WIDEO VIVY.PL

Wojciech Malajkat o nauce aktorstwa w czasie pandemii: „Działa to na innych zasadach...”

Po czym artysta poznaje dobrego aktora?

Rafał Kowalski 13 maja 2021 12:11

Od pięciu lat Wojciech Malajkat jest rektorem w  Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Nauka tego zawodu w czasach pandemii to jednak ogromny wysiłek i zdecydowanie coś innego, niż przy kontakcie bezpośrednim studentów. Bohater nowego numeru VIVY zdradził nam, jak patrzy na edukację zdalną i po czym poznaje dobry materiał na aktora.

Czy aktorzy po szkole są lepsi? Jak wygląda nauka w pandemii? Komentuje Wojciech Malajkat

Już ponad rok studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie nie mieli zajęć praktycznych. Wojciech Malajkat ubolewa nad tym, ale nie tak mocno, jak inni. Aktor stara się wyciągnąć z tej sytuacji jakieś plusy. „Mamy czasy trudne, niepewnymi. Nie można postawić sobie celu i go osiągnąć. Ludzie, którzy mieli szansę być aktorami jeszcze sobie poradzą. Ci jednak, którzy tej szansy nie mieli są rozżaleni. Ale nauka aktorstwa w czasie epidemii ma sens. Tak jak miała w czasie okupacji czy II Wojnie Światowej. Po prostu odbywa się to na innych zasadach. Gdy nie możemy uczyć praktyki, uczymy teorii z obu semestrów. Mamy nadzieję wrócić i nadrobić praktykę”, wyznał przed kamerą VIVY.pl 58-latek.

CZYTAJ TEŻ: Syn Doroty Szelągowskiej rozczarował się studiami: „Nie chciałabym być na jego miejscu”

Rektor prestiżowej uczelni wyjaśnił nam też, czy to prawda, że oglądając telenowele i filmy od razu można wyłapać, który aktor gra po szkole teatralnej, a który jej ukończył. Czy ma to jakieś znaczenie? „Nie oglądam seriali, włączony telewizor rzadko gości w moim domu. Wiedzę na temat zdolności moich studentów czerpię z zajęć. Jak w życiu, jeden będzie miał więcej talentu, drugi mniej. Co to jest talent? Wielka wyobraźnia, temperament, wdzięk, poczucie humoru, błysk w oku to jedne ze zdolności. Im więcej ich człowiek ma, tym lepiej w tym zawodzie”, wyjaśnił nam Wojciech Malajkat.

Cały wywiad prasowy z aktorem znajdziecie w nowej VIVIE!. Zachęcamy do zakupu. 

Wojciech Malajkat, VIVA! 9/2021
Fot. Antoni Zamachowski

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?