Maria-Skłodowska-Curie
Fot. East News
Historie VIVA!

Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie. Cierpienie, załamanie nerwowe i wielki skandal!

Historia, która porusza!

Agata Zych 26 grudnia 2020 16:31
Maria-Skłodowska-Curie
Fot. East News

Maria Skłodowska Curie, wybitna Polka, niespotykany umysł, ponadprzeciętna mądrość i inteligencja. Zdobywczyni nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki. Odkrywczyni radu i polonu oraz ich niesamowitych właściwości promieniotwórczych. Pierwsza kobieta profesor na paryskiej Sorbonie. Niezwykła osobowość, kobieta ceniona przez społeczeństwa na całym świecie. Ale jednocześnie kobieta, która przez lata próbowała ukrywać swoją wrażliwość i uczuciową naturę, naturę która nie pasowała do środowiska naukowego. Nie lubiła kiedy emocje brały nad nią górę: "Ufała wyłącznie liczbom. Jeśli rachunki się zgadzały czuła że panuje nad sytuacją”. Nawet wybierając kochanka była mentalnie wierna mężowi. Zakochała się w uczniu Piotra Curie, z którym przez lata pielęgnowała trudną i skomplikowaną relację. W tle związku pojawiła się zazdrość żony Paula i upadek wizerunku Marie Skłodowskiej-Curie.

Wielka miłość i tragiczna śmierć męża

Kiedy Maria Skłodowska-Curie w tragicznych okolicznościach straciła ukochanego męża i naukowego partnera, Piotra, pogrążyła się w rozpaczy. Oczywiście dla środowiska naukowego była wielka i chciała to teraz bardzo mocno udowodnić, ale w głębi duszy była zagubiona, bezbronna i kompletnie nie miała pomysłu na siebie. Ukojenie znalazła w pracy, pracowała ponad swoje siły, co później mocno odbiło się na jej zdrowiu. Nowa miłość Marii pojawiła się nagle, a może zawsze była obok. Był to wieloletni uczeń i przyjaciel Piotra - Paul Langevin, który od zawsze przyglądał się ich miłości, relacji, uczestniczył w nich pracy. Maria obdarzyła Paula niezwykłym uczuciem, wynajęli małe mieszkanie na Rue du Banquier 5 w Paryżu i tam przez lata budowali swoją przestrzeń. Mimo tego, że oficjalnie nigdy nie mogli być razem.

Teraz Maria przejęła inicjatywę. Wiedziała, że Paul jest drogą z powrotem do życia, że będzie się z nim kochać, bo wykluczała intymność z kimkolwiek, kto nie znał Piotra, kogo Piotr nie darzył miłością, kto tej miłości nie odwzajemniał. Paul natomiast czuł się usprawiedliwiony jako mężczyzna. Ich obie egzystencje nagle nabierają sensu. Ta chwila na nich czekała - czytamy w książce Kochanek, Irene Frain

Wielki romans Marie Skłodowskiej – Curie z Paulem Langevin

Paul Langevin francuski fizyk i matematyk, współpracownik małżeństwa Curie był żonaty i miał dzieci. Ożenił się z Jeanne Desfosses, młodą dochodzącą krawcową, która pewnego dnia przyszła mu uszyć garnitur i została jego żoną. Paul był bardzo nieszczęśliwy w tym związku, ale jednocześnie zbyt słaby żeby się z niego wyswobodzić. Maria Skłodowska – Curie była dla niego przez wiele lat wsparciem i przyjaciółką również w kwestiach małżeńskich. Listy, notatki i zapiski z pamiętnika świadczą o tym, że Maria dużo inwestowała w związek z Paulem, meblowała ich wspólne mieszkanie, finansowała wyjazdy, schadzki, rachunki skrupulatnie wpisywała do swojego dziennika.

Maria doskonale zdawała sobie sprawę, że była dla niego również matką nie tylko kochanką. Do widzenia najdroższy Paulu, obejmuję Twoją kochaną głowę, żeby pieścić ją delikatnie, z matczyną czułością – pisała Maria na bileciku do kochanka

Pod wpływem romansu z Paulem zmieniła się jako kobieta. Zaczęła dbać o siebie, inaczej się ubierać, stała się bardziej otwarta na ludzi, dzięki czemu pozyskała uznanie w środowisku. Wiele zdjęć z tamtego okresu pokazują ją uśmiechniętą, spokojną i bardzo kobiecą.

Zachowało się kilka śladów zmartwychwstania Marii. W kwietniu i maju 1909 roku, włożyła długą kremową suknię, ozdobioną masą białych koronek. Potem pozowała fotografowi, którego nazwiska nie znamy do dziś. To były wyjątkowe zdjęcia (…) znaleziono je w latach dziewięćdziesiątych w dawnej siedzibie Instytutu Radowego. Leżały w szufladzie biurka, które zajmowała aż do śmierci.

Wielka zazdrość i tragedia

Paul nigdy nie wybrał Marii, został z rodziną, chociaż jego serce było przy niej. Maria wiele lat próbowała emocjonalnie wyswobodzić się ze związku z Paulem, ale nie zwalczyła w sobie ambicjonalnej potrzeby posiadania go na własność. Miała również załamanie nerwowe. Bardzo często podkreślała w pamiętnikach, że rodzina Paula jest toksyczna i niszczy go w każdym aspekcie. Próbowała go też szantażować, ale mimo wielkiej miłości i więzi Paul, nie zdecydował się porzucić rodziny i być z Marią. Romans przybierał bardzo różne odcienie, kochankowie wymienili ze sobą setki listów, byli pokrewnymi duszami, ale nie potrafili zrobić ostatecznego kroku. Być może to właśnie dzięki temu, Maria tak ambitnie pracowała i osiągnęła taki zawodowy sukces - musiała odreagować emocje związane z Paulem.

Paul był dla niej inspiracją, motywacją ale jednocześnie wielką życiową porażką. Romans zakończył się ogromnym skandalem. Paryski dziennik Le Journal opublikował artykuł pt. Historia miłosna pani Curie i profesora Langevina, który rozpoczynały słowa: "Ognie radu, który promieniuje tajemniczo na wszystko, co go otacza, zrobiły nam niespodziankę. Wznieciły pożar w sercach uczonych, którzy z uporem studiują jego działanie; tymczasem żona i dzieci uczonego toną we łzach.... Fakt separacji małżeństwa Langevin pominięto milczeniem, wiadomo że materiały do artykułu dostarczyła zazdrosna żona Paula, która dowiedziała się o romansie kochanków. Gazety oskarżały Polkę o rozbicie przykładnej francuskiej rodziny. Pisano o Marii: Żydówka i złodziejka mężów, cudzoziemka.... Opinia publiczna natychmiast zażądała wyrzucenia Polki z Sorbony. Dzięki przyjaciółce Maria znalazła schronienie w miasteczku Sceaux, gdzie powoli dochodziła do zdrowia po przebytym załamaniu nerwowym. Nigdy już nie zaangażowała się w żaden związek.  

Paul od czasu do czasu pojawia się w tle życia Marii. Zawsze jednak trzyma dystans i jest dyskretny. Widzimy go nieopodal Marii podczas kongresów Solvaya. Kiedy Paul robi dziecko, jednej ze swoich studentek, prosi Marię żeby ją zatrudniła, a ta się zgadza. Charakter ich związku się zmienia, ale nigdy nie ucinają kontaktów...

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vasil Pema (@teoson)

TAGI #skandal

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.