SześcioraczkiSześcioraczki, dziecko, stopy dziecka, narodziny dziecka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Po raz pierwszy w Polsce przyszły na świat sześcioraczki. Poznaj szczegóły!

To cztery dziewczynki i dwóch chłopców!

Gabriela Czernecka 21 maja 2019 13:17
SześcioraczkiSześcioraczki, dziecko, stopy dziecka, narodziny dziecka
Fot. Adobe Stock

W Krakowie urodziły się sześcioraczki! W szpitalu Uniwersyteckim na świat przyszły cztery dziewczynki i dwóch chłopców. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce. Gratulacje złożył już młodym rodzicom Andrzej Duda. Znane są także imiona pociech i stan zdrowia mamy, a dumny tata wraz z dziadkami udzielił paru informacji podczas konferencji prasowej. Poznajcie szczegóły! 

W Krakowie urodziły się sześcioraczki

Na świat przyszły właśnie pierwsze w Polsce sześcioraczki! Jak poinformowali lekarze z krakowskiego uniwersyteckiego szpitalu, ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Obecnie mama czuje się dobrze, a dzieci wczoraj przebywały w inkubatorach. Najmniejszy z noworodków waży około 890 g, a największy 1300 g. Zaznaczmy, że sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko, bo statystycznie raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie!

Klaudia i Szymon, czyli szczęśliwy rodzice sześcioraczków, udzielili już krótkiego wywiadu: „Wcześniej towarzyszył nam strach o przebieg ciąży i zdrowie dzieci, teraz jest ogromne szczęście”, mówią. Jak udało się dowiedzieć Dzień Dobry TVN, Klaudia urodziła cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Podano także ich imiona: Kaja, Nela, Malwina, Zosia, Filip i Tymon. Małżeństwo zapytane o to, czy są już gotowi na przyjęcie swoich pociech w domu, mówią wprost: „Nie myślimy jeszcze o przygotowaniach. Teraz myślimy o zdrowiu dzieci”, wyznali w wywiadzie z Marcinem Sawickim dla DDTVN. 

Lekarz prowadzący, stan zdrowia sześcioraczków ocenia jako bardzo dobry: „Mają bardzo podobne zapotrzebowanie na tlen. Jesteśmy zaskoczeni pozytywnie, bo przy tak trudnej ciąży, dotrwać tak długo i utrzymać taką masę ciała to jest naprawdę duży sukces i położniczy i neonatologiczny”, mówi doktor Ryszard Lauterbach. Jak przyznał podczas konferencji prasowej: „Liczymy na to, że uda nam się zadziałać na ich samodzielność do wypisu do domu, w momencie, gdy będą miały około 2-3 miesięcy. Dzieci o tej masie ciała przy urodzeniu tyle u nas przebywają. Dochodzi tutaj jeszcze ten moment wielokrotności ciąży (..), warunki są więc zupełnie inne i mogą wpływać na przedłużenie tej hospitalizacji, ale liczymy, że nie będzie to trwało dłużej niż normalnie się to dzieje”. 

A jak czują się młodzi rodzice? „Jest duża radość, ale mamy też masę obaw. Cieszymy się, że dzieci są w najlepszych rękach, jakie mogą być. Ze swojej strony możemy im zaoferować ciepło i to, że zawsze będziemy przy nich, okazywać im miłość. Nie mamy większego wpływu na to, co będzie się działo. Były łzy i wzruszenie wielkie”, mówi Szymon, tata sześcioraczków i dodaje: „Staramy się żyć każdym dniem i cieszyć tym, że powoli wszystko zmierza w dobrą stronę. Nie ma sensu wybiegać za bardzo w przyszłość”.

Co ciekawe, podobno początkowo sądzono, że na świat przyjdą pięcioraczki. Niemal do ostatniej chwili nie było wiadomo, że urodzi się aż sześcioro dzieci! „Ja przeczuwałem, że będą sześcioraczki, trzymałem kciuki i się urodziły”, mówił dumny dziadek podczas konferencji. Klaudia i Szymon, czyli rodzice sześcioraczków, mają także syna, 2,5-letniego Oliviera. Ten już niebawem pozna swoje rodzeństwo.

Jak przyznał pan Szymon: „Żona czuje się w miarę dobrze, ale teraz chce się nacieszyć synkiem Olivierem, chce go przedstawić rodzeństwu i dać mu szansę zapoznać się z nimi i powoli go oswajać z małymi nowymi lokatorami”. Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy dużo zdrowia!  

Sześcioraczki w Polsce
Fot. Polska Agencja Prasowa

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.