Kiedy będą otwarte siłownie 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Czy będziemy mogli iść na siłownię i do kina od 1 czerwca?

Ile jeszcze będziemy czekać?

Redakcja VIVA! 26 maja 2020 12:31
Kiedy będą otwarte siłownie 2020
Fot. Adobe Stock

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan stopniowego "odmrażania" gospodarki. Opublikowano wówczas rozporządzenie, które zostało przyjęte przez Radę Ministrów. Zgodnie z nim, w pierwszym etapie, od 20 kwietnia otwarte zostały lasy i parki; prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. W ostatnim, czyli czwartym etapie zmian zaplanowano otwarcie siłowni i klubów fitness. Nie określono jednak terminów wprowadzania kolejnych zmian. Według rządu daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

4 etapy zmian
Fot. mat.prasowe/kancelaria premiera

Apel o otwarcie klubów fitness i basenów

O zainteresowanie się sytuacją tej branży upomniał się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Rzecznik MŚP w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego negatywnie zaopiniował projekt zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów, dotyczącym ograniczeń w związku z epidemią COVID-19. Wnioskowano przede wszystkim o zmianę w projekcie, tak aby otwarto siłownie i kluby fitness 4 maja 2020 roku. Przedsiębiorcy domagali się się możliwości prowadzenia swoich biznesów, brak określenia terminu zniesienia ograniczeń dla branży fitness powoduje, że działający w niej przedsiębiorcy nie mają możliwości funkcjonowania. Poza tym wnioskują również o:

precyzyjne dookreślenie możliwości prowadzenia działalności ukierunkowanej na sauny, baseny, siłownie czy kluby fitness

W Polsce istnieje około 10 tysięcy różnego rodzaju obiektów sportowo-rekreacyjnych. "Członkostwa w klubach fitness w Polsce mają wykupione 3 miliony osób, co generuje łącznie blisko 4,2 miliarda złotych przychodów rocznie. Natomiast koszty pieniężne nieaktywności fizycznej Polaków to około 7 miliardów złotych rocznie, w tym 6 miliardów złotych z powodu absencji pracowniczej; 900 milionów złotych to koszty publicznego systemu ochrony zdrowia" - wskazał Rzecznik MŚP. Zwrócił ponadto uwagę, że "w szeroko pojmowanej branży" fitness jest 80 tysięcy miejsc pracy, które "w czasie obecnej narodowej kwarantanny pozostają nieaktywne".  Czy myślcie, że uda się otworzyć baseny i siłownie na początku maja 2020

Czy siłownie i kina zostaną otwarte od 1 czerwca 2020?

Jak podaje RMF FM, "niewykluczone, że we wtorek rząd ogłosi następny etapy odmrażania kolejnych sektorów gospodarki". Tym razem uwolnione mają być miejsca umożliwiające rozrywkę i rekreację. Reporter RMF FM ustalił, że od 1 czerwca Polacy mają odzyskać możliwość szerszego uprawiania sportu. Ma to wiązać się z otwarciem klubów fitness i siłowni. RMF FM informuje również, że rząd ma zamiar zapowiedzieć zniesienie obostrzeń związanych z instytucjami kulturalnymi. Trwają prace dotyczące chociażby otwarcia kin. Jak już było wielokrotnie wspominane, przedstawiciele rządu mają też ogłosić harmonogram uwalniania wesel. Początkowo będą mogły odbywać się uroczystości do 50 osób.

Basen 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?