VIDEO VIVY!

Dzień, w którym pękło niebo... Mija 25 lat od śmierci Ryszarda Riedla, lidera zespołu Dżem

Przypominamy legendarne utwory artysty

Gabriela Czernecka 30 lipca 2019 16:45

Ikona polskiego bluesa i rocka. Prawdziwa muzyczna legenda. Tworzył teksty, które poruszały nawet najtwardsze serca. Swoim głosem potrafił poruszyć miliony. Nie bał się żyć pełną parą i korzystał z niego, ile się da. Niestety to go zgubiło. W jednym z ostatnich wywiadów mówił: „Cholernie się boję. Chciałbym ostrzec wszystkich przed jakimikolwiek używkami. Te zabawki raczej źle się kończą”. Odszedł młodo, jak wielu jego idoli - John Lennon, Jimi Hendrix czy Jim Morrison. Amerykański magazyn Rolling Stone nazwał go ostatnim prawdziwym hipisem. Zmarł 30 lipca 1994 roku, w „Dniu, którym pękło niebo...”, pisali wszyscy, nawiązując do pięknej pieśni Dżemu. 

Rocznica śmierci Ryszarda Riedla

Niepodważalny talent, ogromna charyzma i wielkie serce. Wybitne teksty i genialny głos - z tego zostanie zapamiętany, choć ostatnie dni jego życia nie były łatwe. Prawie trzy tygodnie przed śmiercią Ryszard Riedel ważył mniej niż 40 kilogramów.  Przebywał w szpitalu po kolejnej zapaści. Jego organizm by wyniszczony narkotykami. Przebywanie na oddziale detoksykologicznym nie stanowiło dla niego żadnego problemu, koledzy zadbali, by miał dostęp do kolejnych działek. Ryszard Riedel szybko uzależnił się od narkotyków (głównie heroiny). W walce z nałogiem próbowała pomóc mu zarówno rodzina, jak i przyjaciele czy członkowie zespołu.

W chwili śmierci Rysiek nie był już formalnie członkiem zespołu Dżem. Koledzy usunęli go z niego za namową lekarzy: „Powtarzali nam ciągle, że rozpięliśmy za duży parasol nad Ryśkiem. W wielu sytuacjach wyręczaliśmy go, zajmowaliśmy się nim, aby tylko jak najdalej odsunąć jego kłopoty, tak, że Rysiek często przestawał być tych problemów świadomy. Nie pamiętał co się działo. Chcieliśmy postawić go w końcu na własnych nogach, żeby poczuł życie realniej. Przetrzymywaliśmy go u siebie, żeby tylko oddzielić od tyskiego środowiska. Wiedział, że jak znowu zacznie ćpać, to się rozstajemy. (…) Chodziło nam tylko o to aby zaczął się kurować. Nie zamierzaliśmy z Ryśka rezygnować…”, wyznał basista Bruno Otrępa. „Rozstając się z Ryśkiem (…) byliśmy święcie przekonani, że powstaną jeszcze płyty Dżemu z jego udziałem”, dodał gitarzysta zespołu Jerzy Styczyński w rozmowie z magazynem Brum.

Niestety artyście nie udało się pokonać nałogu. Do samego końca wspierała go rodzina. Żona Ryszarda Riedla poznała swego ukochanego, gdy byli jeszcze w podstawówce. Jak wspominała w jednym z wywiadów, w teczce zawszem miał opróżnioną butelkę piwa i... kapcie. Małgorzata i Ryszard pobrali się 26 listopada 1977 roku. Para doczekała się dwojga dzieci - córki Karoliny Małgorzaty oraz Sebastiana Jerzego Riedla.. Syn Ryszarda Riedla dziś również  jest muzykiem.

Piosenki Ryszarda Riedla na zawsze pozostaną z nami. Paw, Whisky, Dzień, w którym pękło niebo, Skazany na bluesa, Wehikuł czasu czy Wokół sami lunatycy - to tylko jedne z wielu genialnych utworów. Riedel jak nikt inny potrafił w prostych słowach zgłębić wiele życiowych spraw. W swoich piosenkach zawierał całe cierpienie z jakim się zmagał. Ale tekst to nie wszystko. Wykonywał swe utwory w (wydawałoby się) niezwykle prosty, ale wyjątkowo ekspresyjny i emocjonalny sposób.

30 lipca 1994 roku skończyło się nie tylko życie 38-letniego artysty, ale też pewna epoka w polskiej muzyce. I choć Dżem z powodzeniem koncertuje i dalej nagrywa (od 2001 roku jego wokalistą jest Maciej Balcar, który zastąpił Jacka Dewódzkiego) to nie jest  już ten sam zespół.

Pogrzeb Ryszarda Riedla odbył się 3 sierpnia 1994 w Tychach. Do grobu złożono go ubranego tak jak pamiętali go fani z koncertów - w obcisłych dżinsach, butach kowbojkach i kapeluszu, zsuniętym na pierś. Na nagrobku wykuto fragment tekstu piosenki Naiwne pytania: „W życiu piękne są tylko chwile...”. 

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.