zorza polarna w polsce
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Chcesz zobaczyć zorzę polarną? Nie musisz wyjeżdżać do Skandynawii!

Zjawisko widoczne jest również w Polsce

Gabriela Łaskowska 13 września 2018 17:32
zorza polarna w polsce
Fot. STOCK ADOBE

Ostatnie dwie noce były wyjątkowe. Dlaczego? Burza słoneczna, która dotarła do Ziemi, spowodowała, że na niebie nad Polską można było zaobserwować zorzę polarną.

Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery twierdzi, że burza słoneczna miała drugi stopień, w pięciostopniowej skali. Według ekspertów dawało to możliwość na zaobserwowanie zjawiska na terenie Polski, szczególnie na północnych obszarach kraju. Takie zjawiska najlepiej oglądać z dala od dużych miast, by sztuczne światła nie przeszkadzały w obserwacji. Warto też kierować wzrok w stronę północy.

Jak powstaje zorza?

Zorza polarna powstaje na skutek przedzierania się przez ziemskie pole magnetyczne tzw. wiatru słonecznego, czyli strumienia naładowanych cząsteczek, które Słońce bez przerwy emituje. Czasem jednak zdarza się, że Słońce zaczyna nagle wydzielać ogromne ilości energii. To zjawisko nazywane jest rozbłyskiem słonecznym. Niektóre cząsteczki pochłonięte zostają przez ziemskie pole magnetyczne. Podróżują one wzdłuż linii pola magnetycznego, pobudzając atomy w obszarze polarnym, co powoduje powstawanie świetlnych pasm na niebie. Najczęściej występują na niebie na obszarach polarnych, jednak co jakiś czas można je zaobserwować również w innych rejonach.

Co oznaczają jej kolory?

Ciekawostką są kolory zórz. Zastanawialiście się kiedykolwiek od czego zależą? Decyduje o tym m.in. rodzaj gazu, z którym zderzają się cząsteczki wiatru słonecznego. Jeśli jest to tlen, zorza przybiera kolor czerwony lub zielony, azot daje kolor bordowy, wodór i hel odcienie błękitu i fioletu, a mieszanina azotu i tlenu - kolor żółty.

Udało się Wam uchwycić to przepiękne zjawisko w Polsce?

zorza polarna w polsce
Fot. Rafal Nowosielski

zorza polarna w polsce
Fot. DZIENNIKBALTYCKI.COM

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.