Film Arktyka
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Arktyka. Mads Mikkelsen w samym środku arktycznego piekła

Człowiek kontra natura!

Łukasz Kaliński 29 stycznia 2019 13:13
Film Arktyka
Fot. Materiały prasowe

W arktycznej tundrze rozbija się samolot. Jego jedynemu pasażerowi udaje się przeżyć. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. Arktyka ze świetnym Madsem Mikkelsenem w roli głównej – w kinach od 1 lutego.

„Arktyka”. Opis fabuły

W Arktyce temperatura może spaść do -70 stopni Celsjusza. Na tej wrogiej, lodowatej pustyni, z dala od cywilizacji na długo oczekiwany ratunek czeka samotny człowiek, jedyny pasażer rozbitego samolotu (Mads Mikkelsen). Szanse na pomoc maleją i bohater filmu staje przed decyzją: czy pozostać we względnie bezpiecznym obozie, gdzie nauczył się walczyć z chłodem, burzami i polować na niedźwiedzie polarne, czy też rozpocząć śmiertelną wędrówkę przez nieznane w celu potencjalnego przeżycia. (opis festiwalowy)

„Arktyka”. Opinie o filmie

Recenzje filmu wyreżyserowanego przez Joego Pennę wskazują, że Arktyka to popis aktorskich umiejętności Madsa Mikkelsena. – Trzeba docenić Mikkelsena, który dźwiga cały film na swoich plecach, a gdy trzeba także barkach i zmarzniętych dłoniach. Niewielu aktorom udałoby się nadać taką głębię postaci narysowanej kilkoma kreskami. Nie trzeba dodawać, że Penna miał wielkie szczęście obsadzając go w filmie – można przeczytać na portalu Collider. Wtóruje mu The Guardian: – Mikkelsen oddaje się roli bez reszty. Jego kreacja jest niezwykle intensywna, każdy jęk i krzyk brzmi do bólu autentycznie. W podobnym tonie wypowiada się recenzent Screen International: – Ten oszczędny w wyrazie i słowach 97-minutowy dramat ma wiele zalet, przede wszystkim rozdzierającą kreację Madsa Mikkelsena, uziemionego pilota, który czeka na ratunek na arktycznym pustkowiu. Chwalone są również zdjęcia autorstwa Tómasa Örna Tómassona.

Arktyka została nakręcona w zaledwie dziewiętnaście dni na Islandii. Występujący w roli głównej Mikkelsen przyznaje, że zdjęcia do filmu Penny były najtrudniejszymi w całej jego karierze aktorskiej.

Zwiastun filmu „Arktyka”

Arktyka miała swoją premierę podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie walczyła w konkursie głównym. W Polsce film Penny można było już zobaczyć na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Dla jego twórcy to reżyserski debiut. Pochodzący z Brazylii Joe Penna zasłynął jako autor youtubowego kanału MysteryGuitarMan. Na początku 2011 roku MysteryGuitarMan został najczęściej subskrybowanym kanałem w Brazylii. Aktualnie ma prawie trzy miliony subskrybentów, a wideo autorstwa Penny mogą pochwalić się 400 milionami wyświetleń. Penna jest laureatem wielu konkursów, produkował również kampanie reklamowe takich firm jak Coca-Cola i McDonald’s. Pojawił się także w kilku telewizyjnych programach, a jego film krótkometrażowy zatytułowany Guitar: Impossible można oglądać w muzeum Guggenheim. 

TAGI #film #kino

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.