Kiedy perfumy traca waznosc?
Fot. Canva
O tym się mówi!

Używasz perfum? Sprawdź, kiedy tracą ważność i nie powinieneś już ich stosować!

Czy perfumy mogą się przeterminować?

Aleksandra Frankowska 7 listopada 2020 14:27
Kiedy perfumy traca waznosc?
Fot. Canva

Kto z nas nie lubi czuć wokół siebie roznoszącego się, pięknego zapachu ulubionych perfum? Dodają one pewności siebie, charakteru i stanowią swego rodzaju afrodyzjak. Czy perfumy mogą się przeterminować? Owszem, chociaż niewiele osób zdawało sobie z tego sprawę. Jak się to objawia i kiedy powinno się przestać używać ulubionego flakonu?

Sprawdź PAO, czyli symbol trwałości produktów kosmetycznych

Innymi słowy PAO to Period After Opening. W kosmetyce w ten sposób określa się po prostu termin ważności od momentu jego otwarcia. Najczęściej można go znaleźć na kartoniku lub na dnie flakonu i ma symbole M6, M12 lub M36, co analogicznie oznacza liczbę miesięcy. W chwili otwierania perfum, warto więc sprawdzić oznaczenia, które na produkcie umieścił producent.

Co z flakonami nigdy nie otwartymi?

Bywa i tak, że kupujemy perfumy na zapas, bo często trafia się świetna okazja, promocja nie z tej ziemi. Żal nie wziąć, zwłaszcza, jeśli jest to nasz ulubiony zapach. Niestety nie powinniśmy ich przechowywać bez końca. Przyjęła się pewna zasada, która mówi, że po 5 latach perfumy tracą ważność, nawet jeśli nie były nigdy użyte. Udowodniono, że właśnie wtedy w perfumach zaczynają zachodzić reakcje chemiczne, które sprawiają, że ich kompozycja całkowicie się reformuluje.

różane perfumy na walentynki
Fot. adobe.stock.com

Perfumy w płynie, czy w kremie?

Niewiele osób zwraca uwagę na formę, bowiem przyjęło się, że perfumy występują jedynie w formie płynnej. Okazuje się, że dużo trwalsze są zapachy w olejku, wosku lub kremie. Te utrzymują się na skórze znacznie dłużej.

Jak przechowywać perfumy?

Na okres przydatności perfum wpływa również sposób ich przechowywania w warunkach domowych. Na ich jakość ma wpływ przede wszystkim wilgotność powietrza, ekspozycja na słońce oraz wysokość temperatury. Ich obecność sprawia, że we flakonie zaczynają zachodzić reakcje chemiczne, które negatywnie wpływają na perfumy i ich zapach.

Najlepiej trzymać je z daleka od kaloryferów i okien. Powinny stać najlepiej w ciemnym i suchym pomieszczeniu.

Zakręcaj flakon

Jeśli perfumy będą miały kontakt z powietrzem, może zdarzyć się tak, że po prostu wywietrzeją. Konieczne jest więc ich dokładne zakręcanie lub zatykanie. Niedomknięty flakon może stracić całkowicie zapach nawet po 2 tygodniach. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!