morawiecki-hodowla-zwierzat-futerkowych-2
Fot. Jakub Kaminski/East News
o tym się mówi

Mocna wypowiedź premiera Morawieckiego o zakazie hodowli zwierząt futerkowych!

Czas na poważne zmiany w Polsce!

Redakcja VIVA! 10 września 2020 12:30
morawiecki-hodowla-zwierzat-futerkowych-2
Fot. Jakub Kaminski/East News

Kwestia hodowli zwierząt futerkowych i wykorzystania naturalnych futer w produkcji odzieży to temat, który od lat dzieli branżę mody. Na szczęście coraz więcej projektantów odchodzi od wykorzystywania w swoich kolekcjach naturalnych futer. Działania organizacji takich jak PETA przynoszą więc skutki. A jak wygląda sprawa w Polsce? Jak się okazuje prezes PiS Jarosław Kaczyński przygotował tzw. „piątkę dla zwierząt”, inicjatywę, która miałaby uporać się z problemem hodowli zwierząt futerkowych w kraju.  Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat tego projektu w mocnych słowach! Szef Rady Ministrów otwarcie poparł tę ideę!

Premier Morawiecki o projekcie „Piątka dla zwierząt” - zakaz hodowli zwierząt futerkowych

„Uważam, że wiele naszych akcji, wiele spraw cierpi na tym, że ma taką pieczęć „lewicowe” lub „prawicowe”. Humanitarne traktowanie zwierząt, ulżenie w cierpieniu tam, gdzie to cierpienie nie jest koniecznie nie jest ani lewicowe, ani prawicowe. Należy do naszego kanonu człowieczeństwa. Ja się z tej akcji bardzo cieszę. Cieszę się z tego, że prezes Jarosław Kaczyński tak mocno podkreśla, że sposób traktowania zwierząt jest czymś, co świadczy o nas. O ludziach”, powiedział premier Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku.

„Piątka dla zwierząt” - główne założenia

Jakie postulaty wchodzą w skład inicjatywy „Piątka dla zwierząt”? Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to tylko początek! Pamiętajmy, że szycie odzieży z naturalnych futer to nie jedyny problem, z którym powinniśmy uporać się w XXI wieku. Zwierzęta są też wykorzystywane do pracy w cyrkach i  traktowane w okrutny sposób. Także zwierzęta domowe, z racji braku odpowiednich przepisów, które wyraźnie regulowałyby ich prawa, są często traktowane przez właścicieli w bestialski sposób. Oto wszystkie postulaty:

  1. Wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika.
  2. Wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, w czym mieści się wykorzystywanie zwierząt w działalności cyrków.
  3. Ograniczenie uboju rytualnego w Polsce.
  4. Zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt.
  5. Zakaz trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały, a tymczasowe trzymanie na uwięzi będzie dopuszczone w przypadku uwięzi o minimalnej długości 6 metrów, zapewniające zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 metrów kw.
  6. Zakaz stosowania kolczatek przy tymczasowym trzymaniu zwierząt na uwięzi.
  7. Częstsze kontrole dla schronisk, nadanie inspekcji weterynaryjnej prawa do nakładania mandatów i zakończenie w ten sposób trzymania zwierząt w schroniskach w złych warunkach.
  8. Wprowadzenie jednolitej definicji kojca, wraz z minimalnymi wymiarami i standardem technicznym.
  9. Utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym ds. rolnictwa, która będzie monitorować stan ochrony zwierząt w Polsce.

hodowla-zwierzat-futerkowych-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.