ile kosztują perfumy
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

4 najdroższe składniki perfum. W jakich zapachach je znajdziemy?

I dlaczego aż tyle kosztują?

Redakcja VIVA! 24 września 2022 12:30
ile kosztują perfumy
Fot. adobe.stock.com

Czy zastanawiacie się, jakie składniki znajdują się w Waszych ulubionych perfumach, po jakie składniki sięgają najwięksi perfumiarze świata? Postanowiłyśmy pokazać Wam najdroższe z nich. I wytłumaczyć, skąd bierze się ich cena.

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdź, kiedy perfumy tracą ważność i nie powinnaś już ich stosować!

Najdroższe składniki perfum: żywica z drzewa agarowego

Oud, inaczej żywica z drzewa agarowego to jeden z najdroższych składników perfum na świecie. Drzewny, balsamiczny, słodko-dymny aromat oud pozyskiwany jest z drzewa Aquilaria, które uprzednio należy zainfekować specjalnym rodzajem grzybów. Roślina walcząc z chorobą wytwarza czarną żywicę, która osadza się w jej pniu. Cena za 100 ml tego rarytasu to około 150 tysięcy dolarów, czyli ponad 650 tysięcy złotych. Oud z Borneo znajdziecie na przykład w zapachu Grape Pearls The House of Oud, który przyciąga nie tylko owocową, słodką kompozycją (mrożone jagody, winogrona, kawa, wanilia) ale też ekstrawaganckim flakonem, który bardziej niż perfumy przypomina luksusowy element dekoracji wnętrza.

Najdroższe składniki perfum: irys

Olejek z irysa pozyskuje się nie z jego kwiatów, a kłączy! Proces ten jest bardzo czasochłonny - do pozyskania około 100 gram olejku potrzeba aż 40 ton kłączy z roślin, które mają conajmniej 4 lata. Później dochodzi do tego proces suszenia i przetwarzania (około 2-3 lat) i w końcu możemy cieszyć się ciepłym, lekko pudrowym zapachem irysa. Olejek z irysa nazywany jest też „niebieskim złotem”, bo za jego litr płaci się nawet 155 tysięcy złotych. Znajdziecie go w perfumach Shalimar od Guerlain, który nawiasem mówiąc jest jednym z ulubionych zapachów Meryl Streep. Shalimar pojawił się na rynku już w 1925 roku, choć nie jest to żadne zaskoczenie biorąc pod uwagę mocno vintage’owy wygląd jego flakonu. W środku wraz z irysem tańcują nuty cytrusów, skóry, piżma i jaśminu. 

Najdroższe składniki perfum: ambra

Ten bardzo zmysłowy, lekko słodki, odrobinę morski aromat pozyskuje się z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Jest ona wypluwana lub wydalana (naukowcy nie są zgodni) przez wieloryba, po czym dojrzewa na dnie morza i formuje się w twardy kamień. Cena? Kilka lat temu świat okrążył news o trzech rybakach, którzy wyłowili 60 kg bryłę ambry wartą około 3 milionów dolarów. Z uwagi na to, że jest produktem pochodzenia zwierzęcego oraz ciężko ją dostać, w perfumach często stosuje się jej syntetyczne zamienniki. Nuty ambry znajdziemy na przykład w Crystal Noir od Versace, orientalno-kwiatowym zapachu z gardenią, imbirem, kwiatem pomarańczy i piżmem.

Najdroższe składniki perfum: róża damasceńska

Różę damasceńską, która rośnie wyłącznie w Bułgarii i Turcji i zbierać można jedynie przez dwa tygodnie w roku, w dodatku po zmroku. Do wyprodukowania kilograma olejku potrzeba aż 5 ton płatków róży, możemy sobie więc łatwo wyobrazić, że kosztuje naprawdę sporo. Jak to zwykle bywa z dobrami luksusowymi - olejek z róży damasceńskiej jest bardzo często podrabiany i zastępowany ekstraktami z innych odmian tej rośliny. Gdzie go znaleźć? W perfumach Roses De Chloé, bardzo świeżej i radosnej kompozycji z nutami liczi, bergamotki, magnolii i białego piżma. 

jak dobierać perfumy
Fot. adobe.stock.com

Perfumy na main
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.