Wielkanoc w Białym Domu
Fot. Getty Images
WIELKANOC

Wielkanoc dookoła świata! Jakie zwyczaje panują w innych krajach?

Te tradycje Was zaskoczą!

Marta Roszewska 20 marca 2018 17:00
Wielkanoc w Białym Domu
Fot. Getty Images

Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z malowaniem jajek czy strojeniem koszyczka. Wiele tradycji wywodzi się z czasów pogańskich, gdzie celebrowano koniec zimy radosnymi zabawami, które w nieco zmienionej formie przetrwały do dnia dzisiejszego. Obowiązuje tu jednak zasada, co kraj, to obyczaj. Jak zmieniają się tradycje wielkanocne w różnych krajach? Sprawdziliśmy to!

Wielkanoc w Paryżu

Francuzi w większości nie przywiązują wagi do religijnego aspektu Wielkanocy. Obchody rozpoczynają w Wielką Niedzielę, organizując dla dzieci poszukiwanie czekoladowych jaj, zajęcy oraz baranów. W tym okresie warto wybrać się za miasto, gdyż na prowincji można zobaczyć drzewa ozdobione kwiatkami i wstążkami. Paryż to idealne miejsce na wiosenny city break.

Wielkanoc w Rzymie

Włosi zwykle powtarzają, że Boże Narodzenie spędza się z rodziną, a Wielkanoc z kim się chce. Idąc tym śladem, zazwyczaj decydują się oni na świąteczne wyjazdy poza miasto - taka włoska majówka. W przeciwieństwie do Paryża jednak, religijny aspekt świąt ma tu ogromne znacznie. W Wielki Piątek w Koloseum odbywa się Droga Krzyżowa, której przewodniczy Papież. W Wielką Niedziele wierni zbierają się na Placu Św. Piotra, by wspólnie zaśpiewać świąteczne Alleluja! Poniedziałek to czas relaksu. Ci którzy decydują się zostać w mieście, organizują wspólne pikniki lub po prostu wypoczywają w domu jedząc włoskie przysmaki.

Wielkanoc w Białym Domu

Zwyczaje wielkanocne w Ameryce ograniczają się głównie do do Wielkiej Niedzieli. Tego dnia, szczęśliwcy, którzy wygrali bilet wstępu, mogą wspólnie z prezydentem uczestniczyć w tradycyjnej zabawie polegającej na turlaniu jaj. Podobne zawody organizowane są także w mniejszych miasteczkach Ameryki. Kolejnym, choć mniej popularnym zwyczajem, jest konkurs na najbardziej oryginalne nakrycie głowy. Zwycięża najbardziej kreatywny pomysł!

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii

Tradycje związane z Wielkanocą sięgają jeszcze czasów przed powstaniem chrześcijaństwa. Nazwa świąt (Easter) wywodzi się od bogini wiosny Eostre, która odpowiedzialna jest za płodność i szczęście. Symbolem Wielkanocy stał się zając, który niegdyś reprezentował bóstwo, kojarząc się z urodzajem. Teraz w nowej odsłonie co roku przynosi dzieciom drobne upominki. Na północy kraju, podobnie jak w Ameryce, panuje zwyczaj organizowania konkursów z turlaniem jaj. Jaja, symbol nowego życia, niegdyś malowane, zostały wyparte przez te czekoladowe.

Wielkanoc w Sztokholmie

Sztokholmskie tradycje mocno odbiegają od pozostałych krajów. W Wielki Piątek dziewczynki przebierają się za czarownice i pukają do drzwi sąsiadów, by napełnili ich kociołki smakołykami. Takie skandynawskie Halloween. Wywodzi się to z ludowej legendy, która głosi, że po zmroku czarownice zlatywały się na sabat do Blakulla. Szwedzi na co dzień jedzą raczej skromnie, dlatego podczas świąt pozwalają sobie na wytworne dania i mnóstwo słodkości. 

Wielkanoc w Paryżu
Fot. East News
Wielkanoc w Białym Domu
Fot. East News

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.