Antarktyda 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Antarktyda topi się przez rekordowe temperatury. NASA pokazała zdjęcia!

W kilka dni krajobraz zmienił się nie do poznania!

Redakcja VIVA! 26 lutego 2020 19:31
Antarktyda 2020
Fot. Adobe Stock

Amerykański satelita Landsat 8 zarejestrował, jak w błyskawicznym tempie topnieje lodowiec na wyspie Eagle, położonej na skraju Półwyspu Antarktycznego. W kilka dni krajobraz zmienił się nie do poznania. Wystarczy tylko spojrzeć na dwa zdjęcia zamieszczone przez NASA.

Antarktyda 2020
Fot. Fot. earthobservatory.nasa.gov

W Antarktyce aktualnie kończy się lato, ale mimo tej pory roku temperatury wydają się zdecydowanie za wysokie. 9 lutego w argentyńskiej stacji naukowej Marambio na wyspie Seymour termometr pokazał rekordowe 20,75 st. C. Żeby zrozumieć istotę problemu, warto spojrzeć na mapę opublikowaną przez NASA. Efekty ocieplenia widać gołym okiem. 4 i 13 lutego nad wyspą Eagle przeleciał amerykański satelita Landsat 8. Na początku wyspa była jeszcze pokryta śniegiem. Wystarczyło 9 dni, by na fotografiach zaznaczyły się jeziora z topniejącego śniegu i lodu. Mauri Pelto, glacjolog z Nichols College w USA, jest zadziwiony zarejestrowanym zjawiskiem. Zaznacza, że jest ono typowe na Alasce czy w Grenlandii, ale nie w Antarktyce. Naukowiec zwraca uwagę również na szybkość topnienia śniegu i lodu.

NASA zdjęcia 2020
Fot. źródło: earthobservatory.nasa.gov

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.