Oscary dress code mn
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Oscary 2022: Zendaya, Kristen Stewart, Timothée Chalamet, Uma Thurman. Te gwiazdy złamały oscarowy dress code! 

Czy było warto? Jak prezentowały się na gali? 

Redakcja VIVA! 28 marca 2022 22:00
Oscary dress code mn
Fot. Getty Images

Zawsze na galach oscarowych obowiązuje dress code, którego gwiazdy powinny przestrzegać. Dla panów obowiązuje tak zwany black tie, oznacza to konieczność założenia smokingu (ewentualnie ciemnego garnituru, jeżeli na zaproszeniu widnieje adnotacja opcjonalnie), białej koszuli z łamanym kołnierzykiem, lakierowanych butów i muszki. Natomiast panie powinny mieć na sobie suknię sięgającą do ziemi. Tradycyjne zasady dotyczące dress code'u nie były kiedyś tak łagodne jak teraz, gdzie mężczyźni uwzględniają w swoich stylizacjach różnokolorowe garnitury i akcesoria, natomiast kobiety coraz częściej rezygnują z klasycznych sukienek pozując na czerwonym dywanie w spodniach, marynarkach lub krótszych kreacjach. Na 94. gali rozdania Oscarów Zendaya, Timothée Chalamet oraz Uma Thurman wyłamali się z tradycyjnego galowego stroju i pokazali się w kreacjach bardzo odważnych i stylowych. Czy było warto? Jak prezentowali się na gali? Która stylizacja była najbardziej kontrowersyjna? Odpowiadamy!

Oscars 2022 Zendaya
Fot. Getty Images
Oscars 2022 Kristen Stewart
Fot. Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Oscary 2022: najlepsze kreacje gwiazd na 94. gali rozdania Oscarów

Timothée Chalamet 

Timothée jest znany z nieprzestrzegania oficjalnego dress code'u na galach oscarowych. W 2020 roku aktor miał na sobie granatowy zestaw składający się z bomberki i eleganckich spodni, czym wyłamał się z obowiązującego black tie. W tym roku aktor nominowanej do Oscara Diuny także postanowił zignorować narzucony wieczorowy strój i zdecydował się na cekinową marynarkę w czarnym kolorze oraz garniturowe spodnie Louis Vuitton i lakierowane buty w tym samym kolorze. Zrezygnował za to z nałożenia... koszuli! Stylizację uzupełnił srebrnymi naszyjnikami od Cartiera oraz kilkoma pierścieniami na palcach. Aktor kolejny raz pokazał, że idzie pod prąd i buntuje się narzuconym oficjalnym stylizacjom.

Oscars 2022 Timothee Chamalet
Fot. Getty Images
Oscars 2022 Timothee Chamalet
Fot. Getty Images

PRZECZYTAJ O: Oscary 2022: najbardziej stylowe pary na czerwonym dywanie 

Zendaya 

Mistrzynią subtelnych nawiązań do motywów z przeszłości jest zdecydowanie Zendaya. W zeszłym roku zachwyciła kreacją przywodzącą na myśl kultowe stroje Cher, w tym roku postanowiła oddać hołd słynnej stylizacji Sharon Stone, która w 1998 roku wywołała ogromne zamieszanie i trwale zapisała się na kartach historii słynnych oscarowych kreacji. Spódnica z kolekcji Very Wang i biała koszula męża marki Gap, którą Sharon miała na sobie na gali rozdania Oscarów była elegancka oraz oryginalna i otworzyła drzwi do subtelnego wychodzenia poza ramy dress code’u. Zendaya z powodzeniem idzie w ślady Stone i bawi się modą, tworząc stylizacje bazujące na kontrastach oraz nieustannie nawiązujące do kultowych kreacji w historii mody. Jej wariacja stylizacji z 1998 roku składa się z cekinowej spódnicy z długim trenem oraz krótkiej koszuli z jedwabiu, którą stworzył dyrektor kreatywny Valentino - Pierpaolo Piccoli. Aktorka wyglądała w niej bardzo elegancko, mimo złamanego dress code’u, który wyraźnie mówi, że kobiety powinny mieć na sobie suknię oraz zakryty brzuch. Jednak przy takim wyglądzie zdecydowanie warto złamać zasady i błyszczeć jak Zendaya!

Oscars 2022 Zendaya
Fot. Getty Images

ZOBACZ: Odkryty instynkt Sharon Stone: Składniki stylu gwiazdy Hollywood

Kristen Stewart 

Znana z nonszalanckiego stylu Kristen Stewart postanowiła pozostać wierna swojej ulubionej estetyce i złamać dress code Oscarów. Aktorka, która wcieliła się w rolę księżnej Diany w filmie Spencer, postawiła na dopasowany żakiet, rozpiętą białą koszulę, atłasowe shorty oraz klasyczne czarne szpilki. Komplet pochodzi z francuskiego domu mody Chanel, którego Kristen jest ambasadorką już od 2013 roku. Gwiazda wyglądała przepięknie w komplecie i udowodniła, że zasady są po to, żeby je łamać. 

Oscars 2022  Kristen Stewart
Fot. Getty Images
Oscars 2022  Kristen Stewart
Fot. Getty Images

ZOBACZ: Oscary 2022: Poznaliśmy zwycięzców! Oto pełna lista

Uma Thurman 

Na rozdaniu Oscarów 2022 aktorka Uma Thurman postanowiła swoją kreacją złożyć hołd postaci, którą grała w filmie Pulp FictionMii Wallace. Thurman miała na sobie białą koszulę w połączeniu z długą jedwabną spódnicą od Bottega Veneta. Stylizacja nawiązywała do kultowej białej koszuli i czarnych spodni, które jej postać miała w filmie. Gwiazda razem z Johnem Travoltą oraz Samuelem L. Jacksonem prezentowała nominacje oraz wręczała statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, którą zdobył Will Smith. Thurman wyłamała się z obowiązującego dress code’u na rzecz sentymentalnej stylizacji, co mimo wszystko budzi ogromny podziw i zachwyt!

Oscars 2022 Uma Thurman
Fot. Getty Images

PRZECZYTAJ: Oscary 2022: Anna Dzieduszycka i Tadeusz Łysiak na czerwonym dywanie

Oscars 2022
Fot. Getty Images

Gala rozdania Oscarów w 2022 roku była pełna fantastycznych, pomysłowych kreacji gwiazd, które nie zawsze trzymały się narzuconego dress code’u. Zendaya, Timothée oraz Kristen za sprawą swoich kreacji zbuntowali się przeciwko obowiązującym zasadom, czym zaprezentowali głos młodego pokolenia. A to, jak każda nowa generacja, chce zmian. Natomiast Uma Thurman pokazała jak ważny jest czasami powrót do sentymentalnych wartości i złożenie hołdu temu, co już minęło. Była to bez wątpienia wyjątkowa gala, o której przez długi czas będzie głośno. Na szczęście nie tylko z racji na kontrowersyjne i niedopuszczane zachowanie Willa Smitha. 

Tekst: Aleksandra Trendak

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.