O NICH JEST GŁOŚNO

Dziś Światowy Dzień Kobiecości. Wybraliśmy 10 najbardziej inspirujących Polek!

Zobacz, kto znalazł się w naszym zestawieniu!

Gabriela Czernecka 30 października 2019 16:55

Światowy Dzień Kobiecości to idealna okazja do tego, by przyjrzeć się, które znane kobiety w Polsce inspirują nas na co dzień. Aktorki, działaczki społeczne, sportsmenki. Nasza redakcja postanowiła wybrać dziesięć kobiet, które aktywnie uczestniczą w szerzeniu polskiej literatury, robią karierę w świecie filmu i modelingu, prowadzą aktywne życie zawodowe i zachęcają do walki o własne marzenia. Kto znalazł się w naszym zestawieniu? Zobaczcie sami. 

10 najbardziej inspirujących Polek 

Robiąc to zestawienie nie mogliśmy nie wymienić w nim Olgi Tokarczuk. Wybitna pisarka, a od niedawna także laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zachwyca skromnością i charyzmą. Ona nie musi krzyczeć, by ją usłyszano. Ma w sobie nieprawdopodobną klasę. To inspirująca Polka, która szerzy naszą kulturę i  inspiruje do spełniania marzeń i dążenia do swoich celów. 

W świecie sportu waleczności nie można odmówić Joannie Jędrzejczyk, polskiej zawodniczce boksu. Takiego ducha walki można jej tylko pozazdrościć. To kobieta, która osiąga mistrzostwo w brutalnych sportach walki, i choć Joanna Jędrzejczyk zawsze chciała wyjść poza schemat, to kiedy odnalazła już swoją drogę, zrobiła wszystko, by dojść na szczyt: „Wierzę w to, że rodzimy się w jakimś celu. Zawsze chciałam coś osiągnąć. Nigdy nie widziałam siebie pracującej od ósmej do szesnastej. Zawsze lubiłam wybiegać poza schematy. I mi nie zależało tylko na zdobyciu popularności czy wzbogaceniu się, ale na tym, żeby ludzie mnie zapamiętali. Chciałam zaznaczyć się w historii Polski i w historii mojej rodziny, bo jestem pierwszą osobą w mojej rodzinie, która odniosła jakiś większy sukces”, mówiła w wywiadzie VIVY!.

O swoje głośno walczy także Anna Puślecka, dziennikarka, dyrektor kreatywna i odpowiedzialna za media KTW Fashion Week. W ciągu jednego dnia jej życie odmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Jej mama zmarła na raka nerki, więc Anna Puślecka zrobiła wszystko, żeby nie zachorować. Badała się regularnie, zdrowo żyła, a mimo to w kwietniu tego roku okazało się, że ma nowotwór piersi. „Mam żal do losu, że nie był dla mnie łaskawy”, mówiła nam w wywiadzie.

W tej chwili choroba nie postępuje, a ona czuje się dobrze i każdą wolną chwilę poświęca realizacji swoich marzeń i celów. NIe zapomina jednak o tym, by zachęcić inne kobiety do zadbania o swoje zdrowie: „Pisze do mnie wiele kobiet, które z tego powodu zostały opuszczone przez partnerów albo nawet wyrzucone z pracy, odsunęła się od nich rodzina. Na nowotworach, ale w ogóle na chorobach przewlekłych ciąży piętno społecznego wykluczenia. Mam to szczęście, że mnie to nie spotkało. Mam wsparcie partnera, rodziny i przyjaciół, spełniam się zawodowo. Moi partnerzy biznesowi czy osoby, z którymi współpracuję, nie zrobili „tematu” z mojej choroby. Ludzie wiedzą, że jestem „solidną firmą”, że można na mnie polegać. To bardziej ja martwiłam się, czy dam radę. Daję!”, zapewnia.

Mówienie głośno o problemach i zmaganiach nigdy nie jest łatwe, szczególnie gdy jest się osobą publiczną. Z pewnością przekonała się o tym Małgorzata Rozenek-Majdan. W naszym zestawieniu postanowiliśmy docenić jej postawę, choć za szerzenie wiedzy o zapłodnieniu in vitro niejednokrotnie była krytykowana. Prowadząca Projekt Lady od dawna nie ukrywa, że wraz z Radosławem Majdanem chcieliby mieć trzecie dziecko, ale jak na razie nie jest im to dane: „Staramy się już trzeci rok i – jak widać – bezskutecznie. Dwie próby zapłodnienia były skuteczne, ale straciłam te ciąże. Powoli tracimy nadzieję. Jeszcze się nie poddajemy, ale trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny. Bo zajść w ciążę i urodzić to jedno, ale potem trzeba mieć jeszcze siłę, by dziecko wychować”, mówiła w wywiadzie dla Newsweeka.

„Trudno mi o tym mówić, nie wiem nawet, czy powinnam. Nie chcę, by moje niepowodzenie odebrało komuś nadzieję. Nie chcę dawać argumentu do ręki tym, którzy uważają, że in vitro nie jest skuteczne”, gorzko wyznała Małgorzata Rozenek-Majdan. „Żyjemy w czasach, gdy wystarczy milczenie dobrych ludzi, by działo się zło. My nie możemy milczeć”, dodała. 

Odwagę w mówieniu o swoich emocjach i odczuciach z pewnością ma także Urszula Dudziak. Wokalistka znalazła się w naszym zestawieniu za przełamywanie tabu i aktywizację starszego pokolenia kobiet. „Napisz wyraźnie, że nic się nie kończy z menopauzą. Dojrzałość jest trendy. Ja - młoda kobieta z dużym stażem. Fajnie to sobie wymyśliłam?”, mówiła VIVIE! Przeszła wiele zanim zdobyła międzynarodową sławę i uznanie. Tylko ona wie, jak wiele kosztowało ją pokonanie samej siebie. „Myślę, że najgorsza rzecz, jaką możemy sobie zafundować, to nie dowiedzieć się, kim my naprawdę jesteśmy. Dziś jestem bardzo, bardzo szczęśliwa”, mówiła.

W gronie inspirujących Polek nie zabrakło pisarki, sportsmenki i wokalistki. Nie mogło więc zabraknąć także aktorki. Maria Dębska to jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Na koncie ma role w takich produkcjach jak Moje córki krowy, Cicha noc, Demon, Zabawa zabawa czy Czarny mercedes. Nikt nie ma wątpliwości, że to jest jej czas. Bije od niej naturalne piękno i magia, którą pokazuje na ekranie. A jeśli jesteśmy już przy kobiecym magnetyzmie to od razu nasunęła nam się na myśl Małgorzata Kidawa-Błońska, która od zawsze ma otwarte i zdecydowane poglądy. Ma na swoim koncie karierę producenta filmowego. Razem z mężem wyprodukowała film Skazany na bluesa, biografię Ryszarda Riedla, ale nikogo nie zdziwiło, że wiele lat temu zajęła się polityką, ponieważ pochodzi z rodziny o politycznych tradycjach. 

A kto jeszcze znalazł się w naszym zestawieniu? Zobaczcie nasze video.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.