Włoskie władze zarządziły ewakuację

Redakcja VIVA! 26 września 2019 20:00

Znajdujący się w Alpach Zachodnich masyw Mont Blanc od dziesięcioleci przyciąga turystów i alpinistów. Nic dziwnego - zachwycające widoki i należący do niego najwyższy szczyt całych Alp - Mont Blanc to jedne za największych atrakcji turystycznych Europy. Masyw leży na pograniczu Szwajcarii, Francji i Włoch. Niestety teraz nie jest to najlepszy kierunek wycieczkowy. Włoskie władze zamknęły drogi i ewakuowały domy po tym, jak eksperci ostrzegli, że część lodowca Mont Blanc może się zawalić! Specjaliści z Fondazione Montagna Sicura w Dolinie Aosty stwierdzili, że 250 000 metrów sześciennych lodu może się zsunąć z lodowca Planpincieux na szczycie Grandes Jorasses.

„Zjawisko to po raz kolejny świadczy o tym, że góra znajduje się w fazie silnych zmian spowodowanych czynnikami klimatycznymi, dlatego jest szczególnie wrażliwa” - powiedział burmistrz Stefano Miserocchi, burmistrz miasta Courmayeur w oficjalnym oświadczeniu.

Kiedy runie lodowiec na Mont Blanc?

Eksperci monitorują prędkość topnienia lodu na lodowcu już od 2013 roku. Niestety ostatnio dzieje się to coraz szybciej. Ale nie są w stanie przewidzieć, kiedy lód się odłamie. Oczywiście to, co dzieje się na Mont Blanc jest w dużej mierze związane ze zjawiskiem ocieplania klimatu. Na trwającym w Nowym Jorku szczycie ONZ w sprawie działań na rzecz klimatu w sprawie Mont Blanc wypowiedział się włoski premier Giuseppe Conte: „Wiadomość o upadku części Mont Blanc jest ostrzeżeniem, które nie powinno pozostawiać nas obojętnych. Musi nas wszystkich wstrząsnąć i zmusić do mobilizacji”. 

1/5
Mont Blanc
Copyright @AdobeStock.com
1/5

Masyw Mont Blanc

2/5
Mont Blanc
Copyright @AdobeStock.com
2/5

Masyw Mont Blanc dzieli się na osiem grup górskich. Są to: Trient, Argentière, Triolet-Verte, Jorasses, Aiquilles de Chamonix, Mont Blanc, Trélatête,Monte Berio Blanc-Mont de Mirande.

3/5
Mont Blanc
Copyright @AdobeStock.com
3/5

Przebieg granicy włosko-francuskiej w rejonie szczytu Mont Blanc jest od lat kwestią sporów. Według niektórych francuskich map granica przebiega przez Mont Blanc de Courmayeur. Oznaczałoby to, że szczyt Mont Blanc znajduje się na terytorium Francji. Według publikacji włoskich granica przebiega przez szczyt Mont Blanc.

4/5
Mont Blanc
Copyright @AdobeStock.com
4/5

Pod masywem Mont Blanc biegnie tunel o długości ponad 11 km, który łączy miejscowość Courmayeur we Włoszech z Chamonix we Francji.

5/5
Mont Blanc
Copyright @AdobeStock.com
5/5

Masyw Mont Blanc to popularna atrakcja turystyczna

TAGI #góry #Włochy

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.