekiem. Wnętrzak sprawia wrażenie bezwzględnego i twardego faceta, a tak naprawdę podszyty jest niepewnością i strachem”. 

Polecamy też: Sensacyjne wyznanie Borysa Szyca: „Jestem trzeźwym alkoholikiem’’

3/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
3/9

Andrzej Grabowski wciela się w postać Prezesa.

4/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
4/9

Wiktor Zborowski gra Matogę, sąsiada głównej bohaterki. Mówi: „Matoga to postać nie do końca określona. Tajemnicza. Ponura i ciepła. Romantyczna i pragmatyczna. Zła i dobra. Niosąca jednocześnie mrok i dziwną poczciwość. Człowiek połamany, ale z zasadami. Oryginał.

5/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
5/9

Postać prokuratora Świerszczyńskiego gra Tomasz Kot.

6/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
6/9
7/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
7/9

Patrycja Volny, na co dzień mieszkająca we Francji, wciela się w postać Dobrej Nowiny. Wspominała: „W dzieciństwie spędzałam wakacje w małej miejscowości w Małopolsce – już wówczas wyczuwałam specyficzną aurę takich miejsc. Mentalność ludzi i ich pewnego rodzaju społeczny introwertyzm, zespolenie ze swoją ziemią – taka „magia z melancholią” – rzeczywiście bardzo pomagały w tworzeniu obrazu postaci. W przepięknych krajobrazach Kotliny Kłodzkiej odnosiłam wrażenie, że wszyscy stają się jak te zwierzęta w lesie – walczą o przetrwanie, życie, jednocześnie zachowując spokój płynący z bycia u siebie”.

8/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
8/9

Komendanta wciela się Andrzej Konopka.

9/9
Copyright @Materiały prasowe, R.Palka
9/9

Młody aktor Jakub Gierszał gra Dyzia. Wspominał: „Praca z Agnieszką Holland zaczęła się właściwie już na castingu, na który mnie zaprosiła i który prowadziła Weronika Migoń. Agnieszka zastanawiała się, jaki powinien być ten bohater i jaka w ogóle powinna być ekspresja bohaterów w filmie „Pokot”. Dlatego od pierwszych zdjęć próbnych poszukiwaliśmy odpowiedniego dla filmu wyrazu postaci”.

Polecamy też: Jakub Gierszał doceniony przez amerykański magazyn! Aktor znalazł się w gronie najciekawszych europejskich artystów

Wideo

4 różne kobiety, miasta, osobowości...

Polecamy

Top