Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Rząd podjął decyzję w sprawie maseczek! Czy możemy je zdjąć od 30 maja?

Już 30 maja, nie będziemy musieli nosić maseczek ochronnych!

Redakcja VIVA! 27 maja 2020 11:45
Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Z powodu pandemii koronawirusa, aby zminimalizować liczbę zachorowań wprowadzono obostrzenia, które nauczyły nas żyć w zupełnie nowej rzeczywistości. Na jakiś czas zostały zamknięte centra handlowe, siłownie, a także kina oraz teatry. Po kilku tygodniach rząd zastosował czteroetapowy proces odmrażania gospodarki. Co dwa tygodnie są znoszone obostrzenia i w ten sposób staramy się wrócić do normalnego życia. Dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zmiany w związku z pandemią koronawirusa - na spotkaniu dowiedzieliśmy się więcej szczegółów na temat znoszenia maseczek ochronnych. Czy zakrywanie nosa i ust nie będzie obowiązywać od najbliższego tygodnia?

Zniesienie maseczek ochronnych już od 30 maja!

Od 16 kwietnia w Polsce wychodząc z domu trzeba zasłaniać nos oraz usta. Ta zasada obowiązywała między innymi na ulicy, w parku, sklepie, kościele, a także w pracy. Na dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego dowiedzieliśmy się, że te obostrzenia zostaną częściowo zniesione w miejscach publicznych. Noszenie maseczek będzie konieczne w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale już nie na świeżym powietrzu. Usta i nos trzeba więc będzie zakryć w tramwaju, autobusie urzędzie czy sklepie. Na ulicy czy w parku natomiast można będzie chodzić bez maseczki. Maseczki nadal nosić będziemy w placówkach kulturalnych tj. kina, teatry czy filharmonie. Jednak jak podkreślają przedstawiciele rządu warto zachować dystans społeczny, regularnie dezynfekować dłonie oraz w skupisku ludzi powinni zasłaniać usta oraz nos. Od kiedy będzie można zdjąć maskę? Podczas konferencji 27 maja dowiedzieliśmy się, że nastąpi to już w najbliższy weekend! Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej nastąpi już 30 maja, czyli w najbliższy weekend. Nadal obowiązuje zasada dystansu 2 metrów z wyłączeniem:

  • rodziców z dziećmi wymagającymi opieki do 13 roku życia
  • osób wspólnie mieszkających lub gospodarujących
  • osób niepełnosprawnych, które nie mogą się samodzielnie poruszać

Zmiany zostają wprowadzane uwzględniając rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz przedstawianych analiz przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto mówi się, że rząd zlecił przeprowadzenie badań opinii publicznej i wiele osób przyznała, że nie przestrzega nakazu zakrywania ust oraz nosa i nie chce stosować się do zaleceń.

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.