Lidzbark Warmiński
Fot. Fotolia
Podróże

5 powodów, dla których warto odwiedzić Lidzbark Warmiński

Zabytki, jeziora, doskonała baza noclegowa, regionalne imprezy, pyszne jedzenie – to wszystko znajdziesz w Lidzbarku Warmińskim.

Urszula Zubczyńska 6 czerwca 2014 05:00
Lidzbark Warmiński
Fot. Fotolia

Lidzbark Warmiński jest jednym z 9 miast Cittaslow (Miasto Dobrego Życia) w Polsce. Położone w sercu Warmii w zakolu dwóch rzek Łyny i Symsarny, w otoczeniu jezior i lasów spełnia wszystkie kryteria miejsca na idealny urlop dla całej rodziny. Zabytki, niezwykła historia tego miasta, atrakcje kulturalne, niezła baza hotelowa oraz ogromne możliwości rekreacji stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Poznaj 5 powodów, dla których warto przyjechać do Lidzbarka Warmińskiego!

5 powodów, dla których warto odwiedzić Lidzbark Warmiński

1. Zabytki 

Historia Lidzbarka Warmińskiego sięga XIII w. Na przestrzeni wieków zachowało się mnóstwo budowli będących dziś niezwykłą w skali kraju atrakcją dla zwiedzających. Najsłynniejsze z nich to:

 • Gotycki Zamek Biskupów Warmińskich – położony na wzgórzach morenowych, jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, leżący na Szlaku Zamków Gotyckich. Przez 8 lat mieszkał tu Mikołaj Kopernik, który w zaciszu lidzbarskich murów zamkowych wymyślił swoją rewolucyjną teorię heliocentryczną i napisał zalążki wiekopomnego dzieła “O obrotach sfer niebieskich" . Innymi sławnymi jego mieszkańcami byli m.in.: biskup Łukasz Watzenrode, wuj Mikołaja Kopernika, Marcin Kromer, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Ignacy Krasicki.
 • Wysoka Brama, jedna z trzech wiodących niegdyś do miasta bram i jedyna zachowana. Monumentalna, czteropiętrowa budowla gotycka, przypominająca słynną Bramę Holsztyńską w Lubece.
 • Oranżeria Ignacego Krasickiego z XVII w. – barokowo-klasycystyczny pawilon ogrodowy, doprowadzony do świetności przez Ignacego Kracickiego.
 • Mury obronne i układ urbanistyczny z XIVw.
 • Gotycki Kościół PW św. Piotra i Pawła.

2. Sport i wypoczynek

Lidzbark Warmiński oferuje dużą różnorodność aktywności dla miłośników sportów letnich i zimowych.

 • Ośrodek Sportów Zimowych "Krzyżowa Góra"- znajdują się tu 2 wyciągi narciarskie, 4 trasy zjazdowe. Latem góra jest miejscem crossu kolarskiego. 
 • Ogólnopolski Rajd Motocrossowy  - Lidzbark Warmiński nazywany  jest często polską stolicą sportu motocyklowego. To tu co roku odbywają się Mistrzostwa Polski w motocrossie.
 • Kajakowy spływ Łyną i Symsarną.
 • Wypoczynek nad jeziorami Symsar w Kłębowie Wielochowskim, gdzie można wypożyczyć sprzęt sportowy, a także dalej położonymi: Blanki i Lutry.
 • Skatepark przy ul. 11 Listopada, czynny codziennie od 8.00 do 20.00 (bezpłatny).
 • Trasy piesze i rowerowe.

3. Imprezy kulturalne

 • Gwiazdozbiór Piotra Szwedesa – co roku w sierpniu aktor Piotr Szwedes zaprasza do rodzinnego miasta znane gwiazdy na Koncert Charytatywny, z którego dochód przeznaczony jest na potrzeby miejscowego szpitala.
 • Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. Impreza odbywa się na przełomie sierpnia i września. Do turnieju o Złotą Szpilkę stają co roku najlepsze kabarety w Polsce, a koncerty są transmitowane przez TVP 2. W jury zasiadają m.in. tacy znawcy gatunku jak: Krzysztof Daukszewicz, Maria Czubaszek, Ireneusz Krosny, Zenon Laskowik.
 • Lidzbarskie Starcia Kabaretowe.
 • Letnie koncerty przy Wysokiej Bramie np spotkania jazzowe, w których brali udział m.in.tacy artyści jak: Urszula Dudziak, Aga Zarian, Wrombel i Szrom.

Warto też uczestniczyć w licznie organizowanych regionalnych imprezach. Na 2014 rok zaplanowano m.in: IV Ogólnopolski Festiwal Sera Farmerskiego i Tradycyjnego (13-15 czerwiec), Finał Regionalny Konkursów “Smaki Warmi, Mazur i Powiśla (24 sierpień).

4. Dobra baza hotelowa

Lidzbark Warmiński dysponuje szeroką ofertą noclegów w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, ale także na kempingach i polach namiotowych. Rozpiętość cen jest bardzo duża (od 30 zł za pokój gościnny, po 100 zł za pokój w pensjonacie, ok. 180 zł za dwuosobowy pokój w hotelu). Na pewno każdy znajdzie tu nocleg na swoją kieszeń. 

Na szczególną uwagę zasługuje 4-gwiazdkowy Hotel Krasicki usytuowany na historycznym podzamczu lidzbarskiego Zamku Biskupów Warmińskich. Hotel dysponuje luksusowymi pokojami, SPA, obserwatorium astronomicznym. Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów, m.in. International Hotel Awards w 2012 r.- najlepszy nowy hotel na świecie. Ostatnio – zwycięzca międzynarodowego Konkursu World Luxury Hotel Awards 2013.

5. Pyszna kuchnia

Do dyspozycji turystów pozostają bary, restauracje, pizzerie, puby i smażalnie ryb.  Można w nich posmakować regionalnych dań warmińskich, ale też kurpiowskich i mazurskich. Nie brakuje również tych z tradycji kulinarnych Litwy, Rosji, Ukrainy i Niemiec. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.