Powrót do szkoły 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Powrót do szkół 2020! Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne!

Jak będzie wyglądała nauka?

Aleksandra Frankowska 27 listopada 2020 12:27
Powrót do szkoły 2020
Fot. Adobe Stock

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wciąż nie jest stabilna. Od wiosny 2020 nauka odbywa się w trybie zdalnym, we wrześniu na kilka tygodni uczniowie wrócili nauki w trybie stacjonarnym, jednak szybko powrócono do pierwotnego stanu. Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że dzieci nie wrócą do szkół jeszcze do końca roku, a planowana nauka stacjonarna jest na 18 stycznia, czyli dzień po ogólnopolskich feriach.

Nauka zdalna a koronawirus 2020

W myśl niedawnych rozporządzeń, dzieci miały uczyć się w domach w ramach nauki zdalnej do 29 listopada. 3 dni temu Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało najnowsze rozporządzenie, zgodnie z którym tryb nauki zdalnej zostaje przedłużony aż do 3 stycznia 2021 roku. Warto wspomnieć, że od 4 stycznia w Polsce rozpoczynają się ferie i po raz pierwszy od lat nie będą one podzielone na konkretne województwa, a odbędą się jednocześnie dla wszystkich dzieci. Najnowsze przepisy wejdą w życie w poniedziałek 30 listopada. Kiedy więc dzieci wrócą do szkoły?

Dzieci na zdalnym nauczaniu do 3 stycznia z wyjątkami

Według najnowszych ustaleń, od 30 listopada będzie istniała możliwość realizacji sportowych zajęć w szkole, jednak z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, w uwzględnieniem przede wszystkim szkół sportowych. Przepis ten dotyczy zarówno szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kolejnym wyjątkiem, będzie możliwość prowadzenia zajęć przyuczających do zawodu, a więc tak zwanej praktyki. Konieczne będzie jednak zachowanie odpowiedniego dystansu wśród uczestników oraz wybranie określonych dni tygodnia (z zachowaniem 10 godzin tygodniowo).

Rodzice dzieci walczący z pandemią COVID-19, będą mieli również prawo wnioskować do dyrektorów szkół podstawowych i artystycznych o zapewnienie ich dzieciom opieki w świetlicy.

Kiedy powrót dzieci do szkół 2020?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadając na konferencji prasowej nadchodzące zmiany ogłosił, że dzieci do 3 stycznia pozostaną w domach na nauce zdalnej. Od 4 do 17 stycznia w całej Polsce planowane są ferie zimowe. Wobec tego powrót dzieci do szkół planowany jest dzień po feriach, czyli 18 stycznia 2021 roku. Na ten temat wypowiedział się również wiceminister edukacji, Dariusz Piontkowski.

Będziemy postulowali, by w pierwszej kolejności wróciły tam dzieci najmłodsze z klas I-III, ósmoklasiści, maturzyści i ostatnie klasy szkół zawodowych, te, które prowadzą zajęcia praktyczne, a jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to wtedy być może także i pozostali uczniowie będą mogli wrócić do stacjonarnych zajęć. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.