nowe-zalecenia-who-co-do-noszenia-maseczeke
Fot. adobe.stock.com
O tym się mówi

Czy czeka nas lato w maseczkach? Coraz więcej krajów przywraca nakaz ich noszenia!

Znamy nowe wytyczne WHO

Redakcja VIVA! 15 lipca 2020 10:51
nowe-zalecenia-who-co-do-noszenia-maseczeke
Fot. adobe.stock.com

Od 30 maja w Polsce częściowo zniesiono zakaz zakrywania nosa i ust. Z maseczek nie musimy korzystać na powietrzu, a jedynie w miejscach użyteczności publicznej i w transporcie. Czy tak pozostanie? Na razie coraz więcej europejskich krajów zaostrza zalecenia z powodu wzrastającej ilości zachorowań na Covid-19. Czy tak będzie i u nas? Znamy stanowisko WHO oraz ministra zdrowia.

Czy maseczki wrócą jeszcze latem?

W Polsce nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych jak do tej pory nie zniesiono. Inaczej było m.in. w Bułgarii czy Chorwacji, gdzie wydawało się, że sytuacja jest opanowana. Początek wakacji, a wraz z nim przyjazd tysięcy turystów spowodował, że przyrost zachorowań na koronawirusa znów jest wysoki i ciągle rośnie. Dlatego władze w obu krajach podjęły decyzję o przywróceniu nakazu noszenia maseczek oraz przyłbic. Na te zmiany muszą być przygotowani także Polacy, którzy w te rejony tłumnie od lat wybierają się na wakacje.

Jeszcze gorzej jest w Katalonii i na Balearach, gdzie od 9 lipca obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub innych osłon także na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie możemy mieć kontakt z innymi osobami. Spowodowane jest to kolejnymi ogniskami zakażenia, a także napływem turystów z całego świata.

Za chwilę sytuacja taka może wydarzyć się także we Włoszech, które zostały najmocniej dotknięte przez epidemię koronawirusa.

Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

U nas natomiast padają pytania o to, czy przy wzroście zachorowań nakaz zakrywania nosa i ust nie wróci szybciej niż jesienią. Wygląda na to, że nie i że wakacje spędzimy bez maseczek. Ale prawdopodobnie czeka nas to jesienią. Na ten temat na początku lipca wypowiadał się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który był gościem w programie Gość Wydarzeń. 

Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku, podkreślił wtedy.

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, także zapewnia, że na razie nie jest to konieczne:

W związku z tym, że nasze społeczeństwo jest odpowiedzialne, to wystarczy zachować dyscyplinę, która jest obecnie: dystans, maseczki w miejscach publicznych, racjonalne zachowanie, częste mycie rąk - wszystko to, co zalecaliśmy do tej pory. Musimy nauczyć się żyć z tym wirusem.

Czy aby na pewno?

Nowe zalecenia WHO w sprawie noszenia maseczek

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała nowe rekomendacje dotyczące ochrony przed koronawirusem w związku z informacjami, że patogen może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale także powietrzną. Co to oznacza? Że osoba zarażona nie musi wcale kaszleć ani kichać - wystarczy, że będzie oddychać, a mikroskopijny patogen utrzyma się w powietrzu nawet przez kilka godzin! Dlatego WHO zaleca noszenie maseczek wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu 2 m od innych osób. Także w przestrzeni otwartej. A jak wiemy w parku, restauracji czy na nadmorskich promenadach może być to zadanie nie do wykonania! Zaleca też, by unikać miejsc zatłoczonych i wietrzyć pomieszczenia zamknięte. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.