Oscary
Fot. Frazer Harrison/Getty Images
Oscary 2023

Oscary 2023: znamy polskiego kandydata do nagrody Akademii Filmowej

Kogo wybrało jury PISF?

Aleksandra Frankowska 30 sierpnia 2022 19:27
Oscary
Fot. Frazer Harrison/Getty Images

Chociaż do 2023 roku jeszcze sporo czasu. Akademia Filmowa w USA nie próżnuje. Przygotowania do Oscarów 2023 trwają, a w Polsce wybrano właśnie naszego rodzimego kandydata. Jaki film tym razem powalczy o najbardziej prestiżową statuetkę świata filmu na świecie?

ZOBACZ TEŻ: Najsłynniejsi dziecięcy aktorzy nominowani do Oscarów

PISF wybrało polskiego kandydata do Oscara

O tej nagrodzie marzą wszyscy związani ze światem filmu. 93 lata historii Oscarów zapisało się na zawsze na kartach świata, a wśród nagrodzonych jest również wielu wybitnych Polaków, między innymi Wajda, Polański czy Holland. Dziś o godzinie 15:00 otrzymaliśmy informacją, że PISF wybrało kolejnego polskiego kandydata do Oscara 2023, który będzie reprezentował nasz kraj. Jaki to film?

Oscary 2023: kandydat filmowy z Polski

Na specjalnej konferencji prasowej PISF ogłoszono, który film będzie pretendował do tytułu najlepszego filmu nieanglojęzycznego podczas Oscarów 2023. Konkurencja była spora, ale decyzja jednomyślna. W 2023 roku polskim filmem, który zawalczy o statuetkę będzie produkcja Jerzego Skolimowskiego „IO”, którego premiera zaplanowana jest w Polsce na 30 września.

CZYTAJ TEŻ: Składniki stylu niezwykłej aktorki i aktywistki Jane Fondy!

Współfinansowany przez PISF film „IO” Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Informację przekazano na konferencji prasowej w siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – czytamy w komunikacie PISF.

O czym jest film Jerzego Skolimowskiego pt. „IO”?

Sam tytuł brzmi dość przekornie i kojarzy się… z dźwiękiem wydawanym przez osły. O czym jest dokładnie fabuła produkcji Skolimowskiego?

Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności – czytamy w serwisie Filmweb.

Trzymamy kciuki za powodzenie naszych rodaków! 

TAGI #Oscary

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.