polski-rzad-zakazuje-lotow-do-wielkiej-brytanii-szwecji-portugalii-irlandii-polnocnej-2
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Od dziś wznowione loty międzynarodowe po Europie, ale nie wszędzie polecimy!

Do których krajów Polacy nie mogą się wybrać? Na liście jest…

Redakcja VIVA! 17 czerwca 2020 13:15
polski-rzad-zakazuje-lotow-do-wielkiej-brytanii-szwecji-portugalii-irlandii-polnocnej-2
Fot. AdobeStock.com

W nocy z wtorku 16 czerwca na środę 17 czerwca 2020 wznowione zostały loty międzynarodowe z i do Polski. Dziś rano w pierwszą podróż od trzech miesięcy miały udać się samoloty z Polski do Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Niestety te rejsy się nie odbyły. We wtorek wieczorem rząd wydał rozporządzenie, wedle którego loty do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii i Irlandii Północnej zostają wstrzymane do 30 czerwca 2020 roku!

Wstrzymane loty do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Portugalii i Irlandii Północnej!

Utrzymania zakazu lotów do/z czterech europejskich państw nikt się nie spodziewał. Bilety na rejsy były sprzedawane normalnie. Powód? Poprzednie rozporządzenie Rady Ministrów z 5 czerwca 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obowiązywało do godz. 23:59 16 czerwca 2020 r.

16 czerwca wieczorem Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie: „W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Decyzję o utrzymaniu zakazu lotów do Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii wyjaśniono w nowym rozporządzeniu, które straci moc w dniu 30 czerwca 2020 roku: „treść projektu, względem obowiązującego aktualnie rozporządzenia, wprowadza zmianę polegającą na wyłączeniu z zakazów w ruchu lotniczym statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej".

Wakacje 2020: otwarcie granic, wznowione loty, podróżowanie na nowych zasadach

Już dziś, w środę odbędą się pierwsze loty do Polski linii Air France i KLM. W komunikacie francuskiego przewoźnika czytamy, że w pierwszym tygodniu Air France zaoferuje sześć lotów do/z Warszawy, aby stopniowo zwiększać częstotliwość do siedmiu i dziewięciu lotów tygodniowo. Po 27 lipca pasażerowie będą mieli do dyspozycji 11 lotów w tygodniu na tej trasie. 3 lipca 2020 roku Air France ma zainaugurować zupełnie nową trasę: Kraków-Paryż.

KLM przyleci dziś do Warszawy z Amsterdamu, a 29 czerwca ma wykonać rejs do Krakowa. Natomiast w pierwszej połowie lipca powinno też nastąpić wznowienie lotów do/z Gdańska.

To jednak nie wszystko. Już dziś odbędą się rejsy niemieckiej Lufthansy z Frankfurtu i Monachium do Warszawy. Na profilu Lotniska Chopina na Facebooku możecie znaleźć informację o innych rejsach, które od dziś będą realizowane z warszawskiego portu lotniczego!

Oczywiście podróżnych obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa? Co warto wiedzieć. Poniżej znajdziecie zalecenia przygotowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Główny Inspektorat Sanitarny.

zalecenia-podrozowanie
Fot. mat. prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.