Zasilek na kwarantanne 2020
Fot. Canva
O tym się mówi!

Zasiłek opiekuńczy na kwarantannie 2020! Rząd podał nowe zasady!

Wiemy, kto otrzyma dodatkowe fundusze od państwa!

Aleksandra Frankowska 3 listopada 2020 13:27
Zasilek na kwarantanne 2020
Fot. Canva

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wciąż jest bardzo niestabilna. Dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące świadczenia opiekuńczego w przypadku kwarantanny. Zgodnie z najnowszymi informacjami, które można odnaleźć w Dzienniku Ustaw, zasiłek ten można otrzymać poprzez złożenie oświadczenia o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny będącym w izolacji. Jak to wygląda w praktyce?

Zasiłek opiekuńczy na kwarantannie

Rada Ministrów przedstawiła nowe regulacje dotyczące przyznawania zasiłków opiekuńczych na kwarantannie. Zarządzenie weszło w życie od wtorku 3.11 i przysługuje określonej grupie osób.

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z rozporządzeniem, zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej, która złoży stosowne oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, którzy poddani są obowiązkowej kwarantannie w domu. Należy pamiętać, że w przypadku dzieci, dotyczy to tylko tych poniżej 14-stego roku życia, chyba, że jest to dziecko z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub z koniecznością posiadania stałego opiekuna do lat 18.

Co powinno zawierać oświadczenie o zasiłek opiekuńczy na kwarantannie 2020?

Według informacji zawartych w rozporządzeniu, oświadczenie powinno zawierać jedynie dane oraz podpis osoby, która o zasiłek się ubiega. Musi być ona ubezpieczona.

Pracodawca albo podmiot obowiązany (...), może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu. 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.