zalegly-urlop-pandemia-zasady
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Przez pandemię nastąpi zmiana w urlopach! Pracownicy raczej nie będą zadowoleni!

Tarcza antykryzysowa niesie niekorzystną zmianę?

Redakcja VIVA! 22 maja 2020 16:31
zalegly-urlop-pandemia-zasady
Fot. Adobe Stock

Tarcza antykryzysowa to najważniejszy plan Mateusza Morawieckiego w walce ze skutkami kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Zastój gospodarczy spowodował starty w praktycznie w każdej branży. Od połowy marca rząd prezentuje kolejne rozwiązania mające na celu złagodzić skutki recesji dla pracowników i pracodawców. W środę zaprezentowano najnowsze narzędzia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Projekt ustawy przygotowało szereg instytucji, m.in. Ministerstwo Rozwoju, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Finansów czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co nowego zaprezentowano?

Zaległy urlop bez zgody pracownika w 2020?

Najnowszy projekt aktualizacji tzw. tarczy antykryzysowej zakłada zawieszenie obowiązku odebrania przez pracownika zaległego urlopu do 30 września. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju pozwoli to odblokować firmy w okresie wakacyjnym, ponieważ to w tym czasie pracownicy najczęściej odbierają zaległe wolne, przez co nachodzą na siebie z tymi, którzy wykorzystują urlop bieżący. Tym samym rząd proponuje czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. W okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.

Idea słuszna. Elastyczność urlopowa jest jak najbardziej pożądana. Mechanizmy rynku pracy powinny dawać swobodę pracodawcy i pracownikowi. To jest taka prosta regulacja, która pozwala obu stronom dogrywać część szczegółów kontraktu zawodowego - komentuje dla money.pl dr Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy doradztwa HR Sedlak&Sedlak.

Co to oznacza dla pracowników? Kiedy możemy odebrać zaległy urlop w 2020?

Nadchodząca nowelizacja tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje, że nie będziesz musiał wykorzystać zaległego urlopu do września 2020. A także, że to pracodawca zdecyduje, kiedy na niego pójdziesz. Czy to rzeczywiście w porządku? "Kiedy pracodawca nie ma dla pracownika pracy to lepiej, aby wysłał go na urlop, niż miałby zdecydować się na redukcję zatrudnienia. Dla pracownika również jest to korzystniejsza opcja, bo przypominam, że skorzystanie przez pracodawcę z przestoju ekonomicznego z tarczy antykryzysowej wiąże się z obniżką pensji, a urlop jest płatny w 100 proc." - dodaje prezydent Pracodawców RP.

Jakie jeszcze ustalenia - odprawy, odszkodowania, wypowiedzenia?

Pojawi się także umożliwienie wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Rząd chce również ograniczyć – do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2600 zł brutto miesięcznie) – odprawy i odszkodowania w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług. Pracodawcy otrzymają możliwość zawieszenia, w porozumieniu z organizacjami związkowymi, w czasie pandemii, w przypadku wystąpienia u pracodawcy określonego spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń – niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają socjalny charakter. Co wy na to? 

rodzina-pnademia-urlop-zalegly
Fot. Adobe Stock

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URATUJ ZIEMIĘ: Niezwykłe „lasy kamiennych igieł”
 na Madagaskarze, drzewa jak z bajki na Sokotrze – czy ostatnie bastiony nieskażonej przyrody ocaleją? IZA MIKO: „Pandemia pokazała, że czas na zmiany na poziomie globalnym. Potrzebne jest prawo i wprowadzenie kar”. ELŻBIETA DZIKOWSKA o tym, co nas czeka – „zadeptany” przez turystów świat? TOMASZ ZUBILEWICZ: „Myślimy, że nastąpi dzień, w którym gwałtownie wszystko wróci do stanu poprzedniego. To błąd”. W cyklu Extra: Przeludnienie – kres „luksusu rasy ludzkiej…”.