Która z nich jest najstarsza?

Ksenia Krasko 18 kwietnia 2019 11:00

Te imponujące katedry znajdują się na listach światowego dziedzictwa kulturowego i są chronione przez państwa, w których się znajdują. Przyciągają uwagę turystów z całego świata, nie tylko ze względu na swoją okazałość i piękno!

Te katedry trzeba zobaczyć!

Religia zajmuje ważne miejsce w życiu i historii ludzkości. Nic więc dziwnego, że zabytki religijne zawsze wyróżniały się pięknem i popularnością. Świątynie i kościoły, meczety i katedry, kaplice i synagogi – bez względu na wyznawaną religię, wszystkie są zabytkami architektury. Katedry są wspaniałymi zabytkami architektury sakralnej, unikalnymi w swoim rodzaju, znacznie różniącymi się od budynków niereligijnych. Mają różne style architektoniczne, dzięki którym poznajemy ich wielowiekową historię.

W naszej galerii znajdziesz najpiękniejsze katedry na świecie – zobacz koniecznie!  

1/10
Katedra Notre Dame
Copyright @stock.adobe.com
1/10

Katedra Notre Dame, Paryż

Katedra, utrzymana w stylu gotyckim, została zbudowana w latach 1163–1245, i jest jednym z najważniejszych zabytków Paryża. Odbyły się w niej wielkie wydarzenia, takie jak koronacja Napoleona, czy beatyfikacja Joanny d’Arc. 15 kwietnia w świątyni wybuchł pożar, powodując ogromne zniszczenia.

2/10
Katedra Sagrada Familia
Copyright @stock.adobe.com
2/10

Sagrada Familia, Barcelona

Budowa świątyni pod zwierzchnictwem Gaudiego trwała 40 lat, ale nie została zakończona do dziś. Mieszkańcy nazywają ją „katedrą, która nigdy nie zostanie ukończona”. Plan świątyni przypomina kształt krzyża łacińskiego, fasada ozdobiona jest przysłowiami biblijnymi.

3/10
Katedra Chartres
Copyright @stock.adobe.com
3/10

Katedra w Chartres

Ta piękna świątynia miała duży wpływ na rozwój gotyku. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i niewątpliwie jest jedną z najbardziej wpływowych i pięknych katedr w Europie. Budowlę ozdabia ponad 10 000 rzeźb z kamienia i szkła, oraz 160 kolorowych witraży.

4/10
Katedra Florencja
Copyright @stock.adobe.com
4/10

Santa Maria del Fiore, Florencja

Jest to jedna z najważniejszych prac architektonicznych w Europie, a także jedna z największych i najpiękniejszych katedr na świecie. Imponujący wygląd zawdzięcza pokryciu polichromowanym marmurem. Kolorowy kamień, ułożony w geometryczne wzory, zdobi wszystkie elewacje katedry.

5/10
Katedra Praga
Copyright @stock.adobe.com
5/10

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Praga

Katedra jest cennym przykładem architektury dojrzałego gotyku i neogotyku w Europie. Wewnątrz znajdziemy dzieła sztuki, fragmenty oryginalnych gotyckich fresków i insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym koronę św. Wacława.

6/10
Katedra Wiedeń
Copyright @stock.adobe.com
6/10

Katedra Świętego Szczepana, Wiedeń

Katedrę rozbudowywano od XIV do początku XVI wieku – wówczas otrzymała obecną gotycką formę. Świątynia kryje liczne dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej, monumentalny grobowiec Fryderyka III, późnogotycką kazalnicę oraz kilkanaście ołtarzy.

7/10
Katedra York Minster
Copyright @stock.adobe.com
7/10

York Minster

Jedna z największych katedr gotyckich w Europie Północnej. W świątyni znajduje się największy obecnie średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii – Wielkie Wschodnie Okno. Jest ono także najstarszym angielskim zachowanym dziełem sztuki (1405-1408).

8/10
Katedra Mediolan Duomo
Copyright @stock.adobe.com
8/10

Katedra Narodzin św. Marii, Mediolan

Gotycka katedra w Mediolanie jest symbolem tego miasta. Jest również jedną z największych świątyń na świecie. Wewnątrz możemy podziwiać ołtarze, posągi i obrazy. Dach katedry, ozdobiony rzeźbami i gargulcami, dostępny jest dla turystów.

9/10
Katedra Split
Copyright @stock.adobe.com
9/10

Katedra Świętego Duje, Split

Budowla przykryta jest kopułą, wewnątrz której niegdyś znajdowała się piękna mozaika, a główny ołtarz pochodzi z XVII wieku. W katedralnym skarbcu znajdują się bogate zbiory srebrnych i złotych naczyń liturgicznych, a w archiwum bezcenne materiały, jak Ewangelia z VIII wieku.

10/10
Katedra Płock
Copyright @instagram.com/plock_official/
10/10

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Płock

Najstarsza świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek nie tylko Płocka, ale i Polski. To jedna z pięciu najstarszych w kraju bazylik i jedna z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. Zachwyca architekturą i wystrojem.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.