Wiosenne porządki
Fot. Adobe Stock / mat. prasowe
wnętrza

Wiosenne porządki - przygotuj mieszkanie na lato 2023

Poznaj wskazówki specjalistów od…sprzątania!

Redakcja VIVA! 2 maja 2023 14:30
Wiosenne porządki
Fot. Adobe Stock / mat. prasowe

Z końcem majówki, czas na nowe wyzwania! Realizowanie ich z pewnością będzie łatwiejsze, jeśli zadbamy o porządek wokół nas. Warto więc już teraz zastanowić się, jak zorganizować naszą codzienną przestrzeń tak aby nie przeszkadzały nam niepotrzebne przedmioty. Nas zainspirowało to, co mówią specjaliści w dziedzinie dbania o porządek i chcemy przekazać Wam ich najlepsze wskazówki. Już zacieramy ręce do sprzątania!

Wiosenne porządki 2023 - Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Nie wiesz jak pożegnać się z rzeczami, o których już dawno zapomniałaś, ale które ciężko Ci, tak po prostu wrzucić do worka lub oddać, aby mogły cieszyć kogoś innego? Z ratunkiem przychodzi sławna, japońska specjalistka od "totalnego sprzątania", Marie Kondo, która w światowym bestsellerze, "Magia sprzątania" opisuje, jak skutecznie poradzić sobie z bałaganem w domu.

Wiosenne porządki 2023 - Filozofia porządku Marii Kondo

Zgodnie z ideą japońskiej ekspertki, porządki trzeba zacząć od naszego nastawienia. Należy odrzucić myślenie o sprzątaniu, jako nudnym, rutynowym i męczącym zajęciu. Najważniejszą ideą autorki książki jest zmiana naszej perspektywy - znalezienie radości w porządkowaniu przestrzeni oraz nabranie szacunku do naszych przedmiotów. Druga zasada to "sprzątanie totalne", czyli w skrócie: raz, a porządnie.  Na początku może nam się to wydawać przerażające, ale warto pomyśleć o efekcie końcowym, bo wg Konmari ta metoda jest najbardziej skuteczna! 

Polega to na tym, że wyrzucamy wszystko z szafy i decydujemy o każdej rzeczy z osobna, czy nadal będzie nam służyć. Zadajmy sobie pytanie, czy dana rzecz nadal sprawia nam radość, czy dobrze się w niej czujemy, czy korzystnie w niej wyglądamy i czy jest w wystarczająco dobrym stanie, by ją nosić. Jeśli co najmniej jedna odpowiedź jest negatywna, warto pozbyć się tej rzeczy bez dłuższego zastanawiania - zaoszczędzi to nasz czas, a przede wszystkim miejsce w szafie! 

ZOBACZ TAKŻE: Meble i akcesoria z rattanem są hitem w projektowaniu wnętrz

Wiosenne porządki 2023 - Komfort na pierwszym miejscu!

Podobne podeście w kwestii robienia porządków ma brytyjska influencerka, znana jako Mrs Hinch. W jej przypadku sprzątanie miało charakter wręcz terapeutyczny, bo pomogło jej w leczeniu stanów lękowych. Według niej porządkowanie i dekorowanie mieszkania ma przede wszystkim sprawić, abyśmy dobrze czuli się w nim na codzień, a nie po to, żeby zrobić wrażenie na innych. Sophie Hinchliffe na swoim koncie na instagramie i w książkach przekazuje wiele wskazówek, jak pozbyć się nieporządku i usunąć zabrudzenia. Jedną z nich jest sortowanie pościeli. 

Aby nie marnować czasu na szukanie w szafie dopasowanej pościeli, influencerka umieszcza cały komplet w jednej poszewce. Mrs Hinch ma też swoje ulubione środki czystości, które wg jej opinii najskuteczniej usuwają plamy, jak np. Ace do prania białych tkanin, które ma się pozbyć nawet zabrudzeń od samoopalacza. Jeśli zaś chcemy sprawić, by nasz kosz na odpady zawsze pachniał świeżością, należy umieścić na dnie kosza ręcznik papierowy nasączony pachnącym detergentem o właściwościach antybakteryjnych. 

Wiosenne porządki 2023 - "Odgracamy" przestrzeń!

Jeśli nadal brakuje nam inspiracji do zabrania się za porządek, warto odwiedzić konto na instagramie polskiej specjalistki w tej dziedzinie, Agnieszki Witkowskiej, znanej jako Architekt Porządku. Zamieszcza tam ona wiele porad o tym, jak poradzić sobie z zabrudzeniami, np. miniporadnik mycia okien, w którym zwraca uwagę, że bardzo ważne jest częste wymienianie wody. Największe wrażenie robią jednak efekty jej pracy w porządkowaniu przestrzeni, np. żywności w kuchni. Ekspertka umieszcza każdy rodzaj żywności (np. kasze, makarony, ryż, czy przyprawy) w oddzielnych pudełkach, tak aby wszystko idealnie mieściło się z szufladach (daje też wskazówki, gdzie można nabyć takie pojemniki). Robi to niesamowite wrażenie, aż chce się sięgnąć po produkty, które są tam trzymane!

Dla tych, którzy jednak sami nie są w stanie poradzić sobie z własnym bałaganem, dobra wiadomość jest taka, że można też indywidualnie skorzystać z pomocy Architekt Porządku w declutteringu, czyli "odgracaniu" naszej prywatnej przestrzeni!  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.