VIDEO VIVY!

Roman Paszke: „Dzisiaj patrzę na wszystko z innej perspektywy

Jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy obchodzi dziś 70. urodziny

Katarzyna Piątkowska 25 maja 2021 13:15

Kapitan Roman Paszke obchodzi dziś urodziny! W 2018 roku w wywiadzie dla VIVY!  opowiadał nam o rodzinie, miłości i synku, który pojawił się na świecie kilka lat temu. Różnica wieku między jego dziećmi to… 33 lata. Tyle ile między nim, a jego drugą żoną Magdą. Roman Paszke zdradził nam wtedy czy denerwują go pytania, czy jest dziadkiem swojego syna? Eryk zmienił jego życie. Słynny żeglarz, Roman Paszke w szczerej, pełnej humoru i dystansu rozmowie z Katarzyną Piątkowską opowiedział o swoim życiu i tym, co go uszczęśliwia. Z okazji urodzin jednego z najsłynniejszych polskich żeglarzy przypominamy fragmenty wywiadu z 2018 roku. 

Roman Paszke o małżeństwie i synku

Zadziwiasz wszystkich – trzyletnie dziecko, żona młodsza o 33 lata.

Rzeczywiście ludzie się dziwią. Głównie Magdzie, że zdecydowała się na życie ze starszym facetem. Ale to nie denerwuje jej tak bardzo, jak sugestie, że mąż coś załatwi. Ona przecież ma swoje życie zawodowe i wszystko, co robi, co osiągnęła i czego się nauczyła, zawdzięcza tylko sobie. Zresztą jej świat zawodowy jest dla mnie bardzo odległy.

Jak bardzo?

Do tej pory pracowała w Norwegii w firmie zajmującej się wyposażaniem statków w sprzęt nawigacyjny.

 To jednak jakiś wspólny mianownik jest.

Malutki (śmiech).

Ona też kocha żeglowanie tak jak Ty?

Byliśmy parę razy na jachcie. Wyczarterowanym jachtem popłynęliśmy w rejs po Chorwacji. Mój katamaran na podróże poślubne się nie nadaje. Na pływanie pomiędzy chorwackimi wyspami też nie bardzo. Nawet bym się dobrze nie rozpędził, a już bym był na kolejnej. Poza tym na bardzo ciasnych akwenach obsługa tej łódki przez jedną osobę jest niemożliwa, a przecież oprócz pary młodej w podróży poślubnej nikt inny nie jest potrzebny (śmiech). A poza tym… raz Magda płynęła ze mną w dłuższy rejs.

Dla niej dłuższy, bo trzy i pół doby. Z Las Palmas do Lorient na Biskajach. Płynęliśmy dość szybko, wiał boczny wiatr, średnia fala wynosiła około dwóch metrów i Magda to odchorowała. Ale znalazła plusy. Okazało się, że schudła pięć kilogramów. Zaczęliśmy się z Adamem Skomskim, także skiperem, zastanawiać, czy nie warto zacząć organizować rejsów odchudzających. Trzy dni i pięć kilo mniej gwarantowane (śmiech).

Sprawdź: On ma 66 lat, a jego syn... trzy! O późnym ojcostwie opowiada kapitan Roman Paszke

Wasz związek powinien nosić status „to skomplikowane”. Ona w Norwegii, Ty w Polsce. Ona na lądzie, Ty na morzu.

Właśnie dlatego, jak urodził się Eryk, postanowiliśmy, że musimy coś zmienić. On nie może przecież każdego weekendu spędzać w samolocie. Kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję, że nie zamieszkamy na stałe w Norwegii.

Nie chciałeś tam zamieszkać?

To jest piękny kraj, ale na dwa tygodnie. O piątej po południu wychodzisz w Oslo na ulicę i spotykasz, jak dobrze pójdzie, kilka osób. Jest dość smutno i ciemno, szczególnie jesienią i zimą. Nie dziwię się, że wikingowie wyruszali na podbój innych części świata. Pod wieloma względami jest to fantastyczny kraj – socjal, opieka nad dziećmi, podejście do ludzi w pracy. W Polsce sporo wody w Wiśle upłynie, zanim dojdziemy do takiego etapu. Jednak jest coś ważniejszego od tego wszystkiego – rodzina. Najważniejsze jest, żebyśmy byli razem. My bardzo długo żyliśmy w związku na odległość. Magda przylatywała z Norwegii na weekendy, ja często pływałem, bywałem w Warszawie, organizując różne projekty. Jak już się spotykaliśmy, to bardzo się sobą cieszyliśmy, czego efektem jest Eryk (śmiech).

Gdy okazało się, że Magda jest w ciąży, ucieszyłeś się czy wystraszyłeś?

Muszę przyznać, że byłem mocno zaskoczony. A nawet trochę wystraszony.

Zaskoczony? Musiała Ci się po głowie kołatać myśl, że dużo młodsza kobieta może jednak chcieć mieć dzieci.

Spodziewałem się takiego obrotu spraw, co nie zmienia faktu, że cały czas wydawało mi się, że mnie to nie dotyczy. Przestałem się bać, bo przecież nie będę się bał w nieskończoność, przeszedłem ewolucję i teraz nie wyobrażam sobie życia bez mojego syna.

Roman Paszke z synem Erykiem, Viva! 24/2018
Fot. Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik

Jaka jest różnica pomiędzy ojcostwem dzisiaj a dawniej?

Moja córka, Ania, jest starsza od Eryka o… 33 lata. Teraz jest tak, jakbym znalazł się w zupełnie innym życiu. Kiedy Ania się urodziła, to było zupełnie naturalne. Miałem żonę, byłem młody i to było oczywiste, że zaraz pojawi się dziecko. Tylko że zdecydowanie mniej czasu poświęcałem Ani niż teraz Erykowi. Za komuny mieliśmy naprawdę dużo zmartwień. Na przykład jak zdobyć pralkę. W moim maluchu, na wielkim mrozie, całą noc czekałem pod sklepem, bo rzucili tylko 11 pralek, a ja byłem dziewiąty w kolejce.

Całą noc się modliłem, żeby nie zamarznąć i żeby dla mnie nie zabrakło. Jak już ją kupiłem, to w naszym życiu nastąpił ogromny przełom (śmiech). To były też czasy, kiedy do dzieci miało się zupełnie inne podejście. Przede wszystkim się pracowało bardziej regularnie w państwowej firmie. A dziecko… chodziło do przedszkola. Teraz jest inaczej. Ludzie chcą poświęcać czas dzieciom. I mimo tego, że teraz jestem o tyle lat starszy, mam na to chyba więcej siły niż kiedyś. I więcej czasu, żeby z nim być.

Kiedyś chodziłem do pracy w stoczni na szóstą rano, wracałem około 16, miałem mało czasu dla Ani. Poza tym chyba byłem częściej zmęczony. Dzisiaj jak trzy dni jestem w Warszawie, to po powrocie do Gdańska mam dla Eryka kilka dni. Nie widujemy się regularnie z powodu mojej nietypowej pracy, ale jak już jestem, to na dłużej. Do czasu, aż Magda nie pozamyka spraw w Norwegii, często jesteśmy z Erykiem sami. I super nam się przebywa razem. Eryk ma różne pasje. Ostatnią są latarnie morskie polskiego wybrzeża. Nigdy nie myślałem, że latarnie, które dobrze znam tylko z morza, poznam dzięki Erykowi od lądu. Gdy zwiedzaliśmy gdańską starówkę, zobaczył Bazylikę Mariacką i starał się mnie namówić na wejście na tę „latarnię”. Teraz już wie, że to bazylika i ma do samego szczytu 409 stopni, a latarnia w Gąskach tylko 225. Jak widzisz, ojciec musi się napracować na spacerach (śmiech).

Podobno każdy mężczyzna marzy o synu.

Ten mały człowiek zrobił ogromny przewrót w moim życiu. Ale nigdy o synu nie marzyłem. Ania była i jest bardzo ważna. Może ja jestem nietypowym mężczyzną (śmiech)?

Roman Paszke z synem
Fot. Agnieszka Kulesza&Łukasz Pik/Complete

Zobacz też: Krzysztof Baranowski: „Nie miałem w planach zakochania się, to zawsze jest spontaniczne’’

Jesteś teraz bardziej świadomym ojcem?

Z całą pewnością! Gdy miałem 30 lat, jeszcze w tamtych czasach, nie byłem tak dojrzały. Dzisiaj patrzę na wszystko z innej perspektywy. Ciężko przychodzi mi porównanie, bo przede wszystkim czasy były inne. Wyobrażasz sobie dzisiaj życie bez pralki? A ja wtedy nie tylko o pralkę walczyłem.

Myślałam, że teraz, jak masz syna, trudniej też będzie Ci podjąć decyzję o samotnym rejsie dookoła świata.

Przecież to nie jest tak, że wypłynę na morze i Eryk zapomni, jak wyglądam. Przy dzisiejszej technologii możemy być w stałym kontakcie, a poza tym taki rejs nie trwałby bardzo długo. W liceum miałem przyjaciółkę, której ojciec wypływał w rejs na osiem miesięcy i przez ten czas nie było z nim kontaktu. To się na szczęście zmieniło. W przyszłym roku startują regaty Ultim Brest. Jeśli będą załogowe, popłyniemy razem z Adamem. Jeśli będą samotnicze, uzgodniłem z nim, że to on popłynie. Jeśli znajdziemy sponsora. Decyzję zostawiam Adamowi.

A nie Magdzie?

Ona ma swój zawód, ja mam swój. Zawsze może powiesić czerwoną flagę protestową. Protest będzie rozpatrzony (śmiech).

Zmieniły się Twoje priorytety?

Z całą pewnością Eryk jest najważniejszy. Ale to nie jest tak, że on się pojawił na świecie, a ja nagle ześwirowałem i wszystko rzucę. Żeglarstwo to przecież moja praca.

Zbudujesz kolejną łódkę?

Taki plan chodzi mi po głowie.

Chciałbyś, żeby Twój syn został żeglarzem?

Wolałbym, żeby został piłkarzem. Tam są większe pieniądze (śmiech). Ale nieważne, kim będzie. Ważne, żeby był szczęśliwy i realizował swoje marzenia. Ma jednak małe szanse, żeby nie zostać żeglarzem. Ma dopiero trzy lata, a już umie wiązać węzeł ratowniczy. I powiem jak on – teraz stanowimy „superteam”.

Wywiad ukazał się na łamach VIVY! w 2018 roku 
 
Roman Paszke z synem Erykiem, Viva! 24/2018
Fot. Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.