urlop-macierzynski-urlop-ojcowski-2020-zmiany-w-przepisach
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Urlop rodzicielski dla ojców nie zostanie wydłużony? Czy czeka nas skrócenie macierzyńskiego?

Sprawdzamy, co zmieni się w przepisach!

Redakcja VIVA! 24 czerwca 2020 18:30
urlop-macierzynski-urlop-ojcowski-2020-zmiany-w-przepisach
Fot. AdobeStock.com

O tym, że Parlament Europejski wprowadził nowe przepisy odnośnie tak zwanego urlopu tacierzyńskiego pisaliśmy w kwietniu 2019 roku. 4 kwietnia 2019 Parlament Europejski zadecydował, że długość urlopu tacierzyńskiego, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, wyniesie dwa miesiące.

W Polsce do tej pory obowiązywał przepis, wedle którego urlop macierzyński i urlop rodzicielski mogły łącznie trwać rok i być w całości wykorzystane przez matkę. Nowe przepisy dyrektywy Unii Europejskiej mają wejść w życie najpóźniej w 2022 roku.

Jednak, jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, urlop rodzicielski może nie zostać wydłużony o dodatkowe dwa miesiące, z których mogliby korzystać wyłącznie ojcowie. Jest możliwe, że mężczyźni będą mogli z niego korzystać tylko w ramach rocznej puli, która obowiązywała dotychczas. W takim wypadku jednak, jak czytamy w dzienniku, kobietom do wykorzystania pozostanie maksymalnie dziesięć miesięcy płatnej opieki po porodzie. Pozostałe dwa miesiące przepadną, chyba, że wykorzysta je ojciec.


Krótszy urlop macierzyński dla kobiet a urlop tacierzyński


Z wypowiedzi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda dla „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że to obecna, wyjątkowa sytuacja spowodowana koronawirusem wymusza weryfikację poprzednich zamierzeń rządu.


Czy mężczyźni w Polsce korzystają z urlopu ojcowskiego?


Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wielu mężczyzn korzysta z urlopu na opiekę nad dzieckiem czyli urlopu ojcowskiego. Znacznie rzadziej biorą jednak urlop rodzicielski. Urlop ojcowski jest przeznaczony tylko dla mężczyzn. Trwa dwa tygodnie, które można wykorzystać jednorazowo albo podzielić na dwie równe części. Istotne jest, by zdążyć z urlopem do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Później urlop ojcowski przepada. Od stycznia do kwietnia 2020 w Polsce z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 61,4 tysięcy mężczyzn. Natomiast 20-tygodniowy urlop macierzyński należy się przede wszystkim matce. W wyjątkowych okolicznościach może go przejąć ojciec dziecka. Po pierwszych 14 tygodniach urlopu matka ma możliwość powrotu do pracy, jeśli pozostałą część macierzyńskiego przejmie ubezpieczony ojciec. Możliwe są także inne sytuacje, w których to ojciec może opiekować się dzieckiem (matka w szpitalu lub niepełnosprawna w znacznym stopniu). Ojciec może też przejąć urlop macierzyński, gdy matka porzuci dziecko lub umrze.

tacierzynski-urlop-2020-czy-bedzie-skrocony
Fot. AdobeStock.com

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.