Program 500+ zmiany
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Rząd chce odebrać świadczenia 500+, kogo dotyczą nowe zmiany?

Podjęto decyzje w sprawie dodatku

Redakcja VIVA! 14 maja 2020 16:30
Program 500+ zmiany
Fot. STOCK ADOBE

Z programu Rodzina 500+ mogli korzystać rodzice, którzy mają dzieci do 18. roku życia - w ten sposób rząd wspierał rodziny. Jak czytamy na oficjalnym serwisie Rzeczpospolitej Polskiej, co roku wsparcie finansowe otrzymało około 6,8 mln osób. Okazuje się, że w tym roku szykują się zmiany. Niektórzy Polacy nie będą mogli korzystać z programu, a nowe zasady będą dotyczyły rodziców pracujących w Niemczech. Co się zmieni?

Komu nie będzie przysługiwać program 500+?

O utratę świadczeń nie muszą się martwić rodzice, którzy pracują i wychowują dzieci w Polsce. Zmiany będą dotyczyć osób, które zarabiają w Niemczech. Rodzice pracujący w Niemczech do tej pory mieli możliwość korzystania z dwóch świadczeń: polskiego i niemieckiego programu Kindergeld, który powstał u naszych zachodnich sąsiadów. Działa on na podobnej zasadzie, jak 500+. Zasiłek w Niemczech, który przysługuje rodzicom na pierwsze oraz drugie dziecko, wynosi 204 euro na miesiąc, na trzecie dziecko wypłacane jest 210 euro, a na kolejne 235 euro. W przeliczeniu na polską walutę jest to ponad 900 złotych miesięcznie. Teraz rodzice będą musieli wybrać, z którego programu chcą skorzystać, rezygnując jednocześnie z drugiej opcji. Niemiecki rząd poinformował bowiem, że nie można korzystać już jednocześnie z pomocy w dwóch państwach, ponieważ to znacznie wpływa na budżet kraju. Nie ma więc wątpliwości, że Polacy pracujący w Niemczech będą woleli wybrać pomoc oferowaną przez naszych zachodnich sąsiadów. Program Kindergeld jest przeznaczony nie tylko dla obywateli Niemiec, ale również dla ich mieszkańców. Osoby, które starają się o wsparcie finansowe przechodzą dokładne kontrole.

Według statystyk co roku o Kindergeld stara się 660 tysięcy osób i większość z nich stanowią Polacy. Co ciekawe dzieci, na które pobierane są pieniądze mieszkają poza granicami Niemiec, a jedno z rodziców pracuje właśnie w tym kraju.

Program 500+ zmiany
Fot. STOCK ADOBE

Komu zostanie odebrany zasiłek500+
Fot. STOCK ADOBE

TAGI #poradnik

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.