Pożar na Alasce, o co chodzi?
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Plastik krąży nawet w powietrzu!

Na Arktyce pada śnieg pełen mikroelementów pochodzących z tworzyw sztucznych

Redakcja VIVA! 26 sierpnia 2019 19:50
Pożar na Alasce, o co chodzi?
Fot. STOCK ADOBE

Od dawna już naukowcy i aktywiści starają się walczyć z jednym z głównych środowiska wrogów - plastikem. Głośno mówi się o zagrożeniu, jakie płynie z plastiku dla zwierząt, szczególnie mieszkańców mórz i oceanów oraz wpływie, jaki sztuczne odpady maja np. na glebę i cały ekosystem. Okazuje się, że sprawa jest jeszcze poważniejsza. Mikroplastik obecny jest już w powietrzu.

Opady śniegu z plastikiem

Jednym z najmniej zmienionych przez człowieka miejsc na Ziemi jest Svalbrad położony na norweskiej wyspie Spitsbergen. Z racji dziewiczych terenów tej lodowej krainy to własnie tam umieszczono Globalny Bank Nasion, w którym przechowuje się nasiona roślin jadalnych z całego świata. Naukowcy przeprowadzili niedawno badania, w trakcie których okazało się, że śnieg i wody znajdujące się w okolicy Svalbrad jest pełen... mikroplastiku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marcin (@slimslimslimak)

Plastik w powietrzu ogromnym zagrożeniem?

Wnioski szybko nasuwają się same. W badanych próbkach znaleziono bowiem fragmenty farb, lakierów, włókien syntetycznych, a nawet... opon! Plastik tak bardzo przeniknął do środowiska, że jego obecność rejestrujemy obecnie nawet na Arktyce, co wydaje się nieprawdopodobne... Naukowcy podkreślają jednak, że na obecna chwilę nie mogą stwierdzić, czy mamy się czego obawiać i czy plastik obecny w powietrzu jest dla nas szkodliwy.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Monika (@mrs.burningwater)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…