Program 500+ zmiany
Fot. STOCK ADOBE
O tym się mówi

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020! Premier przedstawia warunki!

Kto otrzyma zasiłek na opiekę?

Aleksandra Frankowska 21 sierpnia 2020 12:30
Program 500+ zmiany
Fot. STOCK ADOBE

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce jest bardzo dynamiczna. Już za tydzień rozpoczęcie roku szkolnego, jednak decyzje związane z pójściem uczniów do szkół, wciąż są niepewne. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, rodzice dzieci, które będą uczyły się zdalnie, mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek od państwa?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020

Premier na ostatniej konferencji prasowej poinformował Polaków, że w związku ze zbliżającym się pierwszym dniem szkoły, rodzice dzieci, które wciąż będą uczyły się w trybie zdalnym, mają możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego.

Kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Okazuje się, że jedynym warunkiem otrzymania świadczenia, jest zdalna nauka dziecka w placówce. Do tej pory rząd nie podał dodatkowych warunków, które w jakikolwiek sposób blokowałyby otrzymanie zasiłku.  Należy jednak pamiętać, ze sytuacja związane z powrotem dzieci do szkół od 1 września 2020 wciąż może się jeszcze zmienić. 

Jak będzie wyglądał wrzesień 2020 w szkołach?

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wciąż podkreśla, że polskie szkoły są gotowe na powrót uczniów do nauczania stacjonarnego. Zapewnia, że nie ma powodu do obaw w związku z pandemią koronawirusa i zachowane zostaną wszystkie środki bezpieczeństwa. Mimo wszystko, rodzice są pełni niepokoju, chociażby ze względu na brak obowiązku noszenia maseczek przez dzieci w placówkach.

Oczywiście, decyzja zależy od dyrektorów szkół i sanepidu. Jeśli będą przesłanki, nie wykluczamy wprowadzenia nauczania zdalnego.

Nowelizacja ustawy na temat zasiłku opiekuńczego 2020

Jak poinformował Senat, w tym tygodniu przyjęta została specjalna nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która dotyczy wypłaty zasiłku opiekuńczego. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy tego typu świadczenie zostało wprowadzone w Polsce w marcu, kiedy ogłoszony został stan zagrożenia epidemicznego. Wówczas zasiłek wypłacany był przez okres 137 dni. Otrzymywali go rodzice, którzy musieli opiekować się dziećmi ze względu na zawieszone zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.