dziecko, szkoła 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Nowe informacje o otwarciu szkół! Czy dzieci pojawią się na zakończeniu roku szkolnego?

Co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Redakcja VIVA! 23 kwietnia 2020 13:15
dziecko, szkoła 2020
Fot. Adobe Stock

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski był niedawno gościem Programu 1 Polskiego Radia. Minister powiedział, że w ramach III etapu łagodzenia obostrzeń, niektóre placówki wychowawcze mogą zostać otwarte wcześniej, by umożliwić rodzicom dzieci powrót do pracy. Co to oznacza w praktyce? Polityk zaznaczył, że trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja z otwarciem szkół podstawowych i średnich przed wakacjami, ponieważ decyzje te będą musiały być oparte na danych dotyczących rozwoju zakażeń w Polsce. Ministerstwo rozważa głównie uruchomienie klas początkowych szkół podstawowych. Minister podkreślił, że bardzo chciałby, żeby wszystko wróciło do normy, najszybciej jak to możliwe.

Chodzi o to, by umożliwić opiekę nad najmłodszymi dziećmi i aby rodzice, którzy z powodu opieki nad tymi małymi dziećmi dotąd przez kilka tygodni nie chodzili do pracy, mogli do pracy wrócić. W przypadku żłobków trudno mówić o czymś więcej niż opieka nad dziećmi. W przypadku przedszkoli raczej będzie to na zasadzie głównie zajęć opiekuńczych, wychowawczych, ale nikt nie zabroni nauczycielom wprowadzać elementy dydaktyczne - stwierdził minister Piontkowski.

Czy wakacje w ty roku zostaną skrócone?

Po raz kolejny Dariusz Piontkowski podkreślił, że nie jest planowane skrócenie wakacji w celu nadrobienia zaległości w edukacji uczniów. Zauważył przy tym, że dzięki edukacji zdalnej czas bez obowiązku realizacji podstawy programowej wyniósł zaledwie kilka dni. - W ubiegłym roku strajk nauczycieli doprowadził do tego, że zajęcia nie odbywały się przez kilka tygodni i wtedy nie było również skrócenia roku szkolnego - zauważył szef MEN. 

Czy to możliwe, że uczniowie nie wrócą do szkoły we wrześniu 2020?

Uczniowie nie wrócą do szkół we wrześniu 2020, jeśli spełni się dość dramatyczny scenariusz. Przewiduje się, że jesienią nastąpi druga fala zachorowań na COVID-19. W momencie, gdy sytuacja z pandemią się nie uspokoi, to Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie pozwoli na powrót uczniów do szkół. Dariusz Piontkowski w rozmowie z TVP powiedział, że wtedy będzie trzeba kontynuować nauczanie na odległość. 

Cz to możliwe żeby dzieci pojawiły się na zakończeniu roku szkolnego?

To bardzo trudna sytuacja a rząd podkreśla, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i nauczycieli. Na chwilę obecną nie padły żadne deklaracje w tej sprawie. Dzieci uczą się zdalnie i nie ma pozwolenia, żeby w tym roku szkolnym mogły pojawić się na zakończeniu roku szkolnego. Czekamy na oficjalne informacje Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie.

dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.