urlop-macierzynski-urlop-ojcowski-2020-zmiany-w-przepisach
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Urlop rodzicielski dla ojców nie zostanie wydłużony? Czy czeka nas skrócenie macierzyńskiego?

Sprawdzamy, co zmieni się w przepisach!

Redakcja VIVA! 24 czerwca 2020 18:30
urlop-macierzynski-urlop-ojcowski-2020-zmiany-w-przepisach
Fot. AdobeStock.com

O tym, że Parlament Europejski wprowadził nowe przepisy odnośnie tak zwanego urlopu tacierzyńskiego pisaliśmy w kwietniu 2019 roku. 4 kwietnia 2019 Parlament Europejski zadecydował, że długość urlopu tacierzyńskiego, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, wyniesie dwa miesiące.

W Polsce do tej pory obowiązywał przepis, wedle którego urlop macierzyński i urlop rodzicielski mogły łącznie trwać rok i być w całości wykorzystane przez matkę. Nowe przepisy dyrektywy Unii Europejskiej mają wejść w życie najpóźniej w 2022 roku.

Jednak, jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, urlop rodzicielski może nie zostać wydłużony o dodatkowe dwa miesiące, z których mogliby korzystać wyłącznie ojcowie. Jest możliwe, że mężczyźni będą mogli z niego korzystać tylko w ramach rocznej puli, która obowiązywała dotychczas. W takim wypadku jednak, jak czytamy w dzienniku, kobietom do wykorzystania pozostanie maksymalnie dziesięć miesięcy płatnej opieki po porodzie. Pozostałe dwa miesiące przepadną, chyba, że wykorzysta je ojciec.


Krótszy urlop macierzyński dla kobiet a urlop tacierzyński


Z wypowiedzi wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda dla „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że to obecna, wyjątkowa sytuacja spowodowana koronawirusem wymusza weryfikację poprzednich zamierzeń rządu.


Czy mężczyźni w Polsce korzystają z urlopu ojcowskiego?


Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wielu mężczyzn korzysta z urlopu na opiekę nad dzieckiem czyli urlopu ojcowskiego. Znacznie rzadziej biorą jednak urlop rodzicielski. Urlop ojcowski jest przeznaczony tylko dla mężczyzn. Trwa dwa tygodnie, które można wykorzystać jednorazowo albo podzielić na dwie równe części. Istotne jest, by zdążyć z urlopem do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Później urlop ojcowski przepada. Od stycznia do kwietnia 2020 w Polsce z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 61,4 tysięcy mężczyzn. Natomiast 20-tygodniowy urlop macierzyński należy się przede wszystkim matce. W wyjątkowych okolicznościach może go przejąć ojciec dziecka. Po pierwszych 14 tygodniach urlopu matka ma możliwość powrotu do pracy, jeśli pozostałą część macierzyńskiego przejmie ubezpieczony ojciec. Możliwe są także inne sytuacje, w których to ojciec może opiekować się dzieckiem (matka w szpitalu lub niepełnosprawna w znacznym stopniu). Ojciec może też przejąć urlop macierzyński, gdy matka porzuci dziecko lub umrze.

tacierzynski-urlop-2020-czy-bedzie-skrocony
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.