Marcin Marczak 31 października 2016 20:40
1/10
etiopia
Copyright @Eastnews
1/10

Lonely Planet, najsłynniejsze wydawnictwo podróżnicze świata, słynie z przewodników, w których zaczytują się wszyscy globtroterzy. Ale właściciele wydawnictwa publikują też doroczny ranking krajów i miejsc szczególnie wartych odwiedzenia. Oto pierwsza „10” ich typów wraz z podanym uzasadnieniem.

 

10. ETIOPIA
 

Listę zamyka Etiopia, która kusi widokami gór Semien, gdzie dzikie zwierzęta znalazły unikalne ustronie, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Do tego kościół na ruchomych klifach w Tigray i niezmącone wody jeziora Tana. A wszystkiemu towarzyszy zapach kawy – piszą autorzy przewodników.

 

Polecamy też: „Światowy Express” Hanny Lis. Jak prezenterka „Bez Planu” podbiła kontynenty i telewizję?

2/10
birma
Copyright @Eastnews
2/10

9. MJANMA

 

Mjanma, dawniej Birma, leży w Azji Południowo-Wschodniej. Przez lata pod rządami junty wojskowej, na początku XXI wieku zaczęła się demokratyzować. W wyborach w 2012 roku zwyciężyła trzymana przez lata w areszcie domowym opozycjonistka Aung San Suu Kyi. Izolowana Birma w końcu otworzyła się na świat. Warto się do niej wybrać, by posłuchać śpiewu mnichów. W zeszłym roku Mjanmę odwiedziło ponad 4,5 miliona turystów.

3/10
oman
Copyright @Eastnews
3/10

8. OMAN

 

Sąsiad Arabii Saudyjskiej długo przegrywał z nią w wyścigu o tytuł najciekawszego miejsca na Półwyspie Arabskim. Dzisiaj z ogromną liczbą lotów i wspaniałych kurortów śmiało może z nią konkurować. To tutaj znajduje się Six Senses Zighy Bay – należący do zgarniającej nagroda po nagrodzie sieci elitarnych hoteli. W 2017 roku zostanie ukończona budowa futurystycznego parku wodnego Majarat Oman, który kosztował 120 milionów dolarów.

4/10
mongolia
Copyright @
4/10

8. MONGOLIA


W tym do niedawna bardzo zacofanym kraju trwa ekonomiczny boom, a stolica Ułan Bator jest największym beneficjentem zmian ekonomicznych w państwie. Wkrótce otwarte zostanie nowe lotnisko, a za 500 milionów dolarów powstaje kompleks Shangri-La, który będzie mieścić w sobie między innymi hotel na 290 pokoi, kino I-MAX oraz Hard Rock Cafe. Poza Ułan Bator w Mongolii koniecznie trzeba zobaczyć jezioro Khövsgöl, które nazywane jest Błękitnym Okiem Azji.

5/10
bermudy
Copyright @Eastnews
5/10

6. BERMUDY

Bermudy to brytyjskie terytorium na Oceanie Atlantyckim, położone tysiąc kilometrów od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wystarczą dwie godziny rejsu, by znaleźć się na jednej ze 100 rajskich wysp koralowych. W czerwcu 2017 Bermudy będą gospodarzem America’s Cup – regat żeglarskich jachtów pełnomorskich. Wietrzny i umiarkowany klimat Bermudów idealnie się do tego nadaje.

6/10
nepal
Copyright @Eastnews
6/10

5. NEPAL

 

Leżący pośrodku Himalajów Nepal bardzo ucierpiał w trzęsieniu ziemi z 2015 roku. Mimo zniszczenia wielu zabytkowych świątyń i górskich szlaków, kraj znalazł się na piątym miejscu w rankingu. Nepal ma szansę podnieść się z gruzów, ale potrzebuje pieniędzy. „Odwiedzając go dzisiaj wesprzecie Nepalczyków i pomożecie im odbudować kraj” - zachęcają autorzy rankingu.

7/10
Dominikana
Copyright @
7/10

4. DOMINIKANA

 

Karaibska wyspa Dominika urzeka prehistorycznymi paprociami i dzikimi plażami. Lokalni mieszkańcy żartują, że gdyby Krzysztof Kolumb wstał z grobu, byłaby to jedyna wyspa, którą by pamiętał. Nieskażona cywilizacją – jedyne drapacze chmur, jakie na niej spotkacie, to palmy kokosowe. Czas, by ją odwiedzić właśnie taką, niebawem się skończy – w 2018 roku ma powstać tu sieć nowoczesnych hoteli, która zapoczątkuje nową erę turystyki.

8/10
finlandia
Copyright @visitfinland.com
8/10

3. FINLANDIA

 

Najniższe miejsce na podium należy do Finlandii, która w tym roku będzie hucznie obchodziła 100-lecie niepodległości. Koncerty pod gołym niebem, wspólne biesiadowanie, klimatyczne wieczory w saunie – tym kusi Finlandia. W 2017 roku będzie gospodarzem mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym i narciarstwie.

9/10
kolumbia
Copyright @Eastnews
9/10

2. KOLUMBIA

 

Mieszanka kultur, dzika natura, gościnność mieszkańców – tym dzisiaj zachwyca Kolumbia. Kiedyś narkotykowy raj, znany głównie za sprawą występków Pablo Escobara, dzisiaj zdaniem Lonely Planet klejnot Ameryki Południowej. 2017 rok to też święto dla kolumbijskich katolików – po raz pierwszy od 30 lat kraj odwiedzi papież.

10/10
kanada
Copyright @destinationcanada.com
10/10

1. KANADA

 

Nienaganna uprzejmość mieszkańców, energetyczny (zdaniem wielu – najprzystojniejszy) premier i słaby kurs kanadyjskiego dolara – dlatego ceny są wyjątkowo niskie - sprawią, że odwiedziny w drugim największym kraju świata będą niezapomnianą przygodą. Warto wydać tu pieniądze na specjały kuchni fusion lub na niedoceniane, wyśmienite wino. W tym roku obchodzi 150-lecie konfederacji. W rankingu Lonely Planet Kanada znalazła się na pierwszym miejscu.

 

Polecamy też: Seul nie tylko nie śpi. On uwodzi nocą!

TAGI #kanada #etiopia

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.