Znamy odpowiedź na to pytanie!

Redakcja Viva! 4 kwietnia 2023 15:30

Niejednego z Was zapewne dręczy zagadka dotycząca symbolu Wielkanocy. Królik czy zając? To pytanie pojawia się bardzo często przy stole świątecznym. Postanowiliśmy rozwiać Wasze wątpliwości raz na zawsze. Na samym początku ustalmy, czym różnią się one od siebie. Zając jest przede wszystkim większy, ma dłuższe kończyny oraz uszy.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2023: 5 sposobów na to, jak oryginalnie ozdobić świąteczne jajka

Wielkanoc 2023: królik czy zając?

Zające kojarzą nam się z nadejściem wiosny, gdyż w marcu i kwietniu możemy zaobserwować ich zachowania godowe. Królik europejski natomiast, często mylony z zającem, przybył do nas z Półwyspu Iberyjskiego. W kulturze gatunki te zlały się ze sobą, ze względu na podobny wygląd. Jednak od zawsze to zając był symbolem wielkanocnym, więc to jemu w dalszym ciągu należy się ten tytuł. 

1/4
Wielkanoc 2022
Copyright @Win McNamee/Getty Images
1/4

Zające pojawiają się nie tylko w naszych koszyczkach wielkanocnych… Podczas Easter Egg Roll w Białym Domu (wielkanocne szukanie jajek w ogrodach siedziby prezydenta USA) Easter Bunny to obowiązkowy gość!

2/4
Wielkanoc 2022 krolik
Copyright @Adobe Stock
2/4

Czekoladowy zajączek albo króliczek (zależnie od fantazji cukierników) pojawia się na wielkanocnych stołach - doceniają go najmłodsi fani słodkości.

3/4
Wielkanoc 2022 zajac
Copyright @Adobe Stock
3/4

To zając jest „prawowitym” symbolem wielkanocnym!

4/4
Wielkanoc 2022 1
Copyright @Adobe Stock
4/4

Zając czy królik? Jak się okazuje nawet kot może przywdziać zajęczą skórę…

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.